Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Tablete, Folositoare Sau Nu?

Recommended Posts

Ce baieti grijulii!

Share this post


Link to post

Pe noi nu ne ia somnul

post-1167-0-18560600-1328626265_thumb.jpg

 

hmmm...cin sa fie oare?

Share this post


Link to post

Eh, si intr-un final apoteotic pina la urma a fost cistigatoare asta.

Share this post


Link to post

Daca nu te intereseaza gps-ul, e mai mult decat ok.

Share this post


Link to post

La o tableta de dimensiunea aia nu prea iti trebuie GPS. De fapt, daca ai un smartphone cu GPS nu iti trebuie GPS deloc pe tableta. Mi se pare aiurea sa te ghidezi cu ditamai ecranul prin oras, iar in masina nu poate fi folosita.

 

Eu am luat in toamna o chinezarie de tableta de 7" la 400RON (MPMan MP720) pentru a citi in metrou, navigare internet ocazionala (are numai Wi-Fi, dar pun smartphoneul pe hotspot) cand mi-e lene sa deschid compul/laptopul si pt drumurile mai lungi cand baietelul meu trebuie linistit cu un desen animat. Nu e rea nici pt filme cand mergem la o cabana si vremea e urata. As fi luat Kindle, dar era mai scumpa si nu puteam sa fac toate cele de mai sus.

 

Strict pt chestiile de mai sus e buna. Jocurile se misca destul de greu si nici aplicatiile nu zboara data fiind configuratia slaba - 256MB de RAM si procesor la 720MHz. Ecranul rezistiv nu este o tragedie.

 

Altfel, dupa ce am cumparat-o pe asta (mai mult de proba) pot spune ca nu as da mai mult de 700-800RON pe o tableta. Ecranul touch se preteaza doar la activitati multimedia, iar cu un netbook poti face mult mai multe datorita sistemului de operare (Win/Linux). Sa tastezi pe touch e complet aiurea, deci decat sa ajungi sa iti iei o husa cu tastatura la tableta, mai bine dai banii direct pe un netbook. Parerea mea!

Share this post


Link to post

O husa cu tastatura pentru tableta costa 7€, insa fara touchpad :) si combinatia ramane mai mica si mai usor transportabila si mai decat un netbook. Insa in afara de scris un email sau pe un forum nu prea e simplu sa lucrezi pe bune, frecatul sticlei tot e mai incomod decat mouse/touchpad daca nu esti obisnuit cu el.

7" mi se pare si mie dimensiunea ideala. Mai mic, ai smartphoane. La 10" nu mai vad prea multe avantaje fata de un netbook.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...