Jump to content
Sign in to follow this  
hydro314

Raed Arafat, Atacat În Direct De Traian Băsescu.

Recommended Posts

Am citit si eu manifestul respectiv si mi-e clara orientarea persoanei respectiva, i se simte intoxicarea de la distanta. Daca voi sinteti de acord 100% cu ce a scris, e bine. Eu ma alatur lui _mr, am gasit parti cu care sint de acord, am gasit si parti cu care nu sint de acord. Este, dupa parerea mea, interesanta luarea de pozitie la o consecinta si trecerea sub tacere a cauzelor. Ideea de a ataca ceva, fara a analiza de unde s-a ajuns acolo si fara sa oferi o solutie, pe mine nu ma pune in situatia de a fi 100% de acord cu respectivul articol. Sigur, sustin si eu, fara rezerve, o politica fara violenta si fara jandarmi in strada. Nu-mi convine nici mie sa stau in trafic aproape dublu din cauza strazilor blocate si nici sa trec zilnic pe linga urmarile luptelor de strada din noaptea precedenta.

Insa, daca voi sinteti de acord cu asta :

Nu ar trebui sa uite, curajosii din opoziţia patetică de azi, că astfel s-ar crea un precedent, că aceeasi măsură li s-ar aplica şi lor şi oricui dacă ar ajunge la putere. Cu aceeaşi măsură ar putea fi judecaţi ...

va intreb: ce ar fi rau in crearea acestui precedent ? Va suride asa de mult ideea ca, peste un an, sa zicem, sa fim in aceeasi situatie ? Va suride ideea unei guvernari de alta culoare politica in care obiectivele principale ar fi distrugerea a tot ce s-a realizat bine si plata unor polite ? Priviti putin lucrurile in perspectiva inainte de a da un raspuns. In momentul asta PDL-ul guverneaza intr-o minoritate crunta, credeti ca vor mai fi limite in conditiile in care se va forma si va functiona o majoritate ?

 

PS: Discutia s-a indepartat de la subiectul initial. Eu propun sa o continuam pe topicul de Politica.

Share this post


Link to post

Am mutat discutia pe topicul indicat mai sus. Va invit sa postam acolo pe marginea situatiei politice actuale.

Share this post


Link to post

http://liviualexa.ro/2012/01/17/raed-arafat-si-dan-vasile-gorgan-baietii-destepti-din-sistemul-de-urgenta/

[uPDATE 2] Raed Arafat si Dan Vasile Gorgan – “baietii destepti” din sistemul de Urgenta

 

UPDATE 2:

 

Comentariul zilei pe blogul meu:

 

de la Miru

 

Mie imi place ca esti impartial si, daca stii ceva, spui pe fata. Foarte bine ca ai scris dimineata acel articol. Ai spus ca Raed e corect si onest cu pacientii, nu ia spaga, dar………. dar il favorizeaza pe Gorgan. Asta nu e bine. Nu cred ca MS trebuie sa-l plateasca pe Gorgan cu prioritate cand bolnavii isi cumpara medicamente. Deci, L. Alexa, scrie asa cum ai facut-o si pana acum si daca te fac basist, lasa-i in pace… De fapt ai confirmat ceea ce stia si Basescu si altii despre …GorGan. Felicitari!

 

UPDATE:

 

Stiu, stiu, am infrant! Marele Arafat s-a intors pe functie!

 

Pana la ora 14, am fost o sluga basista! Dupa ora 14, linisteee! Arafat a pupat Piata Independentii Portocalie.

 

Vaaai, acuma se dau toti dezamagiti pe forumuri, pe comentarii, acum nu mai sunt chiar atat de nesimtit!

 

Stiti ceva? Eu nu am scris cu gandul la portocalii sau verzi sau alti colorati. Eu am scris cu gandul la bun simt.

 

Articolul de mai jos a fost citit azi de 5000 de unici pe blog, a fost share-uit de peste 2000 de ori pe Facebook, a fost retweet-uit de peste 300 de ori. Si inca nu s-a terminat ziua

 

Lumea inca mai gandeste.

 

Sunt convins ca Arafat a venit la “negocieri” cu forta. Unii spun ca sunt doua dosare in stand by la DNA pe numele lui, altii ca a presat cu demisia ca sa poata sa isi puna in aplicare planul de achizitii pentru Deltamed & Co, care mai au multi bani de castigat de pe urma contractelor cu statul.

 

Fiti pe receptie, mai urmeaza si alte dezvaluiri despre aceasta increngatura, nu numai eu lucrez pe subiect.

 

Pana atunci, mi-am permis o aroganta, vizavi de ce s-a inatmplat azi:

 

 

 

La Base vine un arab,

 

cu ochii mari, cu scalpul fad.

 

- M-am mai gandit, vreau sa revin

 

Unde-am scuipat, vreau sa ma-nchin

 

Nu-mi aratati dosare grele,

 

Vin eu oricum si fara ele!

 

Vreau sa continui de urgenta!

 

La licitatii-am competenta,

 

Nu voi sa las techinii buni

 

Miticilor nebuni.

 

 

 

Voi umple tara de-avioane,

 

De ambulante, doar Mertane,

 

Chiar si-n rural voi duce-n dar

 

Cai SMURD, pe cap cu girofar!

 

 

 

Si acum articolul:

 

 

 

Nu stiu cum veti privi voi acest gest, de a publica un text care sa puna la indoiala imaginea lui Raed Arafat, acum cand e pe cale sa fie sanctificat.

 

Unii vor crede ca il laud, ca, de fapt, el e curat ca lacrima, cum de altfel am si scris. Nu-l laud. Raed Arafat nu e curat ca lacrima, dar nu pot eu demonstra asta. O pot demonstra procurorii sau serviciile, daca au dovezi.

 

Il acuz nu de luare de mita, ci de ceva mult mai grav pentru imaginea gonflata pe care o are: il acuz ca a patronat, de la inaltimea functiei sale “modeste” din Ministerul Sanatatii, crearea unui sistem ce mimeaza transparenta, dar, e perfect legal, s-a pus chezas in fata opiniei publice pentru a ajuta la crearea unui “baiat destept” in sistemul de Urgenta romanesc.

 

Si Raed Arafat e un “baiat destept”. Chiar daca sunteti obisnuiti de presa sa credeti ca un “baiat destept” e ala care face milioanele de euro din banul public, eu cred ca “destept” e si cel care “ingrijeste” crearea mediului propice pentru tunuri.

 

O sa demonstrez in cele ce urmeaza ca Raed Arafat si-a favorizat un amic vechi de 20 de ani, legitimand un sistem incredibil de ingenios, de legal si de eficient prin care SC Deltamed SRL din Cluj, firma prietenului sau din studentie, Dan Vasile Gorgan, a castigat pe tava contracte de zeci de milioane de euro din licitatii, furnizand sute de ambulante si de “proiecte speciale” catre SMURD.

 

Pentru aceasta ancheta, am muncit aproape o saptamana. Am discutat cu firme care au pierdut constant licitatii in fata Deltamed, am consultat insideri din sistemul de urgenta, am vorbit cu un ofiter dintr-un serviciu secret, cu un celebru avocat de penal, cu oameni din Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta din Bucuresti si Cluj, cu un oficial din apropierea subsecretarului de stat Raed Arafat, cu un om important din anturajul acestuia. Iata ce am aflat.

 

 

 

Asta seara, licitam in… familie!

 

 

 

Pana si tabloidul Cancan, mai degraba atent la pipite siliconate si playboy autohtoni, s-a simtit dator sa puncteze intr-un articol din noiembrie 2011 ca, la finele anului ce tocmai s-a incheiat, Raed Arafat a facut achizitii-record din vistieria statului – 80 de milioane de lei dintr-o lovitura – pentru 236 de ambulante oferite de doua companii “campioane” la achizitii din bani publici: Porsche Romania si Deltamed SRL Cluj.

 

Ambulantele au fost achizitionate in baza unui contract-cadru care se deruleaza pe o perioada de patru ani si prin care castigatorii urmau sa livreze intre 800 si 1000 de ambulante cu care sa se doteze statiile SMURD si serviciile de profil subordonate Ministerului de Interne.

 

Cancan a gresit un pic, dar se iarta, numai daca te uitai cu atentie la istoricul licitatiei ai fi putut afla ca acest contract-cadru nu a fost castigat de doua firme, ci de 3: Porsche Romania, Deltamed SRL Cluj si Dlouhy Gmbh, o firma austriaca cu o experienta considerabila, peste 135 de ani in productia de ambulante.

 

In fapt, cele 3 companii sunt legate una de alta prin fire invizibile ochiului neobisnuit sa priveasca peste declaratiile pompoase de presa.

 

In primul rand, proprietarul Deltamed, Dan Vasile Gorgan, este asociat cu CEO-ul companiei austriece Dlouhy Gmbh, Martin Dlouhy, mostenitorul imperiului austriac celebru pentru serviciile de productie de ambulante in Austria natala; societatea lor din Romania se numeste Dlouhy SRL (RO 21845695) si are o activitate interesanta, din punct de vedere financiar: in 2008, de exemplu, a avut o cifra de afaceri de 18,3 milioane de lei, in 2010, a scazut considerabil, la 2 milioane de lei, dar tot nu se poate spune ca e o firma moarta. Daca ar fi sa stim cifra de pe 2011, cu siguranta ca am vedea mari schimbari, avand in vedere succesul programat al licitatiei de la final de an.

 

O fratie frumoasa, chiar daca nu oficializata, exista si intre Deltamed SRL Cluj si Porsche Romania. Nu putem condamna aceasta asociere, dar putem vorbi despre aceste intelegeri.

 

Primul semn al acestei intelegeri, l-am descoperit in 2008, cand Porsche a castigat o licitatie-soc la Ministerul Sanatatii in valoare de 29 de milioane de lei, evident, pentru livrarea de ambulante, la fel de evident, avandu-l ca subcontractor pe Deltamed. In acelasi an prodigios, Gorgan de la Deltamed echipase direct sau indirect, pe bani incredibili, 816 ambulante, tot din banii Ministerului Sanatatii.

 

Ne explica mai multe un om din divizia de vanzari a Porsche Bucuresti Nord: “Cunosc relatia apropiata dintre clujeni si oamenii nostri din Porsche, de ea stie inclusiv Brent Valmar (CEO-ul Porsche Romania – n.m.). Cei de la Deltamed au un statut de dealer neoficial, ca sa spun asa, e si normal, cu ajutorul lor, divizia de utilitare a VW a vandut sute de bucati in acesti ani. Imaginati-va ca toti dealerii din tara nu vand intr-un an impreuna 200 de vehicule utilitare, e si normal sa aiba un tratament special. In cazurile astea mai simandicoase, se fac discounturi speciale, se pupa in fund clientul, se leaga relatii mai apropiate”.

 

 

 

Arafat stia ca va fi demis inca din noiembrie

 

 

 

Presiunile ca Raed Arafat sa isi dea demisia au inceput inca din noiembrie. Putini stiu acest lucru. Insusi Arafat s-a plans unui apropiat ca primeste constant telefoane sa plece, inclusiv de la Traian Basescu, nemultumit ca se opune reformei in sanatate. De ce nu a plecat decat recent? Fiindca domnul Arafat a crezut pe bune ca poate sa il convinga pe Basescu sa opreasca totul. Rabdator, presedintele Romaniei a pus in continuare presiune, fortandu-l pe Arafat sa ofere si un motiv sau un gest care sa forteze plecarea sa. Acel moment a venit cand Raed Arafat a declarat sus si raspicat ca nu este de acord cu ministrul sau. Ce e corect, e corect. Basescu a avut dreptate sa spuna asta: cand contesti pozitia guvernului din care faci parte, atunci te iei frumos si pleci sa contesti ce vrei, dar din afara acelui guvern.

 

O declaratie interesanta am smuls de la un oficial cu rang inalt din PDL care mi-a spus: “O greseala enorma dupa demisie a fost ca Raed Arafat a mintit opinia publica, a dezinformat-o, isterizand oamenii ca se intentioneaza desfiintarea sistemului de urgenta. Asta l-a suparat rau pe Basescu, care era dispus sa treaca peste incident si sa se concentreze pe adoptarea reformei. Cum insa Arafat a insistat, am vaga premonitie ca domnul Arafat o sa o sfecleasca urat de tot. Caci Basescu e obsedat sa faca aceste schimbari in sanatate. Nu m-as mira sa aiba inclusiv probleme cu Justitia (n.m. – Arafat)”.

 

Intre timp, am aflat cu totii deja ca Basescu i-a solicitat lui Boc retragerea proiectului, gest ce a atras manifestatii de simpatie pentru medicul de origine palestiniana, ba chiar am asistat si la un pas inapoi din partea premierului care a dat de inteles fatis luni, 16 ianuarie, ca Arafat se poate intoarce inapoi in minister, daca doreste, sau poate participa ca membru in comisia ce va pregati noul proiect al reformei in sanatate.

 

 

Permiteti-mi sa cred ca gestul e de fatada. Permiteti-mi sa nu cred ca orgoliul presedintelui Traian Basescu s-a micit peste noapte.

 

Asa cum interesant remarca un domn din serviciul secret national, am numit SRI, “din cauza originii, palestinian fiind, domnul Raed Arafat nu putea sa scape de monitorizarea noastra. Pana la urma, chiar daca e mai roman decat multi romani, sistemul de urgenta din Romania este considerat obiectiv major de siguranta nationala, este normal sa fim atenti la ce se intampla acolo. Si stim ce se intampla acolo. Sub domnul Raed Arafat, toti iau spaga. Oameni din minister, din Inspectoratele pentru Situatii de Urgenta, din Consiliile Judetene… Unele spagi sunt mici, diverse obiecte, altele sunt considerabile. Este insa treaba organismelor de lupta impotriva coruptiei sa ia masuri, noi veghem pentru alte “detalii“.

 

Ca vom asista la un dosar instrumentat pe numele lui Arafat, la o razbunare politica sau la punerea batistei pe tambal, numai timpul ne poate spune.

 

 

 

Presiuni pe Minister de la Arafat, Deltamed, Ambasada Austriei si Ambasada Germaniei. Coafura nu a rezistat

 

 

 

De ce a mai stat atunci Raed Arafat pe functie si in decembrie? Fiindca, printre altele, trebuia sa rezolve o situatie complicata pentru firma prietenului sau clujean, Dan Gorgan, caruia tocmai i se blocase de la minister achizitia a 200 de ambulante pe care Gorgan le cumparase deja.

 

Aici, merita sa ne oprim putin. Contractul-cadru, pe 4 ani, prin care Ministerul Sanatatii se obliga sa ia intre 800 si 1000 de ambulante, era deja semnat. Dar un contract-cadru fara un contract subsecvent nu valoreaza nimic. Contractul subsecvent este contractul ce decurge dintr-un contract primar, sau initial, prin care, practic, se comanda executia unei transe de produse (in cazul acestui contract).

 

Dupa semnarea acordului-cadru, semnarea contractului subsecvent a fost amanata chiar de catre castigatori, adica de catre Deltamed si Porsche Romania, care incercau sa schimbe in favoarea lor, printr-o dispensa de la minister, nivelul cursului euro-leu, defavorabil in momentul castigarii licitatiei, mult mai bun in lunile de la finele anului. Tergiversarea asta a fost in prima faza de bun augur, caci, intre timp, contestatiile la licitatia cea mare au fost finalizate pozitiv in favoarea actualilor castigatori, dar a devenit presanta in momentul in care saptamanile treceau, iar din partea Ministerului nu se vedea nicio miscare.

 

Fapt recunoscut de insusi patronul Deltamed, intr-o discutie cu mine: “Noi primisem de la Minister un contract, pregatit de ei spre semnare, l-am semnat, l-am intors la minister, dar nu a mai venit inapoi semnat de ei”.

 

Desi nu avea niciun contract semnat de la Minister, Dan Gorgan a dovedit un curaj nemaipomenit, o generozitate de patriot, si a dat in productie, adica spre dotare si amenajare, cele 200 de ambulante. Mai precis, 203 ambulante:

 

- 23 de Ambulante de tip C construite pe un sasiu Volkswagen Crafter

 

- 110 Ambulante de tip B cu tractiune 4×4 construite pe sasiu Volkswagen Transporter

 

- 70 Ambulante de tip B cu tractiune 4×2 construite pe sasiu Citroen Jumper.

 

Discutam aici de bani seriosi, de valori mari pe care Dan Gorgan le-a riscat ca la ruleta, facand achizitii de masini, echipamente si sisteme in valoare de cel putin 12 milioane de euro, fiind constient ca nu are un contract semnat!

 

Cum explica Gorgan situatia: “Noi am aflat dintr-o conferinta de presa despre numarul concret al ambulantelor, abia dupa aia ne-a venit draftul de contract. Da, am riscat, fiindca s-a mai intamplat si in alti ani la fel, si pana la urma totul a fost ok. Ce se intampla daca nu mai venea contractul? Dadeam faliment! Presiunile s-au facut din mai multe parti. Am inceput sa facem presiuni la minister, sa intrebam ce se intampla?!”.

 

In discutia cu patronul Deltamed, acesta nu a negat nici presiunile facute in numele companiei sale, nici cele facute pentru realizarea acestui contract de catre prietenul sau, Raed Arafat, subsecretar de stat la Ministerul Sanatatii, nici interventiile la nivel diplomatic din partea Ambasadei Austriei sau Germaniei.

 

Ba chiar l-am intrebat fatis pe domnul Gorgan daca i se pare normal ca un prieten vechi de-al sau cu functie foarte importanta in Minister sa intervina pe fata pentru ca interesele sale comerciale sa se realizeze. Mi-a raspuns ca intrebarea i se pare tendentioasa (am inregistrat totul), ca nu vede care e problema, atata vreme cat totul a fost corect.

 

Aici nu reusesc sa ma dumiresc eu: sunt un ziarist tendentios cand intreb asta?

 

Discutam de un blocaj de 14,4 milioane de euro (18 de milioane de euro TVA inclus), pe putin atata valorau acele ambulante, conform contractului, iar clujeanul putea sa se friga rau de tot! Cu mare greutate, subsecretarul de stat Arafat a reusit sa deblocheze situatia, iar Gorgan a avut niste sarbatori mai mult decat fericite: sa-ti intre in conturi atatia bani, e mai mult decat poate spera chiar si Mos Craciun!

 

Ca sa imi verific inca o data munca, desi aveam, practic, confesiunea sefului Deltamed, am consultat si un functionar al Ministerului Sanatatii:

 

“Dom’le, Raed era innebunit! Facea niste presiuni enorme. Si aia de la Deltamed, la fel! Au intervenit pe toate caile posibile si imposibile, au folosit inclusiv influenta ambasadelor. Pe de o parte, presau aia de la Ambasada Austriei, ca baiatul din Cluj are un asociat austriac. Pe de alta parte, astia de la Porsche, prin ambasada nemtilor, ca doar masinile erau Volkswagen, aveau super interes sa nu ramana cu ele! Pana la urma, au reusit sa deblocheze achizitia, dar a iesit cu scandal si mai mare dupa aia. Nu stiu de unde si cine a sunat, dar s-a spus clar catre Deltamed ca acel contract pe 4 ani e blocat pe termen nelimitat, din lipsa de bani”.

 

In Codul Penal, nu exista infractiunea de “presiune” pe oamenii sau institutiile statului. Dar daca ar fi existat…

 

(In discutiile telefonice cu domnul Gorgan, am avut impresia mereu ca isi bate joc in mod civilizat de mine. Intrebandu-l ce suma de bani a incasat de la Minister la finele lui decembrie, culmea, domnul Gorgan a spus ca nu isi aduce aminte, ca treburile cu intrarile de bani din firma nu il intereseaza musai. Mi s-a parut ciudat sa spui ca nu iti aduci aminte ca ti-au intrat in cont cateva milioane de euro intr-o zi de decembrie. Sunt convins ca si lui Ion Tiriac i s-ar fi parut demn de interes faptul ca tocmai i-au intrat in conturi 14-15 milioane de euro intr-o singura zi!)

 

Nota: Dan Gorgan a fost avertizat ca discutia mea cu el va fi inregistrata, stia ca o sa scriu un articol despre faza din decembrie, despre relatia sa cu Raed Arafat, deci a raspuns in cunostinta de cauza.

 

 

 

De ce il ajuta Arafat pe Dan Gorgan sa faca zeci de milioane de euro?

 

 

 

Fiindca cei doi se cunosc bine de tot, au fost prieteni la catarama inca din timpul studentiei. Anii au trecut, Raed Arafat a inceput sa construiasca de unul singur proiectul de Urgenta de la Targu-Mures, Gorgan s-a lansat in afaceri. Arafat traia vremuri grele, ceea ce a facut el la Targu-Mures poate fi considerat pionieratul sistemului de urgenta asa cum arata el astazi. In acele vremuri, orice sprijin conta. Pe atunci, Dan Gorgan detinea dealership-ul firmei Volvo la Cluj, prin intermediul firmei X-Car, si avea deja o bruma de avere. Generos din fire, Gorgan a fost cel care a donat prima ambulanta, chiar daca second-hand, Fundatiei pentru SMURD, ONG-ul prin care Arafat efectua operatiunile de achizitii si primire de donatii. Dar nu a donat-o “pe sleau”, asa cum circula legendele urbane, ci a scos bani din buzunar, ambulanta fiind achizitionata din Austria.

 

Chestionat telefonic asupra relatiei cu Raed Arafat, Dan Gorgan asculta cu atentie intrebarile si raspunde diplomat, dar pe langa: “Nu mai tin minte momentul, dar cred ca prin 1991 sau 1992 ne-am intalnit prima oara. Nu am donat nicio ambulanta (n.m. – nu a donat-o efectiv, a sponsorizat achizitia ei), dar am donat un aparat din partea Crucii Rosii, asta era momentul cand ne-am cunoscut”.

 

Relatia cu Arafat a devenit din ce in ce mai buna. Un prieten de-al domnului Gorgan remarca: “Dan nu avea niciun interes pe atunci, era pura generozitate. Pe atunci, era un tip generos. Anii si banii l-au schimbat, mai ales cand si-a dat seama ca poate sa profite de bunul simt al lui Arafat. Dar nu, atunci nu era cazul. Insist sa spun ca Dan l-a ajutat si mai mult in anii care au urmat. Iar Raed Arafat a putut face pasi insemnati in a demonstra comunitatii ce inseamna un proiect profesionist de interventie, un sistem de urgenta eficace. Si nu a uitat de efortul prietenului sau, a apreciat mereu insemnatatea gestului”.

 

 

 

Ia Raed Arafat spaga?

 

 

 

O sa ne intoarcem la lucruri mai concrete, dar pana atunci o sa va spun ce am aflat din gura unei surse extrem de apropiate de cei doi. Am fost mereu curios, din postura de ziarist, daca Raed Arafat a luat spaga si, daca nu, de ce a facut toate aceste lucruri pentru Dan Gorgan?!

 

“Eram si eu mereu intrigata cum de Raed face atatea lucruri pentru Dan, cum de nu vede ca e folosit. Acuma, e foarte dificil sa va explic eu personalitatea lui Raed. Intr-o tara in care toti iau spaga, dau tunuri, un om ca Arafat e o poama rara. Raed Arafat nu ia spaga. Nu a luat niciodata. E pasionat, obsedat in sens patologic de meseria sa, dar nu e un spagar. A vrut mereu sa faca un sistem puternic de urgenta. Si a reusit. In 2006 mai putin, dar tunurile lui Gorgan au inceput in 2007. Raed Arafat era deja un nume de necontestat, a fost o chestiune foarte interesanta. Caci Deltamed facea lucruri de calitate. Si astazi face lucruri de calitate, chiar daca dumneavoastra, ca ziarist, nu o sa scrieti asta. Munca celor de la Cluj este impecabila, cand livreaza ambulante, nu exista cusururi, iar asta au spus-o oameni din straintate care se pricep. E drept, intre timp, au mai aparut firme care ar putea face lucruri foarte bune. Dar ele nu mai incap de Deltamed. Pur si simplu, Arafat, naiv, a zis: de ce nu? Si l-a bagat peste tot pe Gorgan. Asa a ajuns Gorgan “baiatul destept” din sistemul de Urgenta. La vremea respectiva, i-a innebunit pe toti. Nimeni nu stia de unde a aparut omul asta. Apoi, s-au resemnat. Era evident ca nu puteau castiga in fata lui mai ales cand totul parea servit pe tava. Sa va explic eu mecanismul pe care l-a folosit Gorgan in relatia cu Arafat.

 

La inceput, au fost ambulantele. Deltamed le livra, erau de calitate, isi luau banii. Arafat avea incredere ca munca de la Deltamed e bine facuta, putin ii pasa cat se facea profit pe ele, el era bucuros ca reusea sa isi realizeze visul, sa doteze cat mai multe unitati cu ambulante. Dar lui Gorgan nu ii era destul, simtea ca e loc si pentru tunuri mai mari. Si a speculat chiar pasiunea lui Arafat. Gorgan pregatea saptamani intregi cate un proiect special, sa zicem o masina-prototip pentru interventii la accidente colective si calamitati. Ii impuia capul lui Arafat, ca ce bine ar fi sa aiba si aia, pana cand Arafat ii zicea sa o si produca. Gorgan nu risca nimic, avea grija sa o produca la nivelul cel mai bun de echipare, dupa care Arafat i-o cumpara din banii stransi in Fundatia Pentru SMURD, ca sa nu ramana in paguba. Prin aceasta fundatie, in fapt, se pregateau tunurile pentru viitoarele licitatii.

 

Planul era perfect, e perfect si azi: dupa ce achizitiona “prototipul” de la Gorgan, Arafat incepea sa il promoveze in randul institutiilor de stat direct interesate: SMURD, ISU, etc. Aia, va dati seama, cum sa ii zica nu lui Arafat, mai ales ca in 2007 era pe un mare val! Caietele de licitatii, ma refer la aspectele tehnice, erau – minune! – gata facute, se punea totul transparent la licitatie, sa nu zica cineva ca se fac smenuri, si hop! castiga Gorgan – caci era singurul care putea sa faca pretul bun si sa il faca si rapid, doar il avea gata, nu trebuia sa se chinuie sa gaseasca de la furnizorii extreni preturi si sa stea in proiectare luni de zile, cum incercau alte firme! Acesta a ramas in mare sistemul perfect prin care Gorgan, sustinut puternic de Arafat, a reusit sa castige licitatii dupa licitatii pentru proiecte speciale. Eu zic ca nu era corect nici atunci, nici acum, dar, deh, prinde orbul, scoate-i ochii!”, ne-a declarat sursa respectiva.

 

 

In poza, vedeti cum arata un model de “proiect special” intitulat “Autospeciala Interventie Dezastre” - Punct Medical Avansat pentru interventii in cazul unor accidente colective si calamitati.

 

Nimeni nu zice ca nu ar fi utila masinaria: cu ea se intervine in cazul unor accidente colective dezastre si calamitati, fiind dotata cu 2 corturi gonflabile unde se pot primi pacienti si se poate acorda primul ajutor specializat. De asemenea, ea contine un set de descarcerare complet pentru accidente rutiere, targi pentru transportul pacientilor, kit-uri pentru arsuri.

 

Revin si repet: eu nu contest necesitatea acestor investitii, asa cum arata si “Autospeciala Interventie Dezastre”, care are seturi de resuscitare nou-nascuti. Un asemenea “proiect special” a fost vital in momentul dezastrului de la Maternitatea Giulesti.

 

Dar nu ma cumpara argumentul acesta, atata vreme cat sub perdeaua necesitatii si a lucrului bine facut, se ascunde un sistem ce desemneaza din start un castigator “programat” al licitatiei.

 

Ca o mica acolada de final, dupa ce Fundatia pentru SMURD a cumparat primul prototip de genul celui prezentat mai sus, nu a trecut mult timp si, q.e.d, l-am vazut mintenas implementat cu mare tam-tam.

 

In noiembrie 2008, presa vremii titra cu generozitate urmatoarele:

 

Trei autospeciale pregătite să intervină în caz de dezastre au fost prezentate miercuri la sediul Ministerului de Interne. Acestea vor fi preluate de către Inspectoratele de Urgenţă din trei judeţe.

Cele 3 autospeciale destinate intervenţiei la dezastre, accidente colective şi calamităţi vor ajuta echipele de medici să ajungă mai rapid în zonele cu probleme şi să acorde primul ajutor mai multor pacienţi deodată. Proiectul ministerului prevede achiziţionarea de alte 50 de maşini de acest fel. Noile autospeciale sunt dotate cu echipamente de prim ajutor, intervenţie în caz de necesitate şi pot transporta până la 11 victime.

Deocamdată cele trei autospeciale vor fi repartizate la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă al Municipiului Bucureşti, Iaşi şi Mureş. La prezentarea de la ministerul de Interne au participat ministrul Sănătăţii, Eugen Nicolaescu (din Mures – n.m.), şi subsecretarul de stat în MSP, Raed Arafat, care a declarat că intenţa este ca toate judeţele să fie echipate cu o astfel de autospecială. Raed Arafat a atras atenţia că noile maşini trebuie folosite doar în situaţii speciale.

 

E doar un prim episod. Nu avea sens sa incarc pe blog mai mult pentru moment. In zilele ce urmeaza, voi reveni cu si mai multe detalii despre baietii “destepti” din sistemul de Urgenta romanesc, i-am numit pe domnul Raed Arafat si domnul Dan Gorgan, de la Deltamed Cluj.

 

O sa aflati cum se pune o piedica unui concurent insistent, cu firma carui mare jurnalist de anvergura si-a pus mintea Gorgan, cum se face lobby la ISU-urile judetene “sa mearga lucrurile bine”, care este profitul real al activitatii Deltamed si de ce nu il vedem si in scripte, ba poate, daca sunteti cuminti si o mare surpriza…

 

 

 

Liviu Alexa

 

 

 

PS: Nu e un ziar, e doar un blog, asa ca o sa imi permit si un Post Scriptum intr-o nota mai personala.

 

Raed Arafat si-a creat de-a lungul anilor, prin foarte multa munca si pasiune, o imagine impecabila, de Dumnezeu al sistemului de Urgenta romanesc. A si muncit omul, a si gresit omul, dar, per total, realizarile sale sunt incontestabile. Raed Arafat este un specialist de prima clasa, laudat si apreciat de somitati in materie la nivel mondial. Unii vorbesc pe la colturi ca e atat de bun profesional, incat maine ar putea fi chemat in board-ul Organizatiei Mondiale a Sanatatii.

 

Dragostea si aprecierile publicului larg i s-au suit insa lui Raed Arafat la cap. A ajuns de o infumurare sora cu mitocania, imi aduc aminte chiar de un episod cand a indraznit sa ridice tonul la adresa Danei Grecu, ramasa perplexa. Noroc ca a intrat Victor Ciutacu pe telefon si l-a pus la punct, intr-atat de nesimtit fusese Arafat in acel episod.

 

Raed Arafat a ajuns atat de pretios, incat chiar se crede Dumnezeu in “industria” din care face parte: intangibil, de nerefuzat, curatia personificata. Dar nu e.

 

Stiu ca o sa imi atrag oprobiul adulatorilor lui Arafat, stiu ca, din momentul publicarii acestei anchete, o sa fiu considerat o javra basista, stiu ca o sa ma manance focul Gheenei si ca o sa mor de infract si SMURD-ul n-o sa mai vina la mine.

 

Imi asum totul.

 

Nu fac pe procurorul, nu dau “interceptari”, daca vor considera necesar, procurorii DNA se vor autosesiza, de asta sunt sigur. Vreau doar sa spun ca, desi legale, manevrele de mai sus nu sunt in regula, afecteaza competitia, pagubesc statul, mascheaza maiestrit un sistem corupt, cel al sanatatii, in care 6 miliarde de euro anual devin carne de tun. Sau, sa imi iertati ironia, carne de “tunuri”.

 

Cat despre Dan Gorgan, cel obsedat sa nu apara in presa nici “de bine”, nici “de rau”, cel care crede ca a sters toate urmele fotografice cu propriul sau facies, ei bine, de-acum a intrat in lumea vizibila in care trebuie sa se afle toti cei ce fac afaceri cu statul.

 

O poza cu el n-am gasit, dar e o chestiune de timp pana cand eu sau alt ziarist va gasi o imagine cu Gorgan.

 

Era si culmea sa reziste la nesfarsit ascuns dupa un site www! Gorgan si-a dorit un monopol, cel al productiei de ambulante, si a calcat in picioare mereu ca sa ajunga acolo unde si-a dorit. Unii insa nu mor, sunt cadavre ambulante, ci pot inca sa vorbeasca.

 

Cand esti atat de obsedat sa nu existe nicio urma de-a ta, dar esti in egala masura si atat de prost incat nu esti in stare sa gasesti un paravan care sa iti ascunda numele, inevitabil o sa ajungi pe buzele tuturor.

 

Toti din industria medicala il stiu pe Dan Gorgan de la Deltamed.

 

De azi, si voi, cei ce nu va bateti in licitatii pe bani grei, veti sti cum isi face Dan Vasile Gorgan banii cu statul.

 

Inca ceva: mai sunt si alti ziaristi care urmaresc subiectul. Ma bucur mult. Sa fie competitie! Daca e cineva dornic sa vorbeasca cu mine din presa, sunt dispus sa ii ofer si alte piste pe care le stiu, dar pe care inca nu le-am batatorit cum trebuie.

Edited by Julius

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...