Jump to content
Sign in to follow this  
AND

The Amityville Horror

Recommended Posts

Tocmai am vazut filmul si nu stiu cand apare si la noi in cinema , dar cred ca in curand. Oricum , filmul este demential si e based on a true story..nu in sensul in care si multe alte filme sunt. A fost o intreaga dezbatare care a durat ani si ani de zile si inca nu s-a terminat! Totul a inceput acum vreo 30 de ani , si familia Lutz (care spun ca au fost terorizati de forte demonice) inca nu si-a schimbat declaratia. Au fost probleme mari , cu biserica catolica ( respectiv un anumit preot ) , o gramada de vizite prin tribunale.

Pentru cei care nu stiu faptele intamplarii : " Ronald Defeo Jr. tragically murdered his entire family, while they slept peacefully in their beds on the night of November 13, 1974. Armed with a .35 Caliber Marlin rifle, Defeo Jr. moved from room to room... eight shots fired in all. " " after confessing to the murders, he claimed to have heard voices telling him to commit the murders. " Bineinteles povestea devine mai interesanta cand familia Lutz s-a mutat in aceeasi casa la scurt timp dupa acele intamplari.

 

Va voi da un link cu un articol al lui Tim Yancey , care se ocupa cu chestii paranormale si care acum doi ani i-a luat un interviu lui George Lutz prin care relateaza exact ce s-a intamplat. Lutz a dat miliarde de interviuri , insa acesta pare cel mai bine relatat din cauza ca Yancey povesteste mai detaliat

 

http://www.amityvillehorrortruth.com/artic...interview1.html

 

Chiar m-am bagat sa citesc pana la sfarsit... super interesant :shock:

 

Recomand sa cititi si asta : http://www.warrens.net/amityvill.htm ..e chiar prea de tot !! :o . Despre cei care au investigat casa dupa intamplari

Edited by AND

Share this post


Link to post

Ceva impresii ? :)

Share this post


Link to post

Sounds interesting... :o

O sa iau filmul de la colegii mei sa vedem ce-o fi ... :>

Share this post


Link to post

Asa sa faci! Vezi sa nu fie screener , cauta un divx sau xvid. :thumbl:

Share this post


Link to post

OFFTOPIC: Care e diferenta intre screenere si dvdrip?

Share this post


Link to post

Uite ce inseamna:

SCREENER :

One of the multiple terms used by movie pirates to describe the source material/copying method that was used to make a bootlegged VCD, SVCD or DivX copy of a movie.

 

Screener normally refers to a copy made from either VHS tape or from DVD-Video disc that are sent to movie critics and censors before the movie is available to public through video rental chains. Normally refers to a very good quality bootlegged copy.

Share this post


Link to post

Sau mai potrivit noua , screener e copiat din sala de cinema si se vede execrabil. Divx este un DVD in format .avi fara surround sound.

Share this post


Link to post

Admirabil AND, dar e gresit, nota 2, stai jos.

 

DiVX/XViD sunt codecuri. Poti sa ai un film codat cu unul din aceste doua codecuri la bitrate de 4-6 mbps si nu vei vedea diferenta dintre film si DVD.

 

Filmele piratate sunt:

 

cam = filmat cu camera sub haina, in sala (si video, si sonor);

telesync = filmat cu camera auxiliara, dar cu sunetul tras prin line-in

screener = copiat de pe DVD-urile de care scrie ToPser

 

Rezultatele acestor metode de filmare sunt codate de obicei DiVX/XViD (sau ASF/WMV pentru cam-uri, unde calitatea e oricum proasta si codecurile Windows Media dau rezultate mai bune la bitrate-uri scazute).

 

Cat despre surround, formatul AVI e o porcarie inventata de Microsoft, deoarece nu exista specificatii clare pentru el. Practic, intr-un fisier AVI se poate afla aproape orice fel de film, cu aproape orice tip de codare pentru coloana sonora, inclusiv surround, adica 5.1 -- care se decodeaza cu ac3filter).

Share this post


Link to post

Ave Vaxxi ALMIGHTY!

 

So screener is shitty and dvdrip is :thumbl:

 

Just as I thought...

 

D-asta nu alerg eu sa vad ultimele noutati ce nici nu au aparut in cinema... prefer DVDrip... adique DVD(rest in peace... :thumbl: )

Share this post


Link to post

Nu ma trimite in banca asa repede alx. As lua un divx peste un dvdrip anytime. Daca nu stii , calitatea este ACEEASI iar DVDRIP-ul are portiuni alb-negre care enerveaza in timpul filmului.

Share this post


Link to post

Eu am invatat multe lucruri stiind sa ascult cand imi explicau altii, in loc sa trancan inutil din gura debitand lucruri despre care nu eram sigur, cu riscul de a-i enerva p-aia de la care puteam fura meseria.

 

Ai inca un 2, stai jos.

 

Calitatea este aceeasi daca te uiti la monitor printr-o punga de plastic de la Metro sau fundul unui borcan de muraturi. In cazul filmelor codate DiVX/XViD, se ajunge la bitrate-uri in jur de 900 kbps pentru filmele care incap pe 1 disc, 1500-1800 kbps in cazul celor de 2 discuri.

 

DVD-ul are codare cu bitrate variabil, de la 1500 kbps in sus pana la 8000 kbps ! Cu alte cuvinte, unei singure secunde de film (30 de cadre) i se pot dedica in functie de complexitatea imaginii si rapiditatea miscarii (codarea MPEG se bazeaza pe chestia care ii da si numele, adica Motion Prediction; o scena rapida se va coda mai greu decat o scena lenta -- un test bun pentru calitatea encoderelor este de exemplu scena bataii din hol, din Matrix) aproximativ de 6-8 ori cantitatea de date dedicata unui fisier comprimat DiVX/XViD. Ca atare, nu mai spune ca DiVX=DVD, ca te faci de ras.

 

dvdrip = fisier avi comprimat cu divx/xvid, obtinut dintr-un DVD original dedicat consumatorilor (asa cum sunt cele pe care le inchiriezi/cumperi de la un centru specializat)

dvdscreener = acelasi lucru cu ceea ce e mai sus, doar ca in anumite momente ale filmului imaginea devine alb-negru, simultan cu un scrolling text care aduce aminte ca filmul nu e destinat inchirierii/vanzarii/comercializarii sub orice forma.

 

Chestia este ca dvdscreenerele sunt disponibile cu ceva vreme inainte sa apara filmul in cinematografe, pe cand dvdripurile apar la cateva saptamani/luni dupa ce filmul a rulat pe marele ecran.

Share this post


Link to post

Vaxxi chiar exagerezi cu toata informatia asta(de unde ai luat-o?) ..si deja s-a deviat way off topic :) .

 

Am vazut mii de filme pe calc la viata mea , in absolut toate format-urile. Diferenta intre un divx bun si un dvdrip nici un o obsevi! Ma rog.. dvdrip-ul enerveaza cand devine alb-negru ; unele ramanand asa vreo 2 min chiar si dupa ce textul s-a terminat.

 

Daca-mi mai dai inca un 2 , raman pe semestru! :wallbanger:

Share this post


Link to post

Moshu' tu chiar te incapatantezi sa nu citesti ce se scrie, nu-i asa? Nu poti compara DIVX si DVDrip pentru ca se refera la 2 lucruri diferite:

- DIVX metoda de compresie, adica se refera la destinatie, rezultatul final care-l descarcri

- DVDrip - de unde e sursa, si anume DVD-urile pentru preview pentru critici.

 

Deci foarte bine pot sa am un DVDrip codat cu MPEG2 direct pe DVD si te asigur ca ala se va vedea mai bine, sau un DIVX codat dupa un un cam, care se va vedea mai slab.

Share this post


Link to post

am vazut si eu aseara Amityville asta... :( ceva mai bun n-aveti?... ca m-am plictisit de moarte...povestea clasica... :-?

Share this post


Link to post

Si eu l-am vazut si nu am fost impresionat...sorry

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...