Jump to content
Sign in to follow this  
tatabobu

Jante Aveo 13"

Recommended Posts

Are cineva idee care-i ET-ul jantelor astora, si care-i latimea? Sunt 5J sau 5,5J? Iar ET-ul e 49 sau 45?

Trebuie sa-i incalt Aveo-ul maica-mii cu ghete de iarna, si am gasit o oferta irezistibila la anvelope 155/80 R13. La masina ei asta-i cealalta varianta de anvelope, inafara de 185/60 R14 cu care a venit incaltata masina.

Share this post


Link to post

Eu am 185/60/14 cu jantele de aliaj si cand am pus gumele de iarna am vazut pe masina de echilibrat ca era setata pe 5.5.

Din facuta insa pe www.janta.ro dupa model rezulta ca cele pe 13 ar fi de 5.

Edited by andrew

Share this post


Link to post

@tatabobu, Iti incape janta pe 13 in locul celei de 14?

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Ar trebui sa incapa, din moment ce e una din dimensiunile trecute in cartea de identitate.

 

Andrew, pe www.janta.ro vad ca ei dau de bune pentru Aveo jante 5J, 13", 4x100, ET 35, diametrul alezajului central 60.1 si 5.5J, 14", 4x100, ET 35, diametrul alezajului central 60.1 iar pe www.pro-line.ro dau ET 45 si diametrul alezajului 56.5. Cam pot sa iau de buna latimea, dar raman cu offsetul in ceata :)

Oricum, s-a rezolvat intr-un mod ciudat, prin schimbarea datelor problemei: acu' trebuie sa-i gasesc jante pe 14 si anvelope 185/60.

Share this post


Link to post

Alezajul central este de 56.5 .

Share this post


Link to post

salutare ! as dori o parere...vreau sa achizitionez un set de 4 jante aliaj pe 14 inch pt gumele de vara care sunt 185/60 R14...si am gasit ceva dar sunt un pic in ceata cu dimensiunile care nu corespund ce cele de pe janta originala de tabla ..dimensiunile sunt urmatoarele : 6J X 14 -4X100 ALEZAJ CENTRAL 73,1 ET 38 ma preocupam pt latimea jantei care ar trece de la 5,5 pana la 6 in rest am vazut ca alezajul si ET-ul sunt variabile ..banuiesc ,ca sunt compatibile cu gumele pe care le am ...atata timp cat sunt R 14 ?

Share this post


Link to post

O sa ti se potriveasca 6J si vor fi iesite putin mai in afara din cauza ET-ului, dar neglijabil. In schimb iti vor trebui inele adaptoare de la 73,1 la 56,5-56,6 cat e la Aveo. In caz contrat vor fi centrate doar in prezoane, nu si in butucul masinii.

Share this post


Link to post

merci mult pt informatii raresh20 !! le-am achizitionat deja si mi-au spus ca sunt complete si de accesorii ,piulite ,inele de centrare..tot .le am in tara ,le voi lua cand voi veni in primavara ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...