Jump to content
Sign in to follow this  
matrix1968

Becuri Halogen

Recommended Posts

am uitat sa va spun ca becurile halogen sunt racing high power de 100/80w 4500 k p43t 12v ,in loc de 55/60w cit am acum ,imi puteti da un sfat pt becuri cu o mai mare luminozitate ca aici unde stau eu in italia e o ceata de poti sa o tai si so halesti :scarpin: are cineva o ideee 63000000.gif va salut

Share this post


Link to post

Pe ceata nu faci nimic daca ai lumini albe. Cu cat sunt mai albe si mai puternice, cu atat se reflecta mai mult.

Pentru a avea o vizibilitate mai mare pe timp de ceata, trebuie sa:

1: sa fie distanta pe verticala cat mai mare intre faruri si ochii tai (de asta proiectoarele de ceata se pun cat mai jos). Un sofer de camion vede mai bine prin ceata decat unul de autoturism. Din pacate nu poti face nimic in sensul asta;

2: lumina cu lungimea de unda mica, adica spre rosu-orange-galben. Daca sunt spre violet nu e bine, ca alea se reflecta foarte tare. Daca stii, pe vremuri se foloseau becuri de ceata: alea sunt galbene - intreaba-ti parintii. Cum acum nu mai fabrica nimeni becuri dintr-astea, si nici nu stiu daca se mai gasesc de vanzare becuri de dacie care-ar putea fi adaptate pentru diverse masini, cred ca singura posibilitate este sa lipesti o folie portocalie peste proiectoarele de ceata (sau faruri) atunci cand e ceata.

Unde locuiesc eu ceata e un fenomen mai rar, nu am posibilitatea sa probez. Daca tu poti, spune-ne rezultatele.

Pana una-alta testeaza sa mergi doar cu pozitia si avariile: o sa-ti dai seama ca ai vizibilitate mai mare (nu stiu daca e si legal....)

Share this post


Link to post

Oare de ce o mai fi fost inchis un topic similar ceva mai devreme ??????????

 

Se inchide aici ! (Speram ca nu va apare inca unul identic !)

Edited by Salex

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...