Jump to content
Sign in to follow this  
pisboy_sparxx

Micu Gigant Insetat

Recommended Posts

Salut.Am un Matiz din 99' Euro 2

 

In toamna mi s-a impuscat garnitura de chiulasa si imi dadea ulei in vasul de antigel.

 

Am bagat-o in service si m-a mancat sa ii fac si segmentarea desi nu aveam probleme cu consumul de ulei.

Am dus si chiulasa la facut planeitatea ca sa fie treaba buna + schimbat toate garniturile aferente cu unele noi Reinz.

 

Dupa operatiune a inceput sa imi consume mult / in iarna a halit un plin la nici 300 km de oras (de 2 ori am facut plinu si a iesit la fel consumul.)

La esapament am miros enorm de benzina + ca la interval de 1 secunda mai da cate un puseu.Zgomotul la iesirea gazelor nu e constant,parca nu merge rotund motorul.Iar acu chiar pe anotimpul asta calduros gazele la esapament sunt putin vizibile (nu albe,nu albastre)

 

Daca merg cu 1 -a din relanti parca merge in suturi ,decat constant cum ar trebui pe drum drept.

 

Uleiul pe joja miroare puternic a benzina si parca ii si creste nivelul.

 

Am schimbat ,capac delcou , fise bujii siliconate Bosch , bujii Bosch , Iac .

 

A fost pusa si pe tester si nu a fost gasit nimic in neregula,sonda lambda in parametri , sistemul de injectie in parametri.

Vreau sa o duc sa o fac in alt service,ce ar trebui sa aud de la ei pentru a fi verificat prima oara ?

 

Sonda labda poate fi defecta chiar daca nu mi se aprinde Check engine ?(becul e bun ,se aprinde cand pun contactul)

E posibil sa se infiltreze benz in baie pe undeva?

Ar trebui sa schimb si rotorul la delcou ? nu o fi buna aprinderea?

Canistra de benz ar putea provoca astfel de probleme?

Edited by pisboy_sparxx

Share this post


Link to post

din pacate ceea ce relatezi aici e destul de grav.zgomotul neregulat la iesirea gazelor de cele mai multe ori are legatura cu etansarea supapelor pe ghid sau proasta reglare a culbutorilor. mirosul exagerat de benzina la esapament si culoarea gazelor (nu ai specificat exact dar eu cred ca sunt usor negre la relanti si sigur la acceleratii bruste vei vedea fum negru la esapament) ma duce cu gandul fix la o proasta etansare a segmentilor .mai ales daca iti creste nivelul la ulei si miroase a benzina.nu stiu unde ai facut si cine ti-a facut lucrarea,dar nu a fost facuta cum trebuie.

Share this post


Link to post

probleme motor matiz sau consum exagerat matiz, e asa greu de folosit functia ?

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...