Jump to content
Sign in to follow this  
sotto

Sunteti Curentat De Masina ?

Recommended Posts

... Culmea, nici garderoba nu mi-am schimbat-o ca sa justific o asemenea chestie.

Incaltamintea ?

Share this post


Link to post

De vreo 2 saptamani ma "electrocutez" de innebunesc

Ok, pina descoperi sursa, pt. a evita 'curentarea' procedeaza in felul urmator: inainte de a pune piciorul jos din masina, atinge partea metalica a masinii. Tine mina tot timpul pe partea metalica in timp ce pui piciorul jos.

Share this post


Link to post

Eu am patit-o rau ieri de la o balustrada metalica, iar azi de la masina.

Share this post


Link to post

Nu...nici incaltamintea nu poate fi de vina, rotesc cam 3 perechi intr-o zi. Faza ce ma nauceste este ca pana acum 2 saptamani nu simtisem vreodata asa ceva.

Astazi, de exemplu, descarcarea a fost atat de puternica incat cineva de la vreo 3 metri a tresarit intreband ce s-a auzit. :) ) M-a durut in cot, la propriu, vreo 10 minute.

Bun pontul cu mana pe rama usii. :thumbl:

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Totusi cred ca e de la huse+imbracaminte...se incarca static...

Share this post


Link to post

De vreo 2 saptamani ma "electrocutez" de innebunesc

 

Cam tot de-atunci o patesc si eu grav, dupa ce toata iarna si vara trecuta n-am avut nici o problema. Cred ca de la schimbarea de vreme, noru' radioactiv, habar n-am; da' e bine sa stii ca nu esti singuru' :shocking:

Share this post


Link to post

Cine are probleme de genul acesta incercati sistemul de la cisterne.O banda de cauciuc cu insertie metalica prinsa de caroseria masinii(de puntea spate) in asa fel incat sa faca masa si sa ajunga si la pamant.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Si uite asa ne-am intors la origini. Nu la Dacia 1310, ci la... anul 2005:

 

 

 

Steph, poti sa pui link-ul!

 

Solutiile ar fi urmatoarele:

a. Poti sa-ti atirni sub masina o coditza din aia de descarcare electrostatica. Din pacate nu stiu unde gasesti asa ceva. Poate prin Vitan.

b. schimba-ti husele de la scaune (sau pune-ti daca nu ai), te incarci electrostatic frecandu-te de ele si te descarci cind pui mina pe usa.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Cam tot de-atunci o patesc si eu grav, dupa ce toata iarna si vara trecuta n-am avut nici o problema. Cred ca de la schimbarea de vreme, noru' radioactiv, habar n-am; da' e bine sa stii ca nu esti singuru' :shocking:

 

E de la gaura de ozon :mrgreen:

Share this post


Link to post

Subscriu la solutiile de mai sus: tin palma pe usa in timp ce pasesc afara, sau imping usa cu cotul :D

Share this post


Link to post

Si eu am parte de astfel de descarcari cand cobor din masina. Au o ferecventa mai mare de 1-2 luni. Aceleasi haine, huse...

Share this post


Link to post

Vaxxi, Noroc ca am citit, si nu am mai postat si eu despre norul radioactiv :) ) +1 la opinia ta :D

Share this post


Link to post
... Au o ferecventa mai mare de 1-2 luni. Aceleasi haine, huse...

Din experienta de la fizica, pentru a obtine sarcini electrostatice, pe langa cele doua obiecte: bagheta din ebonita si blana de pisica mai exista o faza esentiala pe care vad ca se ignora: frecarea dintre ele.

Share this post


Link to post

Concluzia, nu mai frecati motanul... :P

  • Like 4

Share this post


Link to post

O Doamne am crezut ca numa-i mi-e mi se intimpla dar vad ca mai sint si altii pentru ca ajunsesem sa cred ca sint anormal deorece pe al batrin nu la curentat deloc si chiar ma uitam la el sa plinga sa tipe sa sara in sus dar nimica si chiar daca il ajutam sa se de-a jos din masina nu se intimpla nimica si atunci prindeam bastonul de aluminiu cu care se ajuta la mers de pe bancheta din spate si din nou tot eu imi luam arcul acela de foc ca de la 1 cm in sus distanta parca este si ma-i puternic ca si cum pui fisa de bujie la masa ca sa vezi daca ai scinteie. chiar imi vine uneori sa-i dau o bita in cap lu Ticozauru caci pina la urma o sa lesin de inima. Sper sa mearga trucul ala cu o mina pe usa si piciorul la pamint. Osa va anunt miine ca acum nu ies e prea tirziu si nici nu cred ca am curaj sa o ma-i ating astazi ba chiar mi-e de ajuns.

Share this post


Link to post

Curentat ii putin spus. Doar ce mi-am luat citeva impulsuri serioase dintr-o afurisita de fisa (de bujii) de-am zis ca-mi crapa felinarele ... Da' macar acum stiu ca una (cel putin una) din noile fise o cedat deja .

Share this post


Link to post

Depinde de haine. cu cat mai plastic, cu atat mai scuturat. Noroc ca cobor cu cheia sprijinita de portiera.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...