Jump to content
Sign in to follow this  
ionutzul

Tico - Volan Imbracat In Piele

Recommended Posts

Salutare tuturor!

 

Zilele trecute am reusit sa imi imbrac volanul in piele, am zis ca poate va starni interesul si altcuiva de pe forum pentru a-l indruma.

Sa incep cu inceputul, mi-am achizitionat husa de pe e-bay, din Hong Kong, marimea S. "Conceptul" este simplu. Husa a venit insotita de un ac si o ata. In momentul in care aceasta husa venea pe volan si uneam cele 2 margini treceam de fiecare data acul si cu ata prin "cusatura" deja prezenta pe toata latimea husei. Apoi strangeam si se uneau cele doua margini intr-un "X" perfect.

Am platit cu toate taxele 52 RON. Diametrul este perfect, latimea husei a fost mai mare decat grosimea volanului asa ca am rezolvat-o foarte simplu. Am cumparat 2 huse cu snur - de-alea ieftine - am dat 6 RON pe fiecare, ca sa castig in grosime. Astfel, ieri am reusit sa cos pe volan husa de piele care arata ca in poza de mai jos. Timp efectiv de lucru: aproximativ 3 ore (de retinut ca trei-sferturi din "lucrare" am realizat-o noaptea, la lumina plafonierei). Pe timp de zi, cu siguranta timpul ar fi la jumatate si acuratetea mult mai mare, eu nu am vrut sa las treaba neterminata asa ca nu am plecat din masina pana nu am terminat ce imi propusesem. Rezultatul finit este extraordinar, manevrarea volanului si comfortul sunt altele acum, calitatea materialului este superba, volanul este mai gros (ceea ce imi place la nebunie) acum dar sincer...e perfect, priza este mult imbunatatita, culeg roadele muncii de fiecare data cand ating volanul. Total "efort financiar": 64 RON (...si merita fiecare leu :-p)

Nu am facut decat aceasta poza, noaptea dupa ce am terminat. Pentru orice are nevoie de informatii suplimentare nu ezitati sa ma contactati: ionut.gaiu@aol.com

Astept si parerile voastre totusi :)

Multumesc pentru timpul acordat

post-33623-0-62262700-1328952382_thumb.jpg

Edited by ionutzul

Share this post


Link to post

e de apreciat munca ta ,dar spune ,cum sa mulat pielea ,pe nervurile alea de pe spatele volanului ,

Share this post


Link to post

Pai nu am intampinat nici cea mai mica problema la capitolul asta. Sub husa care este "la vedere" mai exista doua huse ieftine, cu snur, astfel...nervurile au disparut si nu am intampinat nici cea mai mica dificultate. Cel mai greu a fost la cele doua spite si bineinteles la incheiere :) Dar, cu putina ingeniozitate si rabdare s-a rezolvat

Share this post


Link to post

Era sa dau si eu bani pe o husa pe ebay, dar m-am tot gandit si am ajuns la concluzia ca mai bine imi fac singur husa cu tot cu spite. Momentan sunt in de piele naturala de calitate, pana acum am gasit doar piele intoarsa sau imitatii ce se vinteau pe post de piele naturala.

Share this post


Link to post

@Muratu: Daca ai fi din cluj ti=asi sugera sa mergi in piata de vechituri , este un om care vinde bucati de piese naturala si imitatie. Dar iti dau un pont , dute la fabrici, casa de moda , si intreaba de la ei. poate ai noroc si iti da careva o bucata chiar si gratis... Am un amic care face scaune custom de moto si bicicleta si asa isi procura materialul, direct de la fabrici de haine. Spor la cautat

Share this post


Link to post

Pai sincer ma multumeste deplin pielea actuala de pe volan, chiar daca sunt convins ca nu este naturala. Textura este alta, calitatea este foarte buna, la atingere este mai moale, nu ma deranjeaza ca nu sunt spitele imbracate complet, chiar nu intampin dificultati in acest sens.

Si eu ma gandeam sa imi confectionez una, dar mi-ar fi fost practic imposibil sa o "imbin" pe volan ca sa arate ca si cum ar fi fost acolo din fabrica. Eii bine, la ceea ce am pe volan acum cusatura este in X, pare facuta ca si cum "este de-acolo" :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...