Jump to content
Sign in to follow this  
ches

Instalare Sistem Audio 2Din Epica/captiva/aveo Pe Lacetti

Recommended Posts

Salutare,

 

Am achizitionat un sistem audio 2DIN de pe o Epica pt Lacetti-ul sora-mii. Are si adaptor de la mufele Chevy la ISO, deci pe partea asta nu au fost probleme.

Ieri am incercat sa-l instalez, dar stupoare, desi oficial este 2DIN, in realitate este mai mare si nu mai incape rama de la bord. Nici gaurile de prindere nu sunt aliniate, dar macar alea se pot modifica usor cu o bormasina.

 

Intrebare: Stie cineva cu ce as putea bricola rama sau unde as putea-o duce sa o bricoleze cineva ca lumea? Adica vreau sa iasa taieturi drepte, fara bavuri sau alte urme. Daca stiti cu ce instrument/scula pot taia rama de plastic, va sunt foarte recunoscator daca imi impartasiti si mie din experienta voastra :D .

 

Multam!

 

PS: Daca deja exista un astfel de topic, rog un admin sa-l mute acolo (eu am folosit search-ul fara succes).

Share this post


Link to post

Salut madkat, am asa ceva, insa cum fac sa tai in linie dreapta? Fiind la vedere, pe bord, rama trebuie sa iasa perfect.

 

Eu ma gandeam sa fac un fel de banc din doua bucati mai mari de pal. Una cu ghidaj (o scandura dreapta sau ceva de genul) si una pe care prind pieasa de bricolat (rama de la bord). Prin alunecare si impingere catre ghidaj, ar trebui sa mearga drept, deci sa taie in linie dreapta.Treaba e ca trebuie sa prind fix rama (fara sa o zgarii) si de asemenea sa fac un suport ceva sa prind si minifreza. Ai o solutie ceva mai simpla?

Share this post


Link to post

Ia pune o poza cu piesa care trebuie bircolata, ca asa ne dam cu presupusul...

Luata la smirghel nu merge?

Share this post


Link to post

eu am reusit taieturi foarte faine cu asa ceva

 

intai tai brut - ceva mai putin decat trebuie, si apoi slefuiesti pana la cota dorita. Cu rabdare merita

 

oricum pune o poza sa imaginam un banc de lucru ceva :)

Share this post


Link to post

Salutare

Aproape ca m-ati convins, am si un coleg de serviciu care vrea sa ma ajute si mi-a spus ca va iesi bine. MIe in continuare mi-e frica sa nu tai stramb pt ca si un unghi de 1-2 grade se va cunoaste.

 

Piesa arata ca cea din poza si NU vreau sa iasa asa (sorry Laci, dar a iesit destul de nasol ce ai brocolat tu acolo): http://www.gmclub.ro/forum/index.php?/topic/29577-unitate-multimedia-dedicata-pt-lacetti%3B-si-a-montat-cineva/page__view__findpost__p__532923

 

Orice idee de banc de lucru e binevenita :D .

Share this post


Link to post

Tocmai era s-o comit și eu. Și eu credeam că se vor potrivi de minune.

Mulțumesc pentru post, îmi pare rău de întânplare însă.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...