Jump to content
Sign in to follow this  
ghiurutan

Caracteristici Jantă Şi Cauciuc

Recommended Posts

Pentru că "aleşii noştri" din parlament au decis să fie ei cei care hotărăsc când să vină iarna şi când să plece astfel influenţând schimbarea cauciucurilor după tipul de sezon, m-am confruntat şi eu cu problema tipului de cauciuc şi jantă pentru Matiz-ul meu. Dacă haosul din legislţia româniească era ceva de aşteptat, "dezordinea" din industria auto, cu privire la cauciucuri/jante era o surpriză pentru mine. În fine...

 

Conform Certificatului de înmatriculare a Matiz-ului meu, dimensiunea anvelopelor cu care poate fi dotat sunt următoarele: 145/70 R13 71S sau 155/65 R13 71S.

 

Ce înseamnă aceste numere?

 

145 = lăţimea în mm a cauciucului

70 = înălţimea cauciucului exprimată în procent faţă de lăţime

R = modul de aşezare a stratului textil din cauciuc (R=radial, D=diagonal, B=bias belt)

13 = diametrul în inch a cauciucului

71 = încărcarea maximă pe care o suportă cauciucul (numărul reprezintă o poziţie dintr-un tabel standard): 71 = 345 kg

S =viteza maximă la care poate fi rulat cauciucul (litera reprezintă o poziţie dintr-un tabel standard): S=180 Kmph

 

Unde se regăsesc aceste dimensiuni?

 

EZtKR.jpg

 

 

 

 

 

Şi ce fel de jante are matizul?

Conform catalogului de piese Daewoo, la Matiz S se folosesc jante 145 (cod 96272351) iar pentru Matiz SE jante de 155 (cod 96272848) !!!

Cum datele de mai sus sunt un pic confuze, am verificat pe internet şi ştanţele de pe jantele actuale şi am descoperit că la Matiz se folosesc jante 13x4½J cu ET45 şi PCD 4x114,3.

 

Ce înseamnă aceste caracteristici?

 

13 = diametrul în inch a jenţii

4½ = lăţimea în inch a jenţii

ET = offset-ul sau distanţa dintre locul de prindere a jenţii şi mijlocul cauciucului (exprimată în mm)

4 = numărul de şuruburi

PCD = Pitch Circle Diameter sau diametrul cercului imaginar pe care se afla echidistant şuruburile, exprimat în mm

 

Unde se regăsesc aceste dimensiuni?

 

SzZ3m.jpg

 

 

PS: în caz că sesizaţi errori în acest post vă rog să-mi trimiteţi PM pentru a corecta.

Share this post


Link to post

multumesc mult pentru aceasta explicatie, chiar incercam sa aflu ce inseamna toti indicii aceia si nu prea m-am lamurit pana la post-ul tau

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...