Jump to content
Sign in to follow this  
tacalin

Rca Valabil

Recommended Posts

Ce 'mneseii ma-sii au facut astia? Iar au scumpit-o? B7 - 290 Lei, fata de 261 Lei cat am platit acum 6 luni?!? La Asirom. La urmatoarea, adica Cacarpatica e 363, pe bune? La Matiz...

Share this post


Link to post

+ 80 lei, deci avem acum: B8 - 370 lei la ASIROM/6 luni... Imi vine sa nu mai fac nicio asigurare si sa merg asa. Si tot e bine, la GrouPANARAma e 540 de lei.

Share this post


Link to post

25 ani 860 RON 6 luni Asirom B4 nu prea inteleg avand in vedere ca in urma cu 6 luni am dat 570 ron :shocking: imi vine sa numai ii fac asigurare, este bataie de joc

In urma cu 2 ani aveai 25 de ani

Vad ca acum ai 45 ,ce ai mai imbatranit :shocking: :shocking:

Te-am prins ocaua mica!!

Edited by florinellll
  • Like 1

Share this post


Link to post

In urma cu 2 ani aveai 25 de ani

Vad ca acum ai 45 ,ce ai mai imbatranit :shocking: :shocking:

Te-am prins ocaua mica!!

 

Omul traieste pe repede inainte... probabil ca intr-un an o sa moara! De batranete! Cred!

Share this post


Link to post

va distrati?? chiar nu stiu de ce a ramas setat asa dar in fine. :D macar sa apar in baza de date la asiguratori cu 45 ani :-D

Share this post


Link to post

Cine imi poate explica semnificatiile de pe cartea verde? Ma refer la faptul ca sunt tari care nu sunt in chenar, tari care sunt in chenar si tari care sunt in chenar si sunt taiate. Care este diferenta dintre cele trei?

Share this post


Link to post

Pt tarile taiate asiguratorul nu plateste daunele produse de tine in tarile respective

Share this post


Link to post

Si diferenta dintre celelalte doua?

Share this post


Link to post

Tarile care sunt cuprinse in chenarul mare si nu sunt delimitate- apartin zonei UE

Restul sunt tari non UE

Ce e taiat nu ai acoperire

Ai si legenda pt mai multe lamuriri

Share this post


Link to post

Salut,

 

E prima oara cand imi fac asigurarea rca online aici https://www.cel.ro/rca-ieftin-asigurari-online/

Am primit polita in email, dar trebuie sa primesc si originalul prin curier.

Aveti idee daca e ok sa circul cu polita printata, fara original? Curierii se misca destul de greu in ultimul timp.

 

Multumesc

 

 

Share this post


Link to post

Teoretic da, practic nu. Daca ai un incident in perioada asta, va trebui sa prezinti (la politie/asigurari) exemplarul original. Daca te opreste nenea politistu, si e ingaduitor, trece cu vederea. Daca nu, nu :)

 

 

Share this post


Link to post

"Vei primi pe e-mail o copie a politei RCA pe care o poti folosi pana iti trimitem originalul".

 

Ei asta spun.

 

Logic, melitianu', ar trebui sa aibe la cunostinta de cum stau lucrurile cu asigurarile online. Ce nu am inteles eu, ce vrea sa insemne "pina iti trimitem originalul", o luna, doua, noua ... Nu au un termen in toate mintile?

Share this post


Link to post

Daca ai un incident si te duci la politie, nici macar nu-ti trebuie rca-ul... doar sa dovedesti ca e valabil, nu esti obligat sa-l dai pagubitului.

Daca te opreste politia, poti sa-i prezinti dovada printata, el poate verifica daca e valabila sau nu. Dar, daca e al dracu', poate sa-ti dea amenda... pe care o contesti si o castigi, dar pierzi timp.

Share this post


Link to post

"Al dracu"? Al dracu de prost tre sa fie tablagiu' de se incumeta a imparti amenzi pentru asa ceva, cind prezinti o dovada clara a unui Rca valabil. Si cam pe aceiasi unda ii al de-i semneaza procesul verbal . Eu unu m-as da pe ulita cu acea copie fara nici o retinere. Nu treci vama cu copie, in rest ... la mai mare ...

Share this post


Link to post

Personal nu car niciodata originalul asigurarii cu mine. Am o copie micsorata care incape in talon. Am avut parte de vreo 2 filtre si nici unul dintre agenti nu a avut nimic de comentat. Nu spun ca e OK si ca e conform cu legea insa o sa raman fidel solutiei. In felul asta nu risc deteriorarea originalului si, in cel mai rau caz, o sa contest o decizie a unui agent mai catolic decat Papa. In plus, sa nu uitam de CEDAM !

Share this post


Link to post

"Originalele" pot fi printate oricand din nou. Formularele sunt universale si de obicei cei care fac polite, le pastreaza in format electronic ;)

Share this post


Link to post

Se pare ca mai apar si vesti bune, nu doar scumpiri.

Concurenta e singura cale sa scada tarifele rca. Euro Insurance DAC, compania irlandeza a intrat pe piata RCA

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...