Jump to content
Sign in to follow this  
Elfu

Vigneta Parcare - Craiova

Recommended Posts

Am inteles ca toti posesorii de masini care parcheaza pe domeniul public din Craiova trebuie sa achite o taxa de parcare (40 ron pe an parca) si sa achizitioneze o vigneta care trebuie lipita in parbriz.

Rezidentii am inteles ca platesc taxa o data cu impozitul la taxe si impozite si isi ridica de acolo vigneta aia albastra... dar ceilalti posesori care nu au masinile inmatriculate in Craiova cum procedeaza? De unde pot achizitiona aceasta vigneta?

Ma aflu in situatia in care am masina inmatriculata in B, dar vin destul de des prin Craiova si vreau sa fiu in regula cu totul.

 

Multumesc anticipat. :)

 

P.S. Topicul poate fi util si pentru posesorii de masini inmatriculate prin Bulgaria, Anglia, Franta, etc ca am vazut ca e plina Craiova de asemenea masini.

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

De la Fisc de la piata.Buletinul(propietarului) ,certificatul de inmatriculare si banii.

Can 40 ron pe an.

Share this post


Link to post

Doar de la fisc se poate cea pe 1 an care ma intereseaza pe mine? Hmm... ce de kkt faza...

Din cate tin minte de pe vremea cand aveam o firma in Craiova astia de la taxe si impozite si vinerea aveau program scurt de lauze asa ca in weekend e clar ca nu am nicio sansa sa gasesc deschis...

Oricum nu inteleg faza cu buletinul proprietarului... platesti parcare pentru "o masina" nu pentru o persoana fizica...

In cazul meu masina e inmatriculata pe persoana juridica... care buletin? :)

 

Din cate am vazut azi se mai gasesc vignete de parcare si prin statiile de bilete RATC dar din pacate doar vignete pt. o zi (1 ron) sau pt. o luna (15 ron).

Facand un calcul banal, in situatia mea pentru 12 zile de parcare pe luna (vineri-sambata-duminica, week-end de week-end), ar insemna in situatia in care as merge cu vignete pe zi, 12 ron pe luna, deci @144 ron pe an sau in situatia in care as merge cu vignete lunare 15 ron pe luna, adica @180 ron pe an. In ambele situatii as iesi de 3-4 ori mai scump decat in cazul unei vignete anuale (@40 ron) pe care se pare ca nu am de unde sa o cumpar.

Nu e vorba de bani, ci de ideea in sine... Cum dracu sa platesti de 3-4 ori mai mult pentru acelas servicu... si in plus as avea disconfortul ca trebuie sa am grija vignetei de fiecare data...

De ce oare in tara asta toate lucrurile trebuie sa fie asa complicate de fiecare data?

Daca tot au puncte de vanzare si in statiile de bilete RATC pentru vignete... de ce dracu nu le-au scos pe toate la vanzare?

 

Doamne ce reguli stupide si ce consilieri locali batuti in cap...

In loc sa simplifice lucrurile pentru a colecta cat mai multi bani... ei le complica...

 

O sa mai verific informatia asta cu locul de vanzare al vignetelor si daca asa e si cea anuala nu poate fi cumparata decat de la taxe si impozite atunci nu o voi cumpara si in situatia in care voi primi amenda voi face contestatie.

 

P.S. @DGT multumesc de reply. :)

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

Inca o margica in sirul aberatiilor ?

 

Sa inteleg ca in Craiova, daca sunt doar in trecere si opresc sa-mi cumpat un covrig sau o apa plata trebuie sa am Oltvigneta ? Ha ha !

Am inteles ca sunt locuri speciale de distribuire a lor, locuri pe care nu ai de unde sa le stii ... cauti pana dai de unul, dar ... problema : ca sa cumperi minunea trebuie sa parchezi undeva, dar nu ai voie, pentru ca nu ai chiar respectiva minunatie pe care vrei sa o cumperi ... s.a.m.d. ne invartim in cerc vicios.

Concluzia mea : daca merg din Bucuresti spe Drobeta (ca ex.) sa-mi planific traseul prin Bulgaria si Serbia, ca daca ma apuca o durere de burta in Oltenia, m-am kkt pe mine !!!

Share this post


Link to post

Daca ai de gand sa stai la wc o ora s-ar putea sa-ti trebuiasca o rovinieta. Pentru un covrig si o apa ,consumale in peco,acolo nu-ti trebuie .

Share this post


Link to post

La asa gandire, asa masuri.

Poate oltenii isi programeaza si timpul pe care il stau la WC, de aceea sunt atat de eficienti (sau au Trazactiv gratis ?).

OK, stau doar 14 minute, dar cum dovedesc asta ?

 

Cat despre covrigii de la PECO ... care PECO ? Oltenii nu au trecut in secolul 21 ?

Share this post


Link to post

).

OK, stau doar 14 minute, dar cum dovedesc asta ?

?

Pai crezi ca intereseaza pa cineva?

Masura a fost luata impotriva celor cu masini inmatriculate in alte tari ce ocupa locurile de parcare intre blocuri. Nu s-au concesionat locuri de parcare ,

prin bunavointa primarului si tot craioveanu posesor de autovehicol plateste taxa de parcare inclusa in impozitul anual.

Atunci, niste"voci" cetatenesti au comentat in consilul local ca sa platesca si propitarul de "bulgaroiace".

:o fftopic: Foloseste cu incredere toaletele de la Petrom,Mol,Rompetrol,OMV.Sunt mult mai curate decat cele din oras!

Share this post


Link to post

 

Facand un calcul banal, in situatia mea pentru 12 zile de parcare pe luna (vineri-sambata-duminica, week-end de week-end), ar insemna in situatia in care as merge cu vignete pe zi, 12 ron pe luna, deci @144 ron pe an sau in situatia in care as merge cu vignete lunare 15 ron pe luna, adica @180 ron pe an. In ambele situatii as iesi de 3-4 ori mai scump decat in cazul unei vignete anuale (@40 ron) pe care se pare ca nu am de unde sa o cumpar.

In loc sa simplifice lucrurile pentru a colecta cat mai multi bani... ei le complica...

 

 

Pai nu vezi ca fix asta au facut? De ce sa ia de la tine 40 de lei cand pot lua 180 sau 144, eventual sa-ti dea si vreo amenda daca te prind fara vigneta.

Share this post


Link to post

Pai nu e chiar asa pentru ca eu personal refuz sa cumpar vigneta pe o luna sau pe o zi.

In cazul de fata nu primesc 40 de ron... si presupun ca nu sunt singurul care refuz sa platesc mai mult pentru acelas lucru.

Deci in loc sa colecteze mai putin de la mai multi, colecteaza mai mult de la mai putini. :) )

 

Sunt curios cum vor proba ei "stationarea" in instanta in caz de amenda/contestatie, evident cu echipament omologat (minim 5 minute de video) :) )

 

Din cate stiu de amenzi in cazul de fata se ocupa politia locala, nu politia rutiera. :)

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

Sunt curios cum vor proba ei "stationarea" in instanta in caz de amenda/contestatie, evident cu echipament omologat (minim 5 minute de video) :) )

 

Echipament omologat pentru ... ?!?! Si cine zice ca trebuie facuta dovada video si nu foto?

P.S. Vorbim de stationare si oprire pe carosabil si nu intr-o parcare amenajata si semnalizata (fie ea chiar si pe marginea carosabilului). ;)

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Cuvantul agentului constatator nu mai este dovada ? Am dat-o in absurd, vinovatului i se aplica prezumptia de nevinovatiei si celui platit sa constate ii aplicam reaua credinta. Asta-i tiganie, parerea mea.

Share this post


Link to post

Conform legii romane, DA; conform "parerii" CEDO, NU! Sau cel putin asa inteleg sa aplice "recomandarea" judecatorii din Romania.

Share this post


Link to post

Asta-i prostie crasa, sa-ti doresti singur sa fii urmarit tot timpul de camere video omologate, adica renunti singur la una dintre putinele libertati pe care o mai ai.

Share this post


Link to post

Da, iti imaginezi cum ar fi sa contesti un PV intocmit pentru ca...iti faceai "treaba mica" pe domeniul public si sa ceri proba video? Si cum ar fi s-o si primesti? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Pot exista martori.

 

Nu iti trebuie film de 5 minute, un echipament omologat ar trebui sa aiba un ceas intern care sa nu poata fi alterat de utilizator => poza la ora x, poza la ora x+5minute.

Share this post


Link to post

Chiar au camere foto-video cu ei cei de la politia comunitara, asa ca in instanta nu sunt probleme.

Share this post


Link to post

Nu s-a pastrat prevederea ca oprirea se transforma in stationare dupa 5 minute sau in lipsa soferului?

Share this post


Link to post

Nu e obligatorie in loc amenajat pentru parcare.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...