Jump to content
Sign in to follow this  
thanandar

Motor De 2000 In Loc De 1800

Recommended Posts

Salutare tututor.

Am un espero 1800 cmc din 97.

De curand mi-a cedat motorul complet (pistoane blocate, chiuloasa crapata, etc).

Nu mai merta sa il fac. Am gasit un motor de 2000 pe la vreo 600 de lei.

 

Intrebarea este : se potriveste fara probleme sau mai trebuie mici ajustari ? Sau nu merge ?

 

Multumesc anticipat pt raspunsuri.

Share this post


Link to post

Chiar daca ar merge, este foarte complicat (pana la imposibil) sa omologhezi apoi masina...ar trebui sa te interesezi la "organele competente" mai intai cum poti rezolva cu actele, apoi partea mecanica.

Am mai auzit de cunostinte care au vrut sa faca asta, si s-au lasat pagubasi..cel mai "usor" e sa pui un motor cu eceleasi specificatii, si schimbi doar seria motorului din cartea de identitate/talon

Share this post


Link to post

In legatura cu omologarea, tatal meu a avut o dacia nova cu motor de 1,6 litri, romanesc. Din cauza consumului, a dus-o la un service din Craiova unde i s-a montat un motor diesel de 1,6 litri, de renault.

De omologare s-a ocupat firma, in certificat fiind trecut motorul diesel.

Situatia pare asemanatoare, deci ar trebui sa se poata omologa.

Edited by mr_alexandru

Share this post


Link to post

practic, daca gasesc tot un motor de 1.8 se schimba doar seria in talon. Daca pun unul de 2000 e ca si cum as omologa o masina facuta de mine ? Oricum, banuiesc ca in ambele cazuri se rezolva la rar...

Dar din pdv tehnic e vreo problema daca schimb 1800 cu 2000 ?

Share this post


Link to post

Acel motor de 2000 8V a fost montat de fabricant pe espero din afara. Deci ar trebui sa fie mai usor la rar.

Share this post


Link to post

Se poate,espero vine din fabrica cu motor de 2.0 litri 8v,nu cred ca sunt probleme la rar.

 

Nu uita sa iei si ECU,masina ta are catalizator?,sonda lambda si canistra de vapori,cele cu motoare de 2 litri sunt aduse din vest,si sunt Euro 2,la noi in tara mai rar,unele sunt non euro,fara piesele de mai sus,unele sunt Euro 2,sau au doar jumatate din piese,verifica bine.

Edited by ZDN

Share this post


Link to post

merge eu am pus motor de 1.8 in loc de 2.0 daor trebuia schimbata galeria ca nu trece de baia de ulei

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...