Jump to content
Sign in to follow this  
hydro314

Raed Arafat, Atacat În Direct De Traian Băsescu.

Recommended Posts

@Mircea acolo e treaba SMURDului/pompierilor. Nici Salvarea de stat nu se baga acolo, ca nu sunt calificati/pregatiti.

Share this post


Link to post

Pai si eu ce scriam Mircea cu cateva posturi mai in spate?

 

Nu cumva am scris ca nu ii contesc calitatile profesionale si faptul ca a pus pe picioare un sistem de urgenta eficient?

 

Eu contest atitudinea lui. Dupa ce a invins biroctatia si a creat un sistem care functioneaza foarte bine monopolizand piata vrea sa il conserve.

A lupat 20 de ani sa il dezvolte si acum brusc se opreste si spune ca e perfect si ca nu mai trebuie sa evolueze.

Pe mine asta ma deranjeaza la el ca lupta cu vehementa impotriva principiilor pentru care chiar el a militat ani de-a randul si ca din cauza intereselor din jurul lui s-a romanizat mai mult decat poate ar fi trebuit.

Nu inteleg de ce e deranjat de faptul ca vor presta servicii de urgenta si ambulante private.

 

Pe de alta parte daca tot aspiram la modelul vestic, in Olanda de exemplu sistemul de urgenta se bazează doar ambulanţe private, selectate de guvern în urma licitaţiilor.

Germania, Cehia, Belgia, sunt alte exemple de state care au aplicat cu succes un sistem medical de urgenţă mixt.

 

Eu as zice ca nu i-ai aratat deloc consideratie, dar ma rog.

Pun si eu o intrebare ca tampitu': Daca merge, de ce sa-l stricam? Ma rog ei zic ca il imbunatatim, dar daca vroiau sa-l imbunatateasca trebuiau sa inceapa cu ceea ce este dupa sistemul de urgenta si nu functioneaza, si cand totul era functional macar la nivelul sistemului de urgenta sa treaca si la imbunatatirea acestuia. Tu esti convins ca ceea ce functioneaza in Olanda va functiona si in Romania? Ai idee ce bani sunt in sanatate in tarile astea?

 

@Mircea acolo e treaba SMURDului/pompierilor. Nici Salvarea de stat nu se baga acolo, ca nu sunt calificati/pregatiti.

E treaba unui sistem de urgenta integrat, iar ambulantele de stat intervin daca e nevoie.

Share this post


Link to post

Parerea me, repet: este doar o parere.

 

Toata discutia despre conflictul dintre presedinte si Dr. Arafat nu este decat o diversiune ordinara.

Miza nu este SMURD. SMURD a fost folosi doar ca o perdea de fum pentru ca suscita multa simpatie fata de initiatorul serviciului iar efectul e maxim.

Miza sunt miliardele de euro pe care noi laolalta, angajatii si angajatorii indiferent daca la privat sau nu, le platim la fondul de asigurari de sanatate si CAS.

In lege se vorbeste de pachet de baza in servicii de sanatate.

Ce contine acel pachet? Care sunt costurile ?

Daca in prezent asiguratul plateste procent din venituri pentru cele doua asigurari, 5.5 % ASS si 10.5% CAS noua lege spune ca toti sa aiba parte de acelasi pachet de baza?

Pai e corect ca cel care cotizeaza sa zicem 200 Euro / luna sa beneficieze de aceeasi asistenta ca cel care este platit cu salariul minim pe economie si care cotizeaza doar a zecea parte?

Share this post


Link to post

Nu in fiecare judet SMURD-ul are aceeasi importanta. Daca in jud. Bihor inca din 1995 (fostul SIAMUD) era format din conducator auto-subofiter pompier, asistent si doctor de la spitalul judetean, venim in 2012 si echipajul SMURD din Neamt este format din 3 cadre militare, subofiteri care oricat de multe cunostinte in domeniu ar avea, tot nu pot suplini un doctor. Astfel ca o ambulanta cu echipamentul medical aferent de aprox. 300.000 euro, aduna betivii de pe drumuri, intervine in cazul bolnavilor psihici, a unuia care nu poate cobora pe scari si uneori chiar si pe post de taxi, adica un individ aflat la 30km de oras suna prin 112 ca se afla in comuna cutare si ca-i este foarte rau. SMURD-ul se duce ca primeste comanda prin dispecerat, urca individul si cand ajung la UPU in oras respectivul pur si simplu pleaca. Si nimeni nu-l poate opri, nici macar pentru un consult si un diagnostic. Este inadmisibil sa consumi 800 litri de motorina pe luna pentru astfel de cazuri! Ambulanta paseaza cazurile de genul, pentru ca in situatiile de mai sus de cele mai multe ori subofiterii pompieri trebuie sa faca pe jandarmii cu tot felul de descreerati. Deci SMURD-ul nu este a lui Arafat. Cel putin in judetul Neamt.

Decand cu toata tarasenia asta SMURD-ul de la Neamt are mult mai putine solicitari. Oare au disparut cazurile cu probleme? Nu, insa cei de la ambulanta vor in al 12-lea ceas sa-si arate utilitatea.

Ceea ce s-a propus, nu este rau, insa stau si ma intreb cand se vor termina banii de la stat sa zicem pe data de 15 ale lunii, ambulantele particulare SMURD vor mai lucra? Fara bani nici un particular nu lucreaza deci greul v-a reveni iarasi tot pe umerii celor din MAI pentru o retributie de oau 1100 ron/luna fara norma de hrana. Interesant nu? Si nu sunt povesti ci realitatea cruda din judetul Neamt!

Share this post


Link to post

CINE NU PLATESTE PIERDE RANDUL.

 

1. Cine plateste are prioritate la operatii si la doctori.

 

2. Cine nu plateste trebuie sa astepte pana cand cei care au platit sunt serviti - doar au contribuit mai mult la firmele private din sistemul medical.

progress.gif

Share this post


Link to post

iar se vorbeste de discriminare , intre oameni ,cum sa vorbit o perioada si de indemnizatia de crestere a copillului ,sa faca diferenta intre acele mame cu bani multi si cele cu bani putini, asa si acum ,cei care cotizeaza mult si cei care dau putin.la cas ,Sanatatea sa fie pentru toata lumea ,indiferent de venit , si de statutul social, ca si asa cind ajungi la doctorul de spital, trebuie sa dai spaga si nu cred ca o sa dispara asta...

PROBLEMA E ,CA- PDL -,VREA SA PUNA MINA PE CE SE MAI POATE.PRIN ORICE MIJLOACE.

TOTI ,DELA- UNPR- SUNT PATRONI SI SUNT IN SLUJBA PARTIDULUI.de la putere

AICI ESTE VORBA DE OS DE ROS ,NU DE SANATATE..

A SPUS CINEVA ;

BANII NU AU MIROS .

Edited by Mircea
Nu mai scrie cu majuscule! In limba romana majuscula se pune in primul rand la inceput de fraza/propozitie, adica fix unde nu o pui tu!

Share this post


Link to post

Vor face praf SMURD-ul si Urgenta daca sunt lasati.

Vor baga tot fel de privatizati cu ambulante sh si cu asistenti facuti la facultati particulare neacreditate.

Share this post


Link to post

@vali-05rzj:

 

Nu trebuie sa strigi ca sa intelegem...

Discriminarea de care zici e pe criteriul munca/nemunca.

Daca exista un pachet de servicii standard, exceptand situatiile de urgenta, mi se pare normal ca si contributia sa fie egala si nediscriminatorie.

Vrei mai mult , platesti. Dar nici sa platesti ca disperatul zeci de ani de zile cateva zeci, daca nu sute de mii de euro pentru ca anumite mame cu bani putini sa toarne copii pe banda dupa care sa se lamenteze ca nu au cu ce sa-i creasca si sa-i trimita eventual la cersit, sau urgenta sa intervina prin comunitati si sa trateze victimele taiate de sabie iar cand tu, cel care stii sa muncesti cate 10-12 ore pe zi, ai nevoie in cele din urma Doamne - fere' de asistenta sa crapi fara minima demnitate pe un pat jegos de spital sub privirea tampa a nu-stiu-carui drojdier care nu a contribuit niciodata decat la tejgheaua birtului.

Banii sunt un mijloc, nu un scop. Si inca nu am vazut bani sa creasca in pom. Pentru mine banii reprezinta masura unor ani de viata si de munca motiv pentru care si pretind servicii pe masura.

Nu vreau sa ajung peste niste ani in situatia tatalui meu care a contribuit 45 ani si a avut o singura data nevoie de internare pentru o operatie de apendicita care in cele din urma i-a fost fatala.

Edited by Gerula

Share this post


Link to post

Este clar, sistemul de sanatate nu poate oferi suficiente medicamente pentru toti forumistii.

 

Vor face praf SMURD-ul si Urgenta daca sunt lasati.

Vor baga tot fel de privatizati cu ambulante sh si cu asistenti facuti la facultati particulare neacreditate.

 

Pe ambulantele SMURD lucreaza pompieri. Probabil sunt facuti la facultati de pompierologie de stat.

Share this post


Link to post

Discriminarea de care zici e pe criteriul munca/nemunca.

Asa este (sau ar trebui sa fie) insa cum se schimba asta prin intrarea in sistemul de Urgente a unor privati ?

 

Nu vreau sa ajung peste niste ani in situatia tatalui meu care a contribuit 45 ani si a avut o singura data nevoie de internare pentru o operatie de apendicita care in cele din urma i-a fost fatala.

Am fost intr-o situatie identica. Vezi intrebarea de mai sus si spune-mi cum s-ar schimba lucrurile.

 

Cele mai tari tunuri si cele mai mari pierderi ale statului au fost urmari ale unor "parteneriate strategice" cu privati. In conditiile astea, cum ma convinge pe mine cineva ca fondurile strinse pe baza contributiilor obligatorii la stat vor fi bine gestionate (si cheltuite in interesul meu) atunci cind vor fi decontate catre niste privati. Ce naiba, mai e cineva care sa nu stie cum merg lucrurile astea in Romania ? Tocmai cei care se pling de faptul ca muncesc in draci si contribuie in draci la sistem (FARA a avea posibilitatea de a opta !!!) se multumesc si sint incintati de ideea unei viitoare colaborari public-privat ? Nu va este mila de munca si de banii vostri ? De unde pina unde convingerea asta ca un sistem de genul propus va deveni dintr-o data performant, eficient ? O baza, ceva ?

Share this post


Link to post

Imi pare rau pentru ce a patit tatal tau. Din nefericire nu e singurul caz, am un amic care si-a pierdut tatal pentru ca un medic a pus un diagnostic gresit si apoi pentru ca avea o grupa de sange rara iar centrul de transfuzii dintr-un mare oras universitar si "medical" inchidea la 3 jumate vinerea si n-a vrut sa primeasca donatorii gasiti de familie, desi au fost contactati si stiau despre ce e vorba...

 

Pe de alta parte, "drojdierii" astia sunt de doua categorii. Aia ajunsi in situatia respectiva cu buna stiinta si din vina lor exclusiva (in Belgia exista 4000 oameni care au ajuns la pensie fara sa fi muncit o singura zi!) si aia care au fost si ei victime ale unor situatii sau circumstante nefavorabile (in Paris exista homelessi care lucreaza, legal, insa in Paris dintr-un salariu minim nu-ti poti permite o chirie).

Daca esti amarat nu inseamna ca esti un sub-om si ca ar trebui sa ai drepturi mai putine si invers, daca esti bogat nu inseamna ca esti un om si jumatate. Exista o groaza de smecheri cu bani si care au contribuit insa care au facut banii (si contributia) din furaciuni, (poate chiar din sistemul medical ca sa fie situatia si mai absurda).

 

Gandeste-te putin si la alt aspect... la situatia unui "drojdier" care stie ca n-are acces la servicii medicale pt ca n-a platit. Ca sa fie mai melodramatic, se imbolnaveste unu' din copiii aia facuti pe banda rulanta. In primul rand, copilul ala poarta vreun pacat originar, e el vinovat ca tac-su e un parazit?

Si in al doilea rand, ce crezi ca il retine pe unu' din asta sa se apuce de dat in cap ca sa isi salveze pielea sau odrasla? Vine frumos la tine cand iesi de la birou dupa ce ai muncit 12h, iti f..e una in cap de le lasa leguma ca sa iti fure ceasul si portmoneul. Nu crezi ca toata lumea ar fi fost mai castigata (si tu si el) daca ai fi platit tu si spitalizarea lu' fiu-su?

 

De asta spun, generalizarile sunt putin riscante. Chiar daca 90% din cazuri sunt cum spui tu, nu poti lasa sa moara pe ceilalti 10%.

Share this post


Link to post

Pana una-alta totul e un talmes-balmes.

Platim si CAS si ASS. Totul se duce la Ministerul de Finante care face ce vrea el cu banii si mai arunca cate o ciozvarta si la serviciile de sanatate, un procent mic, comparativ cu ce ni se retine in sarcina angajatorului si angajatului.

Personal m-am saturat sa fiu jefuit de un sistem care nu da socoteala nimanui pentru risipa banului public.

Ni se spune in permanenta ca statul face, statul drege. Nu face nimic. Doar isi bate joc de munca noastra.

Nu avem drumuri, nu avem educatie, nu avem sistem decent de sanatate.

Share this post


Link to post

mircea ,scuze, cind scriu nu prea ma uit la ecran,

gerula, credema la 56 de ani ai mei ,am trecut prin toate., dar trebuie sa fim oameni, indiferent de statutul social.

Share this post


Link to post

Nu pot fi un bun samaritean atata timp cat sistemul imi refuza drepturi elementare. Iar baietasul ala de-mi f_ _ e una-n cap pentru ce-o gasi prin portofel n-o sa ma intrebe inainte daca am contribuit au ba la sistemul care a incurajat-o pe mama lui sa procreeze.

 

Scuze pentru off-topic.

 

Una peste alta:

Inafara de SMURD pentru care il admir sincer pe Dl. Dr. Arafat in sistemul de sanatate de stat nu merg bine decat:

Taxa la accesul in incinta spitalului cu masina(daca e posibil).

Badigarjii care te iau la rost imediat afisand o atitudine martiala de parca te-ai duce acolo pentru a-ti da intalnire cu vreo asistenta...

Spaga data degeaba si colo si colo si mai ales dincolo.

Afacerile cu geamuri termopan.

 

Nu vreau sa las pe nimeni sa moara, vreau doar sa fiu lasat si eu sa traiesc decent si civilizat daca sistemul tot este actionar majoritar in viata mea, iar daca vine vremea, sa mor cu demnitate si nu scaldat in propria urina pentru ca asistentele pe care le-am spaguit au chef de telenovele si de scarmanat in c-r.

Share this post


Link to post

Si ... lovitura de teatru ! Dupa ce, in marile orase, s-au pus oamenii pe demonstratii, presedintele apare la o a treia conferinta de presa si cere retragerea legii :shock: !

Share this post


Link to post

Sa nu ne bucuram - POLITRUCUL BASESCU PRIVATIZEAZA TOT:

Tezaurul de la Rosia Montana si Rosia Poieni - sute de tone aur, argint, metale rare, cupru; Energia - Complexul Energetic Craiova, Hidroelectrica S.A., Romgaz S.A.

Privatii/Baietii destepti vor pune mana pe energie asa cum Austria/OMV a pus mana pe compania strategica PETROM - nu pe spitale si SMURD.

Share this post


Link to post

Pe de alta parte, "drojdierii" astia sunt de doua categorii.

Asa e ... sint si ei oameni si trebuie ajutati ... da' parca nu-mi convine ca banii mei sa fie risipiti pentru unu ca asta ... Precum se vede in poze pt. damblaua lui stateau blocate ambulanta SMURD, autospeciala pompieri, masina politie, masina jandarmi. Si treaca mearga daca ar fi facut-o doar o data ... da' se pare ca ii place ... si o tot repeta: Un timisorean a amenintat ca se sinucide a sasea oara ... si peste 1 saptamina a urmat si a saptea oara.

 

Timișoreanul a fost părăsit de iubita sa din cauză că acesta a început să exagereze cu alcoolul. Astfel, a ajuns om al străzii și dă bătăi de cap autorităților, aproape în fiecare week-end. După ce trage bine la măsea, bărbatul își amintește de viața amară pe care o are de când l-a părăsit iubita. Alege un loc în care să poate ajunge în centrul atenției și amenință că se aruncă. Face tot acest circ doar ca să ajungă în vizorul fostei concubine, sperând că aceasta se întoarce la el.

Share this post


Link to post

... da' parca nu-mi convine ca banii mei sa fie risipiti pentru unu ca asta ... Precum se vede in poze pt. damblaua lui stateau blocate ambulanta SMURD, autospeciala pompieri, masina politie, masina jandarmi.

Si unde anume, in fosta propunere de lege care a stirnit discutiile de aici si nu numai, ai gasit ca astfel de gesturi vor fi tratate cu indiferenta ? Daca mai adaugi si celelalte entitati (jandarmi, pompieri, politie) iti dai seama ca nu prea are legatura cu legea sanatatii. Banuiesc ca povestea asta s-ar putea reglementa prin niste penalizari introduse in lege vis-a-vis de intregul serviciu 112. Posibil chiar sa existe niste "decontari" in astfel de cazuri (cel putin asa imi aduc aminte acum) insa nu prea vad cum se pot recupera bani de la "un om al strazii". De fapt, daca are bani sa se imbete si sa ameninte cu sinuciderea ...

Share this post


Link to post

Si unde anume, in fosta propunere de lege care a stirnit discutiile de aici si nu numai, ai gasit ca astfel de gesturi vor fi tratate cu indiferenta ? Daca mai adaugi si celelalte entitati (jandarmi, pompieri, politie) iti dai seama ca nu prea are legatura cu legea sanatatii.

Asa este ... cele scrise de mine mai sus nu prea au legatura cu "fosta propunere de lege" ... sint cam off-topic ... si le-am scris doar pt. ca la un moment dat a venit vorba de "drojdieri".

Share this post


Link to post

 

Dispecerul 112 va trimite la interventie cea mai apropiata ambulanta indiferent ca e de stat sau privata.

 

 

Oare? Poate dispecerul are un cont gol in banca si trimite ambulanta de la firma ce se uita la contul lui.

La taxi se intampla frecvent ca la comenzi"bune" sa fie trimisi preferati.

Share this post


Link to post

Oare? Poate dispecerul are un cont gol in banca si trimite ambulanta de la firma ce se uita la contul lui.

La taxi se intampla frecvent ca la comenzi"bune" sa fie trimisi preferati.

Va fi foarte posibil ca in cazul asta sa se instituie un sistem de comisioane date de firmele de ambulanta medicilor coordonatori din dispecerate.

Modelul exista deja prin spitale.

De exemplu, acum, in majoritatea spitalelor functioneaza centre de imagistica (CT, RMN) private. O parte din examinari sunt suportate de spital, in limita unui buget lunar decontat de CNAS. Beneficiaza de aceste examinari gratuite cazurile grave internate prin Unitatea de Primiri Urgente (UPU). Examinarile sunt gratuite pentru respectivii pacienti, dar firma isi recupereaza cheltuielile de la CNAS.

Pana acum toate bune si frumose, normale.

Ce e tragic abia acum urmeaza.

In foamea lor dupa profit si pentru a "trage" cat mai mult din fondurile CNAS, firma a instituit un sistem de comisioane pentru medicii din UPU, pentru pacientii trimisi sa faca examinari CT, RMN.

Deci cam tot ce intra la UPU este trimis la CT. Si nu ma refer aici la pacientii care au suferit diverse accidente grave cu posibile leziuni interne. In aceste conditii, de regula in prima jumatate a lunii respectivul plafon lunar alocat spitalului de CNAS este atins.

Daca te duci pentru ca ai de exemplu o stare de voma, ai febra, ai ameteli, esti un betiv adunat de ambulanta de prin boscheti, medicul "comisionar" va gasi un motiv sa te trimita la CT., daca nu ca urgenta, atunci contra cost. Stetoscopul si anamneza nu mai conteaza, sunt desuete.

Partea care pe mine ma revolta este ca nu mai tine nimeni cont de faptul ca foarte multi oameni sunt iradiati de cele mai multe ori in mod inutil. Poate chiar suprairadiati, peste limitele anuale legale, in urma unor examinari repetate, pentru ca nu se oboseste nimeni sa tina o evidenta in acest sens.

Edited by Julius

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...