Jump to content
Sign in to follow this  
COSMOALX

Garantie Cruze

Recommended Posts

Salut,

 

Detin un Chevrolet Cruze din primele modele cand au aparut an 2009, am facut rezivia de 1 an la Radacini Vitan de unde am cumparat masina, schimb ulei + filtre, masina avea in jur de 3000 km, cost 500 lei

 

Am mers linistit cu ea / am uitat de revizie la 1 an sau 15.000 km...vara trecuta, probabil din cauza caldurii ( masina sta in parcare ) difuzorul de la sofer a inceput sa harie, dar nu tot timpul, am tot amanat sa merg cu ea la garantie ( asa probabil faceam si revizia la 2 ani ), data ramane in urma cu cateva zile, iar obtiunea care iti arata cati KM ai parcurs de la A la B ramane blocata la 1999 km, nu trece mai departe.

 

Am facut programare luni la ei si au zis sa vin astazi, cand am ajuns tipul de la receptie mi-a zis ca numai beneficiez de garantie ( sa imi cada fata ) ca nu am fost la revizia de 2 ani.

 

Imi recunosc greseala ca nu am dat atentie, dar am 2 obiectii :

 

-- ce treaba are partea mecanica ( motor - schimb ulei si filtre ) cu partea electrica : atunci cand mergi la revizie nu iti testeaza nimeni partea electrica, ar trebuie sa ofere pana la sfarsitul perioade de garantie, am inteles ca 3 ani, garantie la partea electrica, daca la motor am dat-o in barci.

 

-- am intrebat de o garantie extinsa si cica nu se poate asa ceva, acum, doar la achizitie, o mare tampenie, nu a zis nimeni de asa ceva.

 

Masina are abea 9000 km, nu am avut probleme cu ea.

 

- ma gandeam sa fac revizia undeva la 15.000 km, ce parere aveti ? Daca tot numai este in garantie.

 

Au zis ca numai constatarea este de 120 lei pentru difuzor, o mare aberatie.

Ma intreb cat costa o resoftare.

 

Daca noi consumatorii, omitem ceva, gata nu se mai poate rezolva nimic, dar ei comerciantii daca gresesc cu ceva scap de orice vina...

Edited by COSMOALX

Share this post


Link to post

Si eu am patit la fel la service Radacini Bd. Timisoara deoarece am depasit cu o luna perioada dintre doua revizii desi nr. de kilometri a fost OK. Prin urmare mi-am platit din buzunar schimbarea unui burduf de planetara ( in jur de 500 RON ). Cel mai deranjant este ca nu mi-au spus decat dupa revizie si dupa ce mi-au completat in cartea de service deci nu am mai putut face nici un aranjament cu seful de service. Cred ca asta e politica lor pt. a reduce cheltuielile.

Succes.

Share this post


Link to post
vara trecuta, probabil din cauza caldurii ( masina sta in parcare ) difuzorul de la sofer a inceput sa harie, dar nu tot timpul, am tot amanat sa merg cu ea la garantie ( asa probabil faceam si revizia la 2 ani ), data ramane in urma cu cateva zile, iar obtiunea care iti arata cati KM ai parcurs de la A la B ramane blocata la 1999 km, nu trece mai departe.

- ma gandeam sa fac revizia undeva la 15.000 km, ce parere aveti ? Daca tot numai este in garantie.

1. Problema cu difuzoarele este arhicunoscuta, la multi haraie

2. La data vezi sa nu ai activata sincronizarea automata, ca posturile transmit ce le convine lor

3. De 1999 nu o sa treaca, asa (prost) e gandita.

 

Revizia se face la 1 an sau 30/15000km (benzina/diesel). Uleiul ala se deterioreaza in timp... daca tu nu tii la masina ta, cine sa o faca?

Share this post


Link to post

- am umblat la sincronizare este pe off acum - ramane de vazut ce si cum;

 

- Alice ai avut parte si tu de problema asta cu difuzoarele ? cum s-a rezolvat daca da ---- chestia este ca nu face tot timpul;

 

- ma gandeam ca la urmatoarea revizie sa cumpar niste Dura Lube 2, ce parere aveti ?!

 

--- propaganda de luat banii de la clienti Dan, puteau sa te anunte in prealabil...

 

Alice --- am citit pe un alt forum, cat si aici despre proiectul acela de a cumpara navigatie s-a materializat ceva pana la urma ?

 

Multumesc pentru raspunsuri.

Edited by COSMOALX

Share this post


Link to post

Dupa parerea mea sub nici o forma sa nu bagi in motor Dura Lube. Masina ta este noua, Dura Lube din punctul meu de vedere nu as baga la nici un fel de masina

dar daca chiar insista cineva as incerca la o masina cu peste 100000km. In rest da-l in colo de difuzor, te duci cumperi altu si gata. Stai linistit ca si cu garantie si fara tot aia este.

Cam acelasi lucru am patit eu la Ford, si am pierdut doi ani de garantie, dar din secunda doi le-am zis ca pe la ei nu mai calc. In rest benzina si talpa :D

Share this post


Link to post

Pica in datoria cumparatorului sa intretina masina in perioada de garantie, asta este regula pentru toate marcile.

 

Dura Lube sub nici o forma, ai masina noua. Schimba-i uleiul la timp (maxim 1 an) chiar daca nu ai facut km. Si la cat costa o porcarie de Dura Lube mai faci un schimb de ulei.

 

Si citeste manualul utilizatorului ca sa nu-i pui cine stie ce posirca de ulei. Verifica si ce mai trebuie schimbat la fiecare revizie pt ca schimbul de ulei nu este de ajuns.

 

Edit: Am vazut mai sus ca intrebai ce are partea electrica cu partea mecanica. In principiu la fiecare revizie se testeaza si partea electrica. Inspectia este cat se poate de sumara (becuri, functionarea manetelor de comanda si geamurile), dar exista. Cel putin asta am vazut ca au testat la Lacetti la prima revizie. La a doua au verificat si codurile de eroare.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Si eu am schimbat difuzorul stinga fata in garantie, din cite am inteles un dif costa undeva in jur de 60 euro(la reprezentanta)

Share this post


Link to post

"In principiu la fiecare revizie se testeaza si partea electrica. Inspectia este cat se poate de sumara (becuri, functionarea manetelor de comanda si geamurile), dar exista. Cel putin asta am vazut ca au testat la Lacetti la prima revizie. La a doua au verificat si codurile de eroare."

 

 

ce bine ar fi sa verifice instalatia electrica la revizie !! am un cruze 1,6 benzina LS din februarie 2010. la revizii le tot spuneam ca imi scartzae placutele de franare, mi-au raspuns ca este de la " praful de pe discuri" !! Le-am spus ca am masina noua in familie din '75 dar asa ceva nu am intalnit. La a 3-a revizie au cedat placutele, scartaiu ffff tare, le-au schimbat pe cele de pe fata, acolo era problema = 880 lei ... pentru 4 placutze.

 

Dar marea problema era cu lampa stanga spate aburita, pe care Chevrolet o considera ca ceva normal, "ca nu face obiectul garantiei" (apropro am uitat sa va spun am platit inca 242 euro la cumpararea masinii pentru garantie extinsa si transmisibila la 5 ani) .

Asta m-a enervat cel mai tare, sunt hotarat sa fac plangere la OPC. Poate sunt naiv ca voi rezolva ceva, dar tot am sa incer sa-mi caut dreptatea. Pana la urma garantie pentru ce o platim?!! doar ca sa incaseze niste bani in plus de la clientzi?

 

Am cumparat masina de la Di-Bas !

Sunt tare nemultumit de serviciile lor. Urmatoarea masina care o voi cumpara SIGUR nu va mai fi chevrolet, si sigur NU de la Di-Bas...

Share this post


Link to post

In cazul tau a fost nasol ca ai persistat in greseala, adica ai facut reviziile acolo unde ai fost dezamagit. Aceeasi greseala am facut-o si eu cu GTT, acum merg numai la Radacini Timisoara pt revizii si probleme pe garantie.

 

Chevrolet oricum are o politica f nasoala dpdv al schimbarii pieselor pe garantie si incearca sa te faca sa renunti. Dealerii cu atat mai mult, pentru ca vor sa te jupoaie cand masina iese din garantie. Trebuie insistat, amenintat samd. In cele din urma se rezolva, vezi schimbarea farurilor pe garantie la Lacetti, unde m-au taraganat aproape 1 an, dar pana la urma au facut-o.

 

Legat de placute, si asta e o chestie cat se poate de generala, la orice tip de masina: cand se totesc schimbatile voi singuri sau intr-un service multimarca si mergeti apoi la revizie. Astia vor vedea ca placutele sunt in stare buna, deci nu va vor mai pune sa le schimbati. Mai mult, chiar daca ajungeti acolo si va zic ca trebuie schimbate, cumparati-le de la magazin si schimbati-le la un service multimarca. Pretul se reduce la jumatate (~400RON placute+montaj) cu piese originale GM sau chiar mai jos daca mergeti pe aftermarket.

 

Placutele de frana de regula nu intra pe garantie fiind vorba de consumabile. Daca te certi cu ei si chiar au un defect din fabrica, probabil le schimba gratis, dar trebuie sa fiti pregatiti sa pierdeti multa vreme si nervi cu chestia asta.

Share this post


Link to post

Salutare,

 

Detin un Cruze 2012, 2.0 Diesel 163 CP, un motor extrem de reusit. Intrebarea mea e alta...a schimbat careva volanul si capul de la schimbator pe garantie (Piele exfoliata la volan) ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...