Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Radiere In Vederea Depozitarii

Recommended Posts

No, daca Espero nu se va misca o vreme din loc, vreau sa-l scot de la impozit. Stiam ca exista o asa numita "radiere in vederea depozitarii", prin care masina ramane inmatriculata si-ti poti pastra numerele, dar nu poti circula cu ea si nu mai platesti impozit. Am dat cu Goagal si am gasit in schimb asta:

 

Art. 24/25 din ordinul MAI 1501/2006

 

Cazurile în care proprietarii sunt obligaţi să solicite radierea în termen de 30 de zile, sunt:

a) vehicul dezmembrat, casat sau predat unei unităţi specializate în vederea dezmembrării;

b) scoaterea definitivă din România a vehiculului;

c) declararea furtului vehiculului;

 

Proprietarii de vehicule înmatriculate pot solicita şi radierea din circulaţie la cerere, prezentând pe lângă documentele sus-menţionate şi dovada deţinerii unui spatiu - în vederea depozitarii acestuia. Această radiere nu permite şi scoaterea din evidenţa fiscală.

 

Deci cu alte cuvinte, pot doar sa o radiez din circulatie (adica oricum pierd placutele cu numarul de inmatriculare), ca de platit impozit platesc oricum ?

Share this post


Link to post

Cam da.

Deci problema sta cam asa : scoaterea de la impozit se poate face in urmatoarele situatii :"efect al înstrăinării/transferului de la un alt punct de lucru/furtului/scoaterii din funcţiune/schimbării domiciliului/încetarea contractului de leasing înainte de scadenţă/scoaterii definitive din ţară".Documentele necsare radierii din evidentele fiscale sunt :

CERTIFICATUL DE RADIERE - VIZAT DE POLITIE;

ADEVERINTA DE LA REMAT, IN CAZUL VEHICULELOR SCOASE DIN UZ;

DECLARATIE PE PROPRIE RASPUNDERE, CUNOSCAND PREVEDERILE ART. 474 COD PENAL, POTRIVIT CAREIA CONTRIBUABILUL NU MAI ESTE DETINATORUL DE FAPT AL MIJLOCULUI DE TRANSPORT;

ACTUL DE INSTRAINARE CARE POATE FI, DUPA CAZ:

CONTRACT DE VANZARE - CUMPARARE (fotocopie);

ACT DE DONATIE (fotocopie);

HOTARARE JUDECATOREASCA DEFINITIVA SI IREVOCABILA (fotocopie);

CERTIFICAT DE MOSTENITOR (fotocopie);

BULETINUL SAU CARTEA DE IDENTITATE (fotocopie);

TAXA DE TIMBRU (pentru certificatul fiscal de radiere) - 4 LEI.

Ca sa o scoti de a impozit iti trebuie un act din care sa reiasa ca ti NU MAI ESTI PROPIETARUL ACELUI AUTOVEHICUL.Ori in situatia prezentatat de tine,cam esti propietar si eu atat timp cat esti propietar al autovehicului platesti impozit pe el,indiferent daca e inscris in circulatie sau nu.

Share this post


Link to post

Multumesc. Priceput... volens-nolens, ori dau banu' la stat ori renunt la numere :scarpin:

Share this post


Link to post

renunt la numere :scarpin:

Pai radiaza masina si rezerva la politie numerele imediat.

Share this post


Link to post

Hmm. E o idee buna.

Share this post


Link to post

RADIEREA LA CEREREA PROPRIETARULUI (SERV.INMATRICULARI)

Documente necesare:

* Cartea de identitate a vehiculului, daca este mentionata in certificatul de inmatriculare

* Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare pentru proprietar

* Cerere/adresa a proprietarului prin care se solicita radierea la cerere, insotita de copia unui document care atesta detinerea unui garaj/curte/teren/parcare unde va fi depozitat vehiculul respectiv

* Trei exemplare completate ale certificatului de radiere

* Documentul de identitate al solicitantului (original si copie)

* Certificatul de inmatriculare

* Placile cu numere de inmatriculare

 

Daca ai Certificat de Radiere de la Serviciul inmatriculari, poti sa te duci la Fisc. Asta e problematic de obtinut, aici e toata tevatura. Bubuie forumurile pe tema asta, dar nu sunt solutii. Problema e cu spatiul de pastrare al masinii pana la dezmembrare finala.

 

CIRCA FINANCIARA :

SCOATEREA (RADIEREA) DIN EVIDENTA PENTRU PERSOANE FIZICE

Acte necesare:

- Cerere tip Radiere. Aceasta cerere se gaseste la ghiseul Circuscriptiei Financiare.

- Certificatul de radiere emis de politie-serviciul circulatie.

- Organul financiar va elibera un proces verbal de radiere.

Formularul certificatului de radiere in trei exemplare se gaseste la societatile comerciale de prestari servicii aflate in apropiere de Directia Generala de Evidenta Informatizata a Persoanei sectorul Regim Permise de Conducere si Certificate de Inmatriculare si se completeaza prin dactilografiere semnat (stampilat in cazul societatilor comerciale).

Share this post


Link to post

De curiozitate, cam cat preconizezi tu ca va sta pe dreapta Espero; cat platesti anual impozit pentru el?

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Pana devine bun de inmatriculat ca masina retro ... vreo 15-16 ani :) impozitul nu stiu cat e, vreo cateva sute de lei mi se pare.

Share this post


Link to post

Pana devine bun de inmatriculat ca masina retro ... vreo 15-16 ani :) impozitul nu stiu cat e, vreo cateva sute de lei mi se pare.

 

Impozitul nu e mult la momentul actual. E pana in 200 ron, vreo 170 ron la espero daca nu ma insel. Intr-adevar, in viitor e posibil sa creasca simtitor.

Eu sincer nu as radia-o pt ca apoi e mai greu de inmatriculat din cauza birocratiei de la noi.

Am si eu masini care nu merg cu ele...periodic...pt ca nu am cum sa merg cu toate... Dar nu le radiez .. Ba chiar le fac si ITP-ul mereu, ca ala e macar din 2 in 2 ani si e ieftin. Asigurarea intr-adevar nu o platesc pt ca nu circul si masina sta in garaj deci nu as avea motiv sa o platesc. (si pe asta o platesc doar daca am chef sa merg cu masina..) Dar in rest, totul e la zi. Cat s-o mai putea, ca daca or sa se mareasca impozitele..deocamdata sunt mici impozitele. (ma refer la masini sub 2,000cmc, ca peste e jale)

 

Ce am radiate sunt masinile cu nr vechi (am vreo doua). Dar astea sunt radiate oricum din oficiu de la politie iar la fisc a trebuit sa umblu ceva (tot asa nu voiau se le radieze) Dar aici e alta treaba, ca oricum nu am de gand sa mai inscriu acele masini (costa mult sa trec la nr noi si e muuuuuulta alergatura)

Edited by abarth_mcm

Share this post


Link to post

Calculator impozit auto 2011

 

Capacitate cilindrica pana in 1600cm3

8 LEI / 200cm3 (impozit maxim : 1600/200 * 8 = 64 RON)

Capacitate cilindrica intre 1601cm3-2000cm3

18 LEI / 200cm3 (impozit maxim : 2000/200 * 18 = 180 RON)

Capacitate cilindrica intre 2001cm3-2600cm3

72 LEI / 200cm3 (impozit maxim : 2600/200 * 72 = 949 RON)

Capacitate cilindrica intre 2601cm3-3000cm3

144 LEI / 200cm3 (impozit maxim : 3000/200 * 144 = 2160 RON)

Capacitate cilindrica intre Mai mare de 3001cm3

290 LEI / 200cm3 (exemplu pt 4000 cmc - impozit maxim : 4000/200 * 290 = 5800 RON)

Edited by tomis

Share this post


Link to post

Intrebare: in August am vandut un Matiz unui tip din Cta, facut act vanzare-cumparare, eu am radiat-o de la fisc, am scos si fiscalul dar am o problema: omul nu mai vine dupa masina ( e plecat in China pentru 1 an). Am cartea si talonul la mine. Eu mai pot circula cu masina dacae radiata de la fisc? Ce riscuri sunt? ITP si asigurare are.

Share this post


Link to post

Reinregistrarea fiscala cade in spinarea cumparatorului, care va merge cu actul de V/C cu data pusa si treaba lui cum o rezolva. Nu se fac controale in trafic la inregistrarile fiscale.

Insa tu, in mod corect, trebuia sa completezi si in talon : "Vanduta catre xxx la data xxx (cam asa ceva)". Asta cam anuleaza de la sine talonul. Daca nu ai scris, inseamna ca ai talon si poti circula.

Share this post


Link to post

Nu am scris. Dar am o intrebare: primaria mea nu trimite la primaria cumparatorului (adresa din actul de vanz.-cump.) cum ca acesta sa fie inregistrat cu masina?

Share this post


Link to post

Fiscul de la primarie nu trimite.

Pe linie de inmatriculari auto se va face comunicare sa te radieze pe tine, dar asta dupa ce cumparatorul o va inmatricula pe numele lui. Daca ai talonul, tot tu esti inregistrat cu numarul masinii. E problema cu astia care nu se mai duc sa-si re-inregistreze masinile cumparate (mai nou, asta se cheama transcriere).

Share this post


Link to post

Asta toamna cand am platit taxa de inmatriculare la administratia fiscala masina deja figura pe numele meu (contractul v-c era facut de vreo 2 luni, masina radiata de proprietarul vechi probabil de la fisc). Nu stiu pe ce filiera au ajuns datele la cei de la administratia fiscala, dar erau acolo.

Share this post


Link to post

Este ciudat ce spui,pentru ca toti stim care e procedura de luare in evidenta la impozite si taxe a unei masini.Trebuie actul de proprietate,un formular completat,copia actului de identitate si,mai ales,trebuie sa fii acolo,in persoana.Mai e si problema amenzii care ti se aplica daca declari proprietatea dupa mai mult de 30 de zile.Poate ai uitat ca ai facut declaratia.Daca,totusi,nu ai facut-o,le-ai putea cere sa-ti arate actele respective.Sunt obligati sa ti le arate.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

Nu am facut nici o declaratie in cele 2 luni.

Contract v-c l-am facut pe 14 sept. La fisc am fost pe 16 nov. Am verificat acum.

Pe 15 nov a fost tatal meu sa intrebe daca am nevoie de ceva cereri completate si daca trebuia sa fiu eu in persoana acolo, eu fiind cam ocupat in perioada respectiva. Cei de la administratia fiscala i-au dat formularul ala de completat si i-au spus ca masina figureaza deja in baza lor de date. A doua zi m-am prezentat dimineata cu actele necesare si in 5-10 min am iesit cu stampila pe fisa de inmatriculare parca (mai multe detalii am scris in topicul de inmatriculari). Cum am spus, nu stiu exact detaliile si procedurile din spate, stiu insa sigur ca nu am platit nici o amenda, p-asta sigur as fi tinut-o minte :) )

 

PS: acum ma gandesc ca la un moment dat aparusera zvonuri cum ca pentru evitarea platilor la impozite se practica de catre unii oameni efectuarea unui contract de v-c si radierea de la fisc de catre proprietar. Ceva gen eu am o masina cu motor de 3L i-o vand lu frate-miu, o radiez cu contractul de v-c de la fisc iar el nu o declara, deci nu mai plateste nimeni impozit pentru ea. Ma gandesc ca cineva s-a prins de schema si a introdus o procedura prin care sa nu se mai ajunga in astfel de situatii, iar masina sa fie inscrisa la fisc automat. Pe de alta parte, asta e doar o presupunere.

Edited by andrew

Share this post


Link to post

Eu am radiat pt depozitare un ARO 243 in 2007, masina fiind in stare f buna dar "blagoslovita" cu vreo 450 lei impozit la fisc (motor Bv). Am prezentat actul ca detin teren in proprietate si mi s-a eliberat cert. de radiere de la politie . A urmat radierea din rolul fiscal fara probleme.

Share this post


Link to post

@andrew Esti primul pe care-l aud ca a patit asta. Proprietarul era cumva la aceeasi primarie/fisc inregistrat cu ea? Poate doar un angajat mai zelos s-o fi trecut la tine (fara copie contract v-c. Ce s-ar fi intamplat daca ai fi inmatriculat-o pe BG (teoretic i-ai fi vandut-o unui bulgar)?

Intradevar, daca circa mea financiara nu comunica cu circa ta financiara, asta este portita de scapare a celor cu motoare mari si nu numai.

Share this post


Link to post

Habar n-am, masina a fost cumparata de la un tip din Cta si inregistrata in Lumina.

Share this post


Link to post

Posibil deci sa existe comunicare, posibil reglemantari interne nestiute de noi. Posibil si mult mai mult zel profesional la Constanta, unde fiscul se cheama SPIT ... . Din cate am vazut eu, reglemantarile cam difera de la un fisc la altul

Share this post


Link to post

Nu, nu exista baza de date comuna! Daca exista, de ce imi mai cere certif. fiscal can d vreau s-o iau in evidenta.

Share this post


Link to post

Pai n-a zis nimeni de baza comuna, dar e acelas judet si or avea vreo reglementare interna, sa nu scape nici musca. Iar tie iti cere ca sa te amendeze daca intarzii - avantaj ei ...

Share this post


Link to post

Ca sa eliminam orice dubui: daca vinzi masina catre un "cumparator" din alt judet si tye radiezi cu ea de la fisc poti merge linistit fara batai de cap. Si-n fond, tu ai vandut acaretu'.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...