Jump to content
Sign in to follow this  
cristiangabi

Legislatie Corecta Anvelope Iarna 2011

Recommended Posts

Autoturismele trebuie echipate cu toate pneurile de iarna, nu doar cele de pe axa de tractiune.

Share this post


Link to post

Necesitatea gumelor de iarna este incontestabila - insa aceasta lege are un downside. Pulitia romana va face filtre si controale intr-o veselie. Treaba care te obliga sa ai exact dimensiunile de cauciucuri trecute in talon.

Lucru extrem de neplacut in cazul dimensiunilor ciudate. De exemplu pe Aceent in talon am 175/70/14 si 185/65/14 - dimensiuni rare si scumpe. Merge fara absolut nici o problema sa pui 185/60/14 - dimensiune mult mai comuna, care nu creeaza nici o problema reala masinii, si nu prezinta nici un pericol. Insa la un control, daca stie sa citeasca, iti poate lua talonul... Chestie care nu s-ar fi intamplat pana acum, dimensiunea gumelor nefiind atat de "evident" diferita...

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Dai pierdut talonu si primesti unu nou,in care nu mai sunt trecute dimensiunile pentru pneuri.

 

Daca dai peste unu care se pricepe,nu scapi.

Share this post


Link to post

In sfarsit un articol corect si lamuritor

 

Legea e mult mai concisa si fara echivoc, n-are nevoie de comentarii si nu vorbeste despre echiparea pentru garaj.

Share this post


Link to post

Eu o sa-mi pun cauciucurile de iarna inca de la sfarsitul acestei saptamani pentru ca nu vreau sa fiu surprins de zapada si nici sa ma inghesuiesc cu toti ceilalti la servicelurile de roti. Este foarte aiurea sa te prinda o ninsoare cu masina la serviciu/ plecat din localitate si sa ai cauciurile de vara. Sa-l vad eu pe-ala care isi lasa masina la cucuietii din deal si ia trenul ca sa vina acasa si apoi se intoarce cu cauciucurile de iarna. De aceea consider ca legea este mult prea blanda, neobligand soferii sa isi echipeze masinile de la inceputul lui noiembrie.

 

La temperaturi de sub 20grade (din noiembrie rar se intampla sa fie valori mai mari) cauciucurile de iarna sunt inca OK (distanta de franare creste putin, creste usor consumul de benzina in afara localitatii si cauciucul se toceste ceva mai repede). Anul trecut am dat jos gumele de iarna in mai din motive de lipsa de timp/lene, insa nu va sfatuiesc sa faceti acelasi lucru pentru ca la temperaturi mari distanta de franare creste mult. Din punctul meu de vedere ar trebui sa fie interzise prin lege cauciucurile de iarna pe timpul verii (sunt destui care se vor zgarci).

 

Cateva filmulete cu teste de cauciucuri pe gheata/zapada/uscat:

1. Test pe gheata cu cauciucuri de vara vs all-season vs iarna:

2. Test pe ud (nu zapada, nu gheata), vreme rece:

http://www.youtube.com/watch?v=8ncga6UxlHM

3. Un test autohton per asfalt uscad-umed:

 

Cred ca filmele vorbesc de la sine si chiar in conditii de astfalt uscat si umed pneurile de iarna sunt net superioare la temperaturi scazute datorita compozitiei cauciucului.

Share this post


Link to post

Dragi tovarasi si prieteni, inainte sa continuam mai departe cu acest topic: avem deja un topic despre comparatia anvelope de iarna/vara. Am tolerat deschiderea acestuia pentru lamurirea problemei cu legislatia, si atat; nu pentru pareri despre anvelopele de iarna, nu pentru teste. Dupa ce vine iarna, il vom lipi la cel existent deja. Multumesc pentru intelegere.

 

Apropo, ca tot de legislatie e: iata textul european, in romana, DF" rel="external nofollow">aici.

 

Pagina 40 zice clar: 3.1.5. literele M + S (sau M.S. sau M & S) dacă este vorba de pneuri pentru zăpadă;

 

Nu exista nici un fulg, nici un munte, deal sau vale ca indicator suplimentar.

Share this post


Link to post

Ei as! Citeste bre presa romana, ce te-apucasi sa citesti legile si reglementarile? Ziaristii e baza! Presa! A nspea putere in stat!.... :wallbanger:

Share this post


Link to post

Ar fi mai util,daca cineva ar posta textul aprobat de parlament al reglementarii.Asa,ne multumim sa comentam niste comentarii facute de persoane(lucratori media)care nu pot deosebi milioanele de miliarde.M-am uitat si pe diferite site-uri germane:absolut toti spun aceleasi lucruri fara abateri prostesti de la subiect.Deci,sa vedem intai textul votat,ca au fost tot felul de variante si modificari.

Share this post


Link to post

Despre ce text aprobat de parlament este vorba in cazul unei OUG ? Textul adoptat de catre guvern a generat acest topic si se gaseste la postarea #1.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Intre timp,am cercetat putin si am vazut despre ce e vorba.Prin legea 161/2011(deci e vorba de o lege,totusi) s-a aprobat (cu modificari !) OG 5/2011(deci,nu o OUG),care,la randul ei,modifica si completeaza OUG 195/2001,care se refera la diferite aspecte ale circulatiei pe drumurile publice.De aici,rezulta cateva aspecte,anume ca nu este instituita o perioada calendaristica de folosire obligatorie a anvelopelor in discutie si ca anvelopele all season sunt admise numai daca sunt marcate M+S,dar au si semnul distinctiv aditional.Cum azi am verificat niste anvelope all season si am vazut ca sunt marcate M+S dar,nici urma de semnul aditional,inseamna ca cineva din familie va trebui sa cumpere niste anvelope,dar si multi altii.Ca anvelopele all seson sunt adecvate pentru zapada,ca S asta inseamna,e clar,dar,as fi curios,cu cat sunt mai bune decat ele,anvelopele de iarna,pe gheata si polei.Ca acolo,profilul conteaza,dar mult mai putin decat pe zapada.

De altfel,in doua dintre tarile cu ierni mai grele decat la noi,anume Lituania si Canada,ministerul transporturilor desi recomanda anvelopele de iarna,le permite si pe cele ALL SEASON.In mod sigur e asa in majoritatea tarilor Noi suntem mai destepti,decat ei.

Edited by nluncasu

Share this post


Link to post

Toate anvelopele all season au inscriptia M+S (mud+snow). Semnele aditionale adaugate gen fulg, creasta..etc inseamna acelasi lucru. Este simbolul grafic care inseamna Snow..in functie de producator.

Share this post


Link to post

Te inseli foarte tare.Stim si noi ce inseamna Snow.In schimb noi stim in plus,ca fulgul,acompaniat sau nu de creasta alpina nu este pus acolo dupa pofta fabricantului,ci se pune numai pe anvelopele de iarna.N-o spun numai eu,ci tari cu traditie in domeniu.Ca urmare,asa cum arata acum legea,ai fulgul,circuli,n-ai fulgul,nu circuli.Iar pe anvelopele ALL SEASON,nu este decat M+S.Pe toate.

Share this post


Link to post

Raspuns de la BPR, luat de pe alt forum:

 

La intrebarea dumneavoastra adresata prin posta electronica Brigazii Rutiere, inregistrata cu numarul *****/2011, referitoare la obligativitatea dotarii autovehiculelor cu anvelope de iarna, va comunicam urmatoarele:

Dotarea cu anvelope de iarna este obligatorie in cazul conducerii unui autovehicul pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei.

Aceste obligatii sunt cuprinse in Ordonanta Guverenului Romaniei nr. 5 / 2011, aprobata cu modificari prin Legea nr. 161/2011. Ultimul act normativ a eliminat prevederea referitoare la intervalul calendaristic 01 noiembrie – 01 martie in care exista obligativitatea dotarii cu anvelope de iarna.

Autoturismele trebuie dotate cu anvelope de iarna pe toate rotile. In cazul autovehiculelor destinate transportului rutier de marfa avand masa totala maxima autorizata de peste 3,5 tone si in cazul autovehiculelor destinate transportului de persoane de peste 8+1 locuri, rotile axelor de tractiune trebuie dotate cu anvelopele de iarna sau dispozitive ( lanturi ) antiderapante. In cazul in care vehiculul este dotat cu anvelope de iarna nu mai este necesara montarea altor dispozitive antiderapante.

Conform Directivei Europene 92/23/CE din 31 martie 1992 privind pneurile autovehiculelor si ale remorcilor acestora , anvelopele de iarna se individualizeaza prin prezenta unuia dintre simboluri: M+S, M/S, M-S, M&S.

Anvelopele all-season ( mixte ) nu sunt asimilate anvelopelor de iarna, termenul ,,all-season’’ fiind doar o denumire comerciala.

In cazul in care conditiile meteo nu genereaza pe carosabil zapada, gheata, polei sau daca administratorul drumului a intervenit si a inlaturat zapada, gheata sau poleiul, nu veti fi sanctionat pentru lipsa anvelopelor de iarna.

 

Cu deosebită stimă,

Share this post


Link to post

Ba, cat de cretin poti fi?

Zici ca e "de iarna" daca are "M+S" pe ea, dar in acelasi timp spui ca anvelopele "all-season" nu pot fi considerate "de iarna" (desi au M+S pe ele).

 

Revin la exemplul dat si prin alte parti:

 

Toyo Vario V2 (check picture)- anvelopa All-Season.

Are profil adecvat celui de iarna? Are.

Are M+S? Are

Are "muntele"? Are.

Are "steluta"? Are (in stanga, simbolul de jos de tot)

 

Pana aici ar fi o anvelopa de iarna veritabila.

 

DAR:

 

Producatorul zice:

VARIO-V2+ is an all season car tire offering improved safety ver a summer tire in colder winter conditions.Developed for improved tire performance in wet and dry as well as incorportaing a winter capability, Vario V2+ benefits from an increased silica in the tread compound giving improved wet performance. A modification in sipe depth means dry performance is also enhanced"

 

Tot in stanga, pe langa fulgulet, mai e si un soare, o umbrela si inca un simbol pe care nu-l descifrez. Sunt convins ca anvelopa asta da clasa multor cauciucuri de iarna "de firma" si pot baga mana in foc ca e mult peste linglong, nankang si alte d-astea.

 

Legea este clara: Scrie M+S pe ele? Sunt acceptate ca anevelope de iarna. Restul (certificate, stelute, dungulete, bazaconii) sunt pe langa si neimportante.

Legea e in acelasi timp si idioata, degeaba mai scrie M+S pe ele cand au profil de 2mm.

 

BTW, sunt curios, daca pe o anvelopa scrie doar M+S fara alte simboluri (ceva de genul http://www.tirebuyer...l_1000x1000.jpg ), cum isi da seama garcea daca e all-seasons sau nu?

post-4016-0-57608700-1318366853_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Mie mi se pare evidenta o lipsa de concordanta intre legislatia UE si (deja) controversata lege romaneasca - nimic nou sub soare, ne-am obisnuit ! Din nou ne alfam in situatia unei ambiguitati ce ar putea genera victime din cauza aplicarii la "tu-i pomana" a unor prevederi insuficient de clare, interpretabile. Intr-o prima faza toti oficialii vorbeau despre anvelope de iarna (sau acceptate ca fiind si de iarna) anvelopele care au inscriptiile M-S SAU o pictograma adecvata. Acum, din ce vad, cam toti au inceput sa vorbeasca despre M-S SI pictograma. Cred ca e povestea cu unul care arunca piatra si multi care, in loc sa o scoata, se apuca si ei sa arunce cu pietre in balta => muuulte valuri. Intr-un final, sper ca se vor lamuri lucrurile si vor reveni pe calea cea buna (adica la varianta cu SAU...)

Share this post


Link to post

@Alice

Atata timp cat anvelopele au M+S sau M&S sau M.S. sau M-S nu ai nici o problema. Astea sunt semnele care conteaza conform directivei europene. Ca mai scrie si altceva pe anvelopa...

 

Daca nu ai unul din acele semne pe cauciuc esti pasibil de amenda daca esti prins pe zapada/gheata/polei.

 

Vario V2 am acum si sunt mult mai bune decat plasticele NCT5/NCT3 pe orice suprafata :)

Edited by hepea

Share this post


Link to post

M vine de la mud, adica noroi, S vine de la snow, adica zapada. Aia cu fulgul sau fulgul si muntele e iesita nou si vine in completarea lui M+S. Dar daca cap de creta nu stie o luam toti pe coaja. Acum se vorbeste pe la televiziuni cum ca vezi doamne daca drumul e curatat fara zapada poti circula si fara cauciucurile de iarna, lucru care se bate cap in cap cu legea. Sa vezi circ dupa 1 Noiembrie.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

hepea: citeste ultimul meu post, mai ales partea bolduita. Incerci sa ma convingi o chestie pe care am scris-o eu mai devreme...

 

Alezz: Da' tu ai citit legea sau ce se scrie pe aici? DA, poti circula legal fara cauciucuri de iarna daca drumul este curat!!!

Share this post


Link to post

Alezz: Da' tu ai citit legea sau ce se scrie pe aici? DA, poti circula legal fara cauciucuri de iarna daca drumul este curat!!!

 

Crede-ma ca am citit tot, timp pierdut aiurea, inca un topic deschis ca sa ce??? Nimic concret, nimic util se putea discuta lejer la topicul "original"

Ecuatia e destul de simpla si de bun simt, 4 cauciucuri de iarna te scapa de problemele cu militia si partial de problemele cu zapada, daca drumul nu e dezapezit poti sa si si mama cauciucurilor ca tot acolo ramai si fac pariu ca iti iei si amenda.

Share this post


Link to post

Pai n-ai citit ceea ce prevede legea si anume fix ca ai obligativitatea de a circula cu anvelope de iarna doar pe drumurile acoperite cu gheata si zapada. Pe alea curate poti circula inclusiv cu cele de vara daca vrei, fara sa fii pasibil de sanctiune. Asa cum legea nu prevede un termen obligatoriu la care sa pui rotile de iarna si la care sa le dai jos, fiind la alegerea ta cand faci asta.

In ceea ce priveste disputa cu all season, sunt anvelope all season care nu au altceva decat inscriptia ALL SEASON pe ele, si care nu sunt considerate "de iarna" in acceptiunea legii. La acestea se refera si reglementarile europene si raspunsul BPR citat de Vaxxi.

Share this post


Link to post

Am pus pe o pagina A4 (pe care o puteti tipari si sa o aveti la voi) exact partile din lege care ne intereseaza:

 

LEGISLATIE ANVELOPE IARNA 2011

 

Orice alceva se spune la televizor sunt inventii.

Daca gasiti Regulamentul CEE-ONU nr. 30 si 54 va rog sa trimiteti un link sa vedem ce scrie si acolo (eu nu am gasit)

Share this post


Link to post

Corect Rasesh, Alice, am vazut si eu ca pe anvelopele cu adevarat all-season exista pe langa inscriptia M+S si semnul de soare, ploaie, gheata si fulguletul. De fapt un mod foarte simplu de a verifica o anvelopa all-season este sa va uitati la profilul caii de rulare. Daca are canelurile acelea inguste ca o anvelopa de iarna atunci este o anvelopa cu care puteti sa mergeti pe zapada/gheata si mai mult ca sigur ca are si fulguletul. Am vazut anvelope "all-season" cu M+S si fara fulguleti care in realitate erau anvelope de vara.

 

Din cate am inteles legea s-a modificat cum spune nluncasu si acum pe langa M+S trebuie sa aibe si semne distictive gen fulgulet. Nu stiu daca legea modificata s-a si votat, e posibil ca de aceea sa nu o gasim publicata pe nicaieri.

 

Numai bine!

Share this post


Link to post

Fac pariu cu oricine ca peste 2-3 ani nu se vor mai vinde anvelope de vara. Motivele cred ca sunt evidente.

 

Asta pana apare o noua lege care sa impuna folosirea acestora in sezonul cald.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...