Jump to content
Sign in to follow this  
florinbad

Rotire Cauciucuri La 5.000 Km

Recommended Posts

Observ ca nu exista un topic pe tema aceasta (stiu ca s-a mai discutat în "antichitatea" forumului, în treacat, Flex sau Sprite parca, prin martie-aprilie-mai 2004, despre acest subiect) asa ca îl voi aduce în discutie.

Deci, producatorul recomanda ca, dupa aproximativ 5.000 de km parcursi, rotile din fata se muta în spate iar rotile din spate se muta în fata. De ce? Uite d'aia:

- datorita greutatii motorului, rotile din fata se uzeaza mai repede decât cele din spate

- se prelungeste durata de viata a pneurilor si, implicit, capacitatea lor de aderenta

 

In manualul de utilizare sunt 2 metode de rotire a rotilor, implicând roata de rezerva:

1. Rotile din fata se muta în spate. Roata de rezerva nu se foloseste niciodata la rotire.

2. Numai pentru partea stânga a masinii: roata de rezerva se roteste împreuna cu celelalte 2 roti astfel:

- roata de rezerva trece în spate

- roata din spate trece în fata

- roata din fata devine roata de rezerva

Datorita înclinarii oricarui drum, usor spre dreapta, rotile din stânga masinii "apasa" mai mult pe caldarâm si sunt supuse mai mult uzurii.

Eu am folosit prima metoda deoarece daca doresc sa-mi schimb pneurile, vreau sa le schimb pereche, ori pe cele din fata, ori pe cele din spate. M-am folosit de roata de rezerva doar pentru a schimba, una câte una, celelalte roti.

Spor la schimbat!

Share this post


Link to post

Parca se recomanda rotirea la fiecare 10.000 km. Oricum, eu atunci am schimbat Montanele de pe fatza cu cele de pe spate si viceversa :)

 

Pe la 20.000 am schimbat Montanele cu Continental (toate 5), pe la 25.000 Continentalele de pe fata au devenit Pirelli, iar pe la 30.000 acestea au ajuns pe spate, pe fatza punind un nou set de Pirelli.

 

Inca o chestie, rotile de pe fatza nu se uzeaza mai tare din cauza greutatii motorului (poate are si asta un rol, da' nu foarte semnificativ) ci din cauza tractiunii, ele resimtind mai tare atit acceleratiile in fortza, cit si frinele cu scirtz!

Share this post


Link to post

eu la interval de o luna am pus toate cauciucurile noi..

(cam la 60.000km)... acum am 88.000.

pe la 85.000 am facut si eu rotatia, si am vazut atunci marea diferenta intre uzarea anvelopelor.

poate si din cauza stilului de mers , si din cauza ca franele solicita mai mult fata, si greutatea motorului, fata erea uzata 60% spatele 10%...

deci am facut rotatia cam tarziu, daca se face mai des mentii o uzura uniforma a cauciucurilor si cand vine sorocul macar le schimbi odata pe toate..

rezerva sta bine-mersi in portbagaj, a rulat doar 100km la o pana, si folosita la rotire pe post de cric( adica montata de shto doar sa pot roti anvelopele..

Share this post


Link to post

m-ati convins, le schimb si eu numaidecat.

 

am o mica intrebare, pot sa le schimb cu toata roata sau ar fi bine sa fac chestia asta la vulcanizare si sa schimb doar cauciucurile, jentile ramanand la locul lor ?

Share this post


Link to post

Eu am schimbat cu totul!

Share this post


Link to post

direct, astazi le schimb. am niste uniroyale care arata destul de bine si ma gandesc sa le pastrez asa cat mai mult timp.

Share this post


Link to post

Pe fatza sunt sanse sa fie unghiurile putin alterate si sa creasca uzura.

Share this post


Link to post

exact! :rambo: pe spate unghiurile sunt perfecte in toate regimurile de miscare.

CRED ca mai bine ar fi sa le schmbam in diagonala ca la noi drumul pe partea dreapte e mai prost si automat s-ar uza mai repede pe dreapta. :banana:

Asta numai in cazul anvelopelor care nu au un singur sens de rotatie.

Share this post


Link to post

Poti sa rotesti si pneurile directionale, dar e treaba de vulcanizare, le intorc aia pe dos (pentru schimb in diagonala).

Io am renuntat la rotatia in diagonala, schimb alternativ (dupa sezon, iarna-vara) trenul fata cu cel spate (am exclusiv anvelope directionale) si mi se pare OK, mai ales in stilul in care eu schimb un tren complet de pneuri la 2 ani (de fitze, acum m-am saturat de 165/65 si vreau sa pun 175/60 la anul); evident, treaba e corecta atita timp cit nu apar dezechilibre majore (distrugerea unui pneu, ocazie cu care cam pierzi socoteala :wallbanger: ).

Share this post


Link to post
evident, treaba e corecta atita timp cit nu apar dezechilibre majore (distrugerea unui pneu, ocazie cu care cam pierzi socoteala :wallbanger: ).

Si la drumurile noastre si eventual daca ai montane care fac lejer galme si care se crapa de le ia dreaku dupa 2 ani ai stricata socoteala zdravan. eu acu cel putin ma uit sa am uzura egala pe fata ca sa nu mai traga, nu ma mai intereseaza daca au galme sau nu. de rotit nu le mai rotesc de la 20 ca km. montanele nu-s cauciucuri pe care sa le tii intreaga lor viata pana la sarma, natia mamii lor.

Ca deja am aruncat 2 anvelope la gunoi si ar cam trebui sa le arunc pe toate, dar cum am parinti idioti b-( :wallbanger: de-abia astept sa-mi bubuie vreun cauciuc ca sa inteleaga si ei ca am dreptate in mai multe chestii decat cred ei.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
Parca se recomanda rotirea la fiecare 10.000 km. Oricum, eu atunci am schimbat Montanele de pe fatza cu cele de pe spate si viceversa :)

Am uitat sa mentionez ca le-am schimbat in X

Share this post


Link to post

pai bine mah acuma venirati cu ideea de schimbat in X ?!?!???

deja le-am pus fatza spate si nu mai schimb nimic acum.

 

X(

Share this post


Link to post

Stai linistit, ai facut foarte bine! Uite, pentru convingere:

post-76-1115634859_thumb.jpg

Share this post


Link to post
eu la interval de o luna am pus toate cauciucurile noi..

si din cauza ca franele solicita mai mult fata, si greutatea motorului, fata erea uzata 60% spatele 10%...

 

Cred ca nu din cauza franelor se uzeaza cauciucurile, cred ca din cauza acceleratiei.

 

Eu am schimbat sabotii pe spate pe la 40.000 km iar acum pe la 60.000 km am verificat placutele de frana si sant ok, aproape jumate.

Share this post


Link to post

Salve la toata lumea !

Eu intotdeauna la toate masinile (initial ale tatalui meu , iar mai apoi ale mele ) le-am schimbat in x.

Bafta

Share this post


Link to post

Eu fac permutarea rotilor astfel: rezerva trece in stanga spate, stanga spate trece in stanga fata, stanga fata trece in dreapta spate, dreapta spate trece in dreapta fata, draepta fata trece rezerva. Este cea mai buna metoda, pe care o recomand calduros. Asigura uzura uniforma a tuturor rotilor. Singura chestie e ca atunci cand le schimbi, le schimbi pe toate. Dar si acest dezavantaj devine un avantaj. O guma nefolosita imbatraneste oricum, asa ca nu sunt de acord cu cei care spun ca rezerva nu trebuie pusa la lucru.

Share this post


Link to post
Este cea mai buna metoda, pe care o recomand calduros. Asigura uzura uniforma a tuturor rotilor.

 

Corect, dar in cazul cauciucurilor cu profil asimetric (directional, cu sens obligatoriu de rotatie) devine costisitor si implica pierdere mare de timp, plus ca nu stiu daca e bine pentru caucioace sa fie jantate/dejantate atit de des.

Share this post


Link to post

Am profitat de vremea frumoasa si de faptul ca am împlinit 42 de primaveri :dizzy: si am rotit cauciucurile acum, la 12.000 km (desi trebuia sa fac operatia la 10.000 km).

Am reamintit aceasta operatiune pentru folosul si întru bucuria membrilor si a anvelopelor.

(vezi si postul 13)

Share this post


Link to post

He, he... tot dupa un an m-am trezit si eu.

Se pare ca prin toate manualele pe care le-am citit (masini noi), producatorii nu mai recomanda inversarea sensului de rotatie la permutarea cauciucurilor. Schemele arata ca mutarea se face pe aceiasi parte a masinii. In conditiile astea permutarea in X cam sta sub semnul intrebarii. Si nici nu cred ca se arunca aiurea cu cerneala pe hartie. :rolleyes:

Share this post


Link to post

Off topic: Alea pe fata se uzeaza ma repede din cauza ca suporta mai multa forta de frecare, care este egala cu miu(coef de frecare functie de suprafata) si N (efort vertical dat de masina). Cand forta de frecare atinge maximul, atunci se produce scartzul. Evident ca N este mai mare pe fata(motor, cutie, bord si sofer obligatoriu! :) ). De-aia are si limitator de franare pe spate pt a limita presiunea.(altfel s-ar bloca pe spate in fiecare zi)

 

Nu mai zic de faptul ca rezultanta fortelor verticale in momentul franarii este catre axa fata.

Cand se accelereaza, rezultanta se duce catre axa spate, N scade pe fata, deci forta de frecare este mai mica, se va atinge mai repede si scartzul se va produce mai repede.

 

q.e.d.

 

On topic: Schimbarea se face fata cu spate pastrand partea. Chestia cu roata de rezerva este de pe vremea daciei. Se pare ca unii uita greu...

Edited by midnight_racer

Share this post


Link to post

Eu zic ca cea mai "buna miscare" este odata in X odata in linie.

Asa fiecare roata ajunge pe rand in toate "pozitiile".

Asta e logica mea, fara sa ma documentez prea tare...

Share this post


Link to post

eu zic ca uzura pe fata apare si din cauza ca aceste roti dau directia de mers, plus ca la parcari unii le rotesc chiar pe loc...

Share this post


Link to post

La Kalos schimbarea s-a facut la fiecare 15 000 km (la revizie), prima rotatie in diagonala, a doua in linie si ultima iar in diagonala. Urmatoarea pa, pun cauciucuri noi. Astfel fiecare cauciuc a fost de 2 ori pe fata / spate si in fiecare pozitie S / D. Uzura super uniforma, asta si datorita verificarii periodice a presiunii care sigur are un rol important in viata acestora. Mai am cca 8500km pana la 60k si cotele de adancime a profilelor sunt de 4,5 mm fata (au fost de 2 ori pe spate si mai putin uzate) si de 4 mm pe puntea spate (deja de 2 ori pe fata). S-ar putea spune ca mai au viata (pana la martorul de uzura maxima de 1,6 mm) insa la 60 000 deja se ajunge la limita maxima a bunului simt in durata de exploatare normala a anvelopelor. :mda:

 

La Matizachele sotiei (are numai 8000 km intr-un an) cred ca voi face rotirea la ani (adica una pe an) dupa acelasi algoritm.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...