Jump to content
Sign in to follow this  
babone

Gât Umplere Rezervor Benzină Matiz

Recommended Posts

Stie cineva care este codul reperului gat umplere rezervor benzina pt Matiz 2008 sau unde pot gasi asa ceva? E reperul marcat cu 2 in figura atasata. Pana acum unde am intrebat nu au pe stoc... Doar undeva am gasit cu 250 Ron, mi se pare enorm de mult.

 

Am patit-o si eu, mi-au taiat hotii furtunul langa intrarea in rezervor si umblu cu el carpit cu un colier care nu prea tine... Am inteles ca se schimba numai cu totul, adica impreuna cu furtunul de refulare si gura de alimentare? E adevarat? Se poate inlocui oare numai conducta de alimentare, de la buson pana la rezervor? Oare se potriveste de la Spark, asa cum scrie in figura din manualul service, ca ma gandesc ca ar fi mai usor de gasit sau mai ieftin...

 

Off topic: Nu lasati Matizul cu plinul facut parcat cu doua roti pe bordura noaptea in Bucuresti, ca ramaneti fara furtun! Benzina nici nu mai conteaza, paguba mare e furtunul! Partea proasta e ca nivelul de carburant e afisat si fara contact, se vede prin geam iar operatia de golire e floare la ureche, nu exista nici o protectie dedesubt, nici a conductelor nici a rezervorului. Cu un cutter au retezat furtunul, care e din plastic flexibil cutat, ca un copex, si au scos lejer 25 de litri fara sa lase o pata pe jos! Cred ca au o pompa, ceva.. Am mai mers 10km si mi s-a aprins becul in bord, iar eu in seara dinainte alimentasem 35 l, la full!

Bine ca nu mi-au gaurit rezervorul, ca e tot din plastic si la fel de expus!

post-18006-0-12739700-1333627877_thumb.png

Share this post


Link to post

Multumesc pt. link-uri, m-au ajutat sa comand ce-mi trebuia. Am rezolvat, original GM, 210 lei in Ploiesti, adus a doua zi. Montajul a fost cam dificil la tubul de aerisire, vine pe undeva pe sub bancheta spate. In rest, totul ok.

Share this post


Link to post

Există vreo bucşă între furtunul de umplere şi gura rezervorului de benzină?

Sau etanşarea se face numai prin colierul respectiv!

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Share this post


Link to post

Exista vreo bucsa de etansare intre furtunul de alimentare si gura rezervorului la Matiz?

Sau etansarea se face numai prin colierul respectiv!

Share this post


Link to post

La desurubarea busonului de la rezervor, nu trebuia sa existe o presiune, sa "fasaie"? Cand am luat masina parca asa facea. L-am gasit de vreo doua ori si desurubat, desi il strang mereu pana se aude click. Intreb cu gandul ca ar putea fi nasol busonul si sa nu am anumite probleme.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...