Jump to content
Sign in to follow this  
remix

Deplasare Capace Rotzi

Recommended Posts

Am dat si eu 300K pe niste capace model Vitan si 150k pe un set de "antifurturi" si le-am montat pe masinutza. Sunt constient ca antifurturile sunt de fapt sigurante ca sa nu-mi sara capacele la prima groapa ca de protectie antihotz... sa fim seriosi, sunt doar fro 5 tipuri de suruburi mari si late.

 

Problema mea este ca la un drum de 10 minute intre casa si serviciu mi se deplaseaza capacele pe roata. Le-am potrivit acasa pe supapa si la serviciu deja supapa era undeva sub partea de plastic a capacului. Am zis ca a draq dracie s-o fi slabit in mers sau nushce. Asa ca am stat si am reashezat toate cele 4 capace. La cele din fatza era mai pronuntzat defazajul. Si le-am strans eu bine bine cu ceva frica in gand sa nu le crap. Si cand am ajuns acasa... surpriza... din nou defazate.

 

Voua vi se intampla asa ceva ? Aveti idee de la ce este ? Aveti solutii ?

 

Pe mine ma cam oftica pentru ca atunci cand se defazeaza ajunge supapa sub plastic si il impinge in afara indoindu-l putin. Nu stiu ce sa fac, cum sa le fixez pe roata.

Share this post


Link to post

Verifica arcurile de fixare a capacelor pe geanta... sau le-ai pus gresit sau sunt slabe. Daca sunt slabe, da din loc in loc cateva spire de izolier band, ca sa se intepeneasca. Si nu le mai strange foarte tare, pentru ca atunci se bombeaza si impinge capacul in afara, adica face exact contrariul.

Share this post


Link to post

Le legi cu cleme de plastic (soricei) daca vrei neparat sa agati ceva de masina.

Share this post


Link to post

deci am primit 3 solutii

1. verificat arcul - o voi face in curand, cand voi avea ceva mai mult timp

2. antifurtul mai slab - o fac chiar azi sa vad ce iese

3. shoricei - nu prea ma avantajeaza solutia asta pt ca mi se par inestetici si de prost gust chiar daca sunt foarte utili.

 

 

merci de comentarii, mai bagati idei care mai aveti.

Share this post


Link to post

spune cum s-a rezolvat...

si ar mai fi solutia capacelor originale

sau a lipirii cu super glue > :) ...

Share this post


Link to post
deci am primit 3 solutii

ba 4

Le legi cu cleme de plastic (soricei) daca vrei neparat sa agati ceva de masina.

Share this post


Link to post

Remix > Incearca sa stringi mai bine antifurtul pe capac, iar daca nu se poate vezi daca nu poti sa-i pui o saiba, sau sa mai tai din surub.

Share this post


Link to post

@Shenck - illegal function call - n-am zis si de soricei intre alea 3 ? de ce zici 4 ? sau insinuez sa le dau jos ? nu prea am inteles commentul tau.

 

@NFS - mijto, unu zice ca sa slabesc shurubu ca sa nu se bombeze si sa il arunce afara, tu zici sa le strang mai bine.

 

@Mircea - super glue iese din discutie, capace originale de Tico nu am vazut in viata mea (decat alea mici din mijlocul jentii... alea le am dar nu sunt estetice), solutie inca nu am. mai am de umblat la arcul ala de metal dar n-am avut inca timp.

 

 

keep u posted.

Share this post


Link to post

aaaaaaah, pai astea le-am vazut si eu pe mai multe masini... inclusiv in Vitan. d-aia nu am luat ca mi s-au parut prea comune... in plus erau tot 300mii ceea ce nu m-a convins ca ar fi originale.

 

 

deci astea sunt alea de la mama lor... ok. merci de informatie. o sa culeg si eu de pe strada cand vad masini nepazite si-mi fac un set. :P

Share this post


Link to post

Capace de Tico? Nice. Daca imi caut ce trebuie sa`i zic lu` nenea de la magazin? Dimensiunea jantei? A rotii? Sau ce? :P Interested!

Share this post


Link to post
Capace de Tico? Nice. Daca imi caut ce trebuie sa`i zic lu` nenea de la magazin? Dimensiunea jantei? A rotii? Sau ce? :P Interested!

#-o

 

Ii zici "capace de Tico"!

Share this post


Link to post
@Mircea - super glue iese din discutie, capace originale de Tico nu am vazut in viata mea (decat alea mici din mijlocul jentii... alea le am dar nu sunt estetice), solutie inca nu am.  mai am de umblat la arcul ala de metal dar n-am avut inca timp.

keep u posted.

superglue era o varianta in gluma... verifica arcul si vezi cum sta si urmareste pe masura ce strangi antifurtul, cum se comporta capacul (bombeaza, se strange, intra la apa etc...)

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Nu prea e in parohia mea, dar capacele de roti nu au prea multe chestii specifice.

"Arcurile" (inelele alea de sarma otelita) nu te ajuta intotdeauna pentru o fixare ferma si cu timpul oricum capacul se roteste (daca nu se opreste din... constructie in valva).

"Antifurtul" e tocmai bun pentru compesat "slabiciunea" arcului. Dar trebuie evident strans bine. Aici ar fi intr-adevar doua chestii:

- surubul e prea lung si se "infunda" inainte sa stranga capacul

- suprafata de fixare de pe janta e prea "inauntru" si atunci (se bombeaza?) s-ar putea ca elasticitatea materialului capacului sa "arunce" marginile in afara (sa ti le departeze de janta) pe masura ce strangi sau la un soc (din cauza ca e tensionat).

Pentru ambele situatii trebuie sa "umpli" cu ceva excesul de spatiu intre capac si janta in jurul "antifurtului". Cum: bagi "antifurtul" in gaura, pui 1-2-3... saibe pe partea cealalta, pui putina guma de mestecat (?!) ca sa nu cada sandramaua si reieiei montarea cu grija.

Mea culpa: habar n-am din ce e compus "antifurtul" la Tico, dar sunt unele sisteme care au o piesa de platbanda pe care o fixezi pe doua prezoane opuse. Pentru asa ceva,piesa aia se poate deforma astfel in cat sa preia "bombeul" capacului.

In fine", ideea prinicipala este: strange bine surubul!

Share this post


Link to post

MariuZ - 12" rotzile de Tico. Oferta la 12" este foarte limitata, ai cel mult 3 modele din care sa-ti alegi. E unul cu 3 spitze, e unul cu niste gauri alungite asha mai rotund si unul cu niste spitze bombate, mai multe la numar. Cam asta e oferta, ar mai fi alea "originale" care nu sunt de gasit decat in "imitatie". Nu merita sa dai mai mult de 300K pe ele indiferent de model si de ce-ti spune vanzatorul, toate sunt din acelasi plastic infect care se sparge la prima bordura luata in fortza. Deci ai grija daca iti iei.

 

Abram Burel - merci pentru timpul acordat unei solutii atat de amanuntite. Intr-adevar antifurtul este model clasic cu tabla indoita si prinza in 2 buloane. Nu am vazut alt tip de antifurt pana acum (Dacia, Opel, Daewoo in experienta mea).

 

Acum ca vine weekendul o sa studiez problema mai atent sa vad ce pot face. O sa mai bombez antifurturile sa preia curbura si poate... ma rog. Merci de informatii.

Share this post


Link to post

remix... la noi e un magazin de " piese auto " dar inauntru gasesti numa` brizbrizuri ...

Capace de 12" sunt vreo 5-6 modele ...Daca vrei fac poze si le pun :D :mrgreen:

Share this post


Link to post

pentru mine nu mai are relevanta ce modele de capace sunt ca deja am cumparat.

 

eu nu am vazut in vitan la noi mai mult de 3 modele si pe asta mi-am bazat afirmatiile. ma bucur sa aflu ca oferta la 12" e chair asa variata, credeam ca suntem mai handicapati dar se pare ce nu.

Share this post


Link to post

Mai fratilor dar voua, cei de pe TICOURI , va scartaie capacele-chiar si cu acele antifurturi montate?

Pe mine ma dispera unul la roate spate dreapta de nu mai suport sa stau nici cu geamul deschis ca sa nu-l mai aud!

Am incercat tot felul de chestii: amcrezut ca acea bucata de platbanda este un pic dezechilibrata si am tot miscat-o poate nimeresc un oarecare echilibru al ei, dar nimic! pur si simplu nu mai stiu ce sa fac cu el decat sa-l dau jos! Stiu ca poate unii vor rade de aceasta "banalitate" dar poate a mai intalnit cineva aceeasi pb si a gasit o oarecare solutie!

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Plecati si voi mai usor de la stop, ca de-aia va raman capacele in urma, nervosilor!! :)

Share this post


Link to post

In problema scartzaiturilor de capace am gasit o "solutie". Sa prezint problema mai pe larg.

 

La roata fatza stanga de cand mi-am pus capacul aveam o "bataie" usoara. De fapt era un sunet ca si cum ceva se freca acolo. La viteze mai mari era ca un fel de "poc-poc" dar cand rulam incet se auzea clar "fas-fas". Am identificat roata respectiva si am dat jos capacul. Minune, nu mai era nici un zgomot. Am pus capacul la loc si iar zgomotul. Dupa o inspectie a rotii si a capacului am gasit problema. Felul in care era facut capacul sa acopere toata janta il facea sa se frece de cauciuc pe anumite portiuni. Asta nu tot timpul, doar cand cauciucul se umfla datorita greutatii masinii, deci cand zona respectiva ajungea jos. Se observa aceasta zona atat pe cauciuc (ceva mai curat acolo) cat si pe capac (culoarea argintie stearsa de pe el).

 

Am mers eu ceva vreme cu el asa pana am facut un drum in Otopeni si chiar mi-am facut draci de la zgomot. Asa ca am dat jos capacul cu pricina si l-am tuns. Adica i-am taiat cu cutter-ul portiunea care "imbraca" janta. Acum nu mai e nici un zgomot. N-am fost atent sa vad daca sunt si alte roti care freaca dar mi-am regasit linistea la volan.

 

 

In ceea ce priveste deplasarea capacelor am observat ca in timp s-au "asezat" adica nu o mai iau la plimbare radial. Sa speram ca asa vor ramane.

Share this post


Link to post

eu nu am, dar cred ca imi montez in curand.arat ceva mai bine. parca as incerca din alea ieftine ca merge si sotia cu tico si e pacat sa stic un set original

Share this post


Link to post

Eu deja am reusit sa crap unu din ele intr-o groapa de toata frumusetea. Mare lucru ca janta doar s-a zgariat si nu am stricat ceva mai mult la roata.

 

Cat despre estetica este relativa. Eu avand jentile negre decat sa stau sa le vopsesc frumos cu spray-ul (iese frumos daca o faci cu dragoste :X ) am preferat sa le bag niste capace si gata.

 

Deci alegerea este a ta.

 

Cat despre deplasare si motivul pentru care am deschis initial topicul vad ca s-au mai asezat si n-o mai iau la goana pe roata. Poate erau ele prea noi atunci.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...