Jump to content
Sign in to follow this  
danepicu

Epica - Burduf Planetara

Recommended Posts

Salut Mircea, stiu ce ai spus si la ei vroiam sa ma duc, dar ultimile recenzii citite pe alte forumuri m-au facut sa cred ca s-au cam stricat, erau cativa care ziceau ca nu le-au facut bine lucrarea (e drept nu schimbare burduf, ci reconditionare planetara) si cand s-au intors i-au trimis la plimbare.. Acum nu vreau sa influentez pe nimeni, poate baietii sunt buni.

 

Eu am fost la Agusta (aia cu service-ul de roti) in Comuna Catelu pentru ca seful lor mi s-a parut un tip corect si din fericire nu m-am inselat. Joi mi-au montat noile burdufe, am luat originale pt ca astea au tinut 7 ani fara probleme, chiar si spart fiind abia pierduse nitica vaselina in >10000km de cand vazusem ca se umezeste burduful. Cele universale erau curse rau desi mersesem doar 500km cu ele. Parerea mea este ca plasticul de pe cele originale este foarte rezistent.

Costul burdufelor la service a fost de 228lei/bucata, iar totalul (dupa ce s-a scazut din vechea factura) a ajuns pe la 650 lei.

Eu am cerut oferte separat ca sa fiu sigur ca baietii de la service nu ma inteapa si am gasit cu 205 lei/bucata orginal, cu 130 lei/bucata cica tot original, desi eu am indoielile mele (am auzit destule despre cei de la King auto din surse apropiate patronului). Aftermarket am gasit Nipparts cu 50lei/bucata, poate sunt altii interesati. Deci suma data de cei de la service e decenta, au avut bun simt si nu au pus adaos ca la reprezentanta.

 

 

Share this post


Link to post

Deci aproape 1000 lei doua burdufuri mama ...mama

Sa iti dau un pret soc ..soc

Cost total ,,,absolut total ,,,200lei ,,,,inlocuit garnitura de chiulasa si distributie ,cele 3 role si cureaua.

Cum a fost posibil?

Set role (3) 70lei

Curea distributie 30lei

Garnitura chiulasa 17lei

Cateva scule necesare 80lei

Multa ambitie, ceva pricepere si capacitatea da a invinge teama de "nomoleala"

Operatiune maraton care a durat 12ore si care a fost executata 100% de mine.

Dimineata la 7 am inceput dezansamblarea si la ora 19 am plecat in probe

Ar mai fi un secret ,am avut o pereche de pantaloni fara buzunare :rolleyes: de ce pentru ca daca ai buzunare stai cu mainile in ele si munceste altul pentru tine ,costul fiind,,,,,,,, foarte mare sau imens.

1000lei cred ca visez urat la noapte 8-X

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Man, cred ca n-ai vazut bine, pretul a fost 650, nu 1000 lei.

In plus, nu comparam niste piese zacute prin nu stiu ce depozit timp de 10 ani (asta daca ai luat originale) cu unele noi. Am vazut si eu ce oferte au astia de la Radacini si mai ales la ce piese.

Iar daca ai luat neoriginale, Dumnezeu cu mila, la 30 lei nu imi iau nici curea la pantaloni :) .

Si treaba cea mai misto este ca tu ai garantie zero la operatiunea pe care ai facut-o, adica daca piesele sunt de kko, nu ai unde sa te duci sa ceri socoteala intrucat nu le-ai montat la un service autorizat RAR. Si acum am un stift de delco pe care am dat 510 lei la Romseki si care s-a stricat din ziua 2. Ti-l dau tie sa il duci inapoi si sa iei banii daca poti... mie nu mi-l accepta pt ca l-am montat singur. Nu era oare mai bine sa ma duc la un service, sa dau 100 lei pe montaj si sa salvez cei 500 lei?

 

Cat despre costul muncii, depinde de cati bani castiga fiecare. Eu nu imi permit sa pierd o zi de munca pentru ca banii pe care nu ii castig in ziua aia costa mai mult decat manopera de schimbare a burdufelor. Anumite operatiuni poti sa le faci in spatele blocului intr-un timp decent, altele nu. Si eu imi schimb singur placutele si lichidul de frana si imi reglez sabotii de la frana de mana, insa sa ma tavalesc pe jos sa schimb planetarele, nu multumesc, prefer sa-i dau aluia 200 lei sa faca tot.

 

In plus sunt total de NEacord cu tine legat de stat cu mainile in buzunar :) . Ca idee, daca vroiam sa vopsesc usile, pragurile si aripile spate ale Matizului la vopsitor, cu toate cate am facut - curatat vopsea pana la tabla in anumite zone, tratat antirugina, chituit in unele locuri, vopsea cauciucata pe praguri si parte inferioara usi etc etc etc ma ducea la maxim 2000 lei. Asa pe mine m-a costat aprox 700 lei si 3 weekenduri pierdute, plus ca nu arata ca una facuta profesionist. A meritat? Pe dracu, mai bine dadeam 2000 lei, ma duceam la tara linistit si stateam la gratare in loc sa muncesc de dimineata pana seara timp de 6 zile.

 

Deci, in concluzie, anumite chestii merita sa te bagi sa le faci singur, altele nu. Nu degeaba chemi un instalator cand ti se sparge o teava in perete sau un zugrav cand vrei sa iti iasa zugraveala impecabila.

 

Scuze pt offtopic, m-am aprins nitel pentru ca unii chiar nu fac socotelile si nu vad imaginea de ansamblu.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...