Jump to content
Sign in to follow this  
dudu

Cum se demonteaza filtrul de benzina la Spark ?

Recommended Posts

Buna seara.

Nu reusesc sa scot filtrul de benzina la un spark 1.0, corean, 2006.

Am intrat sub ea, dar "clemele' care ma sateptam sa le gasesc nu sunt pe furtun. E un sistem de "mufare" pe care nu stiu "de unde sa il apuc".....ceva gen "lulea".

Si inca ceva, sper ca nu am scapat pe topicuri: cum scot filtrul de polen? Sub torepedo sau in torpedo?

Stima.

Share this post


Link to post

Pentru filtrul de polen, trebuie sa scoti torpedoul. Are 6 suruburi: 2 sub el si pe celelalte 4 le vei vedea cand il vei deschide.

Share this post


Link to post

Pentru filtrul de polen, trebuie sa scoti torpedoul. Are 6 suruburi: 2 sub el si pe celelalte 4 le vei vedea cand il vei deschide.

Multumesc...am banuit ceva vis-a-vis de cele 4 chiplinguri...

Share this post


Link to post

Filtrul de benzina are pe "luleaua" aia 2 cleme pe lateral care se apasa si simultan se trage de conducta. Atentie, clemele sunt de plastic.

Share this post


Link to post

...2 cleme pe lateral care se apasa si simultan se trage de conducta. Atentie, clemele sunt de plastic.

Asta era beleaua...nu le pot scoate cu mana. Ma gandeam la un cleste cu "sfic" sau un patent mai mic.

Multumesc, mai incerc, sa vad ce iese: le scot ori le sparg. :-/

un patent mai mic

Edited by dudu

Share this post


Link to post

Clemele nu trebuiesc "scoase" ci apasate simultan, pentru a elibera stutzul filtrului. Succesuri :D

Share this post


Link to post

Da, la asta ma refeream.

Intial am studiat asta dar tot nu ma lamuream.

34xfdpx.jpg

O sa intru si maine sub masina sa mai incerc.

Clemele nu trebuiesc "scoase" ci apasate simultan, pentru a elibera stutzul filtrului. Succesuri :D

Multumesc de sfat, dar cand pomeneam de

Asta era beleaua...nu le pot scoate cu mana. Ma gandeam la un cleste cu "sfic" sau un patent mai mic.

Multumesc, mai incerc, sa vad ce iese: le scot ori le sparg. :-/

un patent mai mic

ma refeream la mufele care intra si ies din filtru, nu la cleme.

O sa vad maine ce fac.

Stima.

Edited by dudu

Share this post


Link to post

Va salut,sunt nou pe forum si am o problema.La spark model2010nu mai functioneaza pompa de benzina.Am verificat siguranta 1 de 15A,este buna,releul15 pompa benzina care este bun .La punerea contactului nu se mai aude acel bizit care amorsa pompa.Am desfacut capacul de protectie,am deconectat priza cu cele 4 fire,am masurat tensiunea care este de 5 v.Am deconectat conducta de alimentare cu benzina,iar in locul conductei am montat un furtun transparent si o sticla de500ml,dupa care cam pus contactul.Pompa nu a refulat nimic.Problema este cum desfac acea piulita de plastic pt a scoate pompa afara,se pare ca este blocata,sau arsa.Masina are 44000km,si am alimentat numai din Petrom.Multumesc frumos pt raspunsuri si ajutor.O zi buna.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...