Jump to content
Sign in to follow this  
cos22tm

Omologare Anvelope Optionale Pt Aveo

Recommended Posts

Salut,

ma intereseaza daca a reusit careva de pe forum sa omologheze alte anvelope pt Chevrolet Aveo decat cele autorizate de GM si trecute in CIV ?

de exemplu la masina mea in talon sunt trecute "anv. opt. 185/60R14 82H" pt ca cu astfel de roti a fost livrata masina de catre dealer. In CIV mai sunt trecute 185/55R15 82V pe langa cele de 14".

Oare se pot omologa la RAR (si trece in talon ca anvelope optionale) gen 185/60R15 sau 195/50R16 pe Aveo 1.4L 74kw ?

Share this post


Link to post

Se apropie ITP-ul, asa ca am fost vineri la RAR sa-mi trec anvelopele de pe masina in CIV intrucat dealerul care a vandut masina - Autoglogus 200 Timisoara a gresit si a trecut 215/50/R17 in loc de 205/60/R16. Cum vechiul proprietar nu s-a stresat sa le treaca, a trecut in sarcina mea acest lucru. Totul s-a rezolvat in aproximativ 2.5 ore cu tot cu timpul de asteptare.

 

Cu aceasta ocazie inspectorul RAR m-a pus sa dau jos foliile de pe fata, desi la identificare nu s-au luat de mine... Asta e, bine macar ca nu am dat eu banii pe folii, ci fostul proprietar. Nu pot spune ca acum se vede mult mai bine afara, dar in masina e mai multa lumina :D .

 

In concluzie acum sunt legal :D .

 

PS: In cazul in care intereseaza pe cineva am trecut mai jos procedura de modificare in CIV (nu am mai gasit de la utile topicul unde scrisesem - In cazul in care nu e OK, rog un moderator sa mute PS-ul unde trebuie):

1. Se cere de la dealer o adresa in care sa scrie ca pe modelul de masina cu VIN cutare se pot pune cutare anvelope/roti. Eu am trimis mailuri la mai multi dealeri si surprinzatori toti mi-au raspuns, iar unii mi-au trimis documentele scanate (altii mai puneau sa merg la ei).

2. Am facut programare la rar de pe site-ul lor.

3. Am pus anvelopele pe care doream sa le trec in CIV (cartea de identitate a vehicului) pe masina (de fapt erau deja acolo, mergeam cu ele "ilegal").

4. M-am prezentat la RAR unde s-a refacut identificarea masinii (verificat serie caroserie, motor etc) si apoi baietii au cautat in baza lor de date ce anvelope sunt acceptate pe masina. Inspectorul a spus ca e OK si mi-a dat un document cu care am mers la caserie. Daca in baza lor de date apare ca nu este OK, nu puteti omologa anvelopele decat contra unei sume f mari (~1000EUR) pt ca se fac teste de franare, rulare etc. Aceasta din urma e valabila pt cei care si-au pus roti de 17" cand producatorul da dimensiuni de maxim 16" spre exemplu.

5. Am platit 91.4RON la casa, am dus factura la inspector si am luat masina. Dupa ~2 ore de asteptare am ridicat cartea cu anvelopele mentionate in ea. That's it! :D

Share this post


Link to post

Salut,

ma intereseaza daca a reusit careva de pe forum sa omologheze alte anvelope pt Chevrolet Aveo decat cele autorizate de GM si trecute in CIV ?

de exemplu la masina mea in talon sunt trecute "anv. opt. 185/60R14 82H" pt ca cu astfel de roti a fost livrata masina de catre dealer. In CIV mai sunt trecute 185/55R15 82V pe langa cele de 14".

Oare se pot omologa la RAR (si trece in talon ca anvelope optionale) gen 185/60R15 sau 195/50R16 pe Aveo 1.4L 74kw ?

Salut ..nu poti sa treci aceste dimensiuni pentru ca nu sunt acceptate de dealer si nu sunt date nici de fabricant.Anvelope utilizate si acceptate sunt:

155\80\13

185\60\14

185\55\15

195\45\16-acestea le am trecute in certificat optionale...Eu am certificat vechi si am trecute ultimele trei variante,dar acum am inteles ca in certificatul nou nu mai sunt trecute dimensiunile,asa ca poti folosi una din aceste variante fara probleme..

Edited by diablo

Share this post


Link to post

din pacate 195/45R16 nu e trecut in CIV. deci aceiasi poveste.

@Raresh20 : merci pt info ...dar din cate stiu el are Epica nu Aveo si e posibil ca dimensiunile acelea de anvelope sa fie omologate de GM.

tre sa aflu mai multe de la RAR...

Edited by cos22tm

Share this post


Link to post

Pai a scris el, ca dimensiunile erau legale, doar ca nu le avea in carte. Trebuia sa-ti boldez ultima parte, unde scrie cat costa sa omologhezi dimensiuni care nu sunt trecute in carte si ni omologate gm, iar cele care le doresti tu sigur nu sunt . La mine, la sedan apar la optionale 195/45/r16. Poate la hatch nu sunt omologate, cine stie. Dar daca sunt, atunci poti sa ti le treci si tu acelea.

Edited by raresh20

Share this post


Link to post

ma intereseaza daca a reusit careva de pe forum sa omologheze alte anvelope pt Chevrolet Aveo decat cele autorizate de GM si trecute in CIV ?

 

Da. Cred ca am fost primul care a omologat anvelopele 185/55/R15 pentru Kalos 2006 (Aveo 2007); Erau autorizate GM, trecute in cartea tehnica, dar netrecute in CIV.

Masina a fost luata in sept. 2005 (cu cca. 6 luni inainte de data lansarii oficiale a modelului 2006), omologarea in 27.01.2006, apare in CIV la "Modificari ce nu afecteaza performantele si caracteristicile de folosinta ale vehicolului" cu notatia : "13. Alte anvelope admise : 185/55 R15 82V. ..." (In CIV erau mentionate doar 185/60 R14 82H)

Omologarea s-a facut de RAR la "Omologari individuale" (conform stampilei de pe CIV) dar ulterior considerat ca "omologare de serie" si s-a aplicat tuturor masinilor similare (Kalos/Aveo) vandute ulterior in RO.

 

Omologarea s-a facut dupa multe demersuri si insistente, dar, in final, a fost suportata de importator (la momentul respectiv am deschis si un topic "La botul ... Kalosului" pe acest forum)

Share this post


Link to post

Cum bine m-a citat si a scris raresh20 (bine ca s-a deschis topic separat), nu se pot omologa individual (nu se pot trece in CIV) decat anvelopele omologate de GM pt respectivul model.

 

Cu alte cuvinte GM Romania pt orice masina ajunge in tara, omologheaza masina la RAR cu anumite caracteristici, printre care si dimensiunile de anvelope acceptate de producator (Daewoo Coreea, Chevrolet USA etc). Exista multe cazuri in care intre anii 20xx si 20yy au existat numai anumite anvelope omologate pentru modelul Aveo spre exemplu, iar din 20zz modelul Aveo are mai multe/alte tipuri de anvelope omologate. De aceea daca te duci la RAR si in urma identificarii rezulta ca masina ta este fabricata intre 20xx si 20yy, atunci nu iti vor omologa individual anvelopele de pe Aveo fabricat dupa 20zz.

 

Spre exemplu la Epica mea sunt omologate de producator (Daewoo Coreea) numai 15", 16" si 17". Pt modelul de Epica din 2009 (MY10) sunt trecute si anvelope pe 18". Mie RAR nu va accepta sa imi treaca in vecii vecilor anvelopele pe 18" intrucat in fisa de omologare pt modelul MY07 (care e identic cu MY08, dar nu e identic cu faceliftul MY10) nu sunt trecute.

 

In concluzie daca aveti anvelope "dubioase" pe masina, atunci mergeti cu ele pe sest si rugati-va sa nu prindeti control RAR. Varianta cealalta (omologare speciala sau cum se numeste) costa mult mai mult (~1000E) decat un set de anvelope noi. Daca aveti anvelope care ating buza, lovesc contra aripa la gropi etc, mai bine le schimbati pt ca puneti in pericol atat viata voastra, cat si a celorlalti din trafic.

 

Numai bine!

Edited by ches

Share this post


Link to post

merci pt completari ches .

eu nu am anvelope neomologate pe masina dar ma batea gandul sa pun ceva cu balon mai mare decat cele standard (14" sau 15") cel putin pe rotile fata unde mi se pare prea joasa masina (am si scut metalic probabil e greu) arcurile prea moi si atinge deseori cand trec pe drum neasfaltat.

Share this post


Link to post

Eu pe Aveo-ul cumnata-mii (e ca al tau) am pus rotile de iarna de la Nubira 2 fara probleme (185/65/R14), deci am inaltat-o cam cu aproximativ 1cm (e cu 2 cm mai mare diametrul). Nu atingea, nu batea, era totul OK si am scos-o inclusiv la offroad prin zapada :D . In schimb cu rotile de vara ( jante Rial Flair 15" + anvelope 195/55/R15) atingea un pic in curbe luate in viteza si la gropi de aparatoarea de plastic datorita atat balonului mai mare, cat si ET-ului jantei care scotea roata mai in afara. Probabil cu 195/50/R15 (anvelopele din CIV) nu ar fi atins, dar nu am incercat sa vad. Masina arata foarte bine, dar era periculos sa mearga asa...

 

Atat timp cat ai niste roti OK pt ITP, poti sa iti pui si anvelope cu balon mai mare atat timp cat nu atinge de aripa. Sunt destui care merg asa...

 

PS: Stiu faza cu scutul ca si eu ating acum mai usor cu Epica de cand l-am pus. Pe zapada e chiar funny, cred ca vecinii imi multumesc ca le curat zapada :D .

Edited by ches

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...