Jump to content
Sign in to follow this  
lperisoara

Matiz E/ac 2005

Recommended Posts

Printre mici pauze la servici, mi-am montat ceasul. Scuze de calitatea pozelor, dar asta poate telefonul.

 

Furtunul de vacuum l-am conectat printr-un teu la senzorul MAP, apoi l-am tras in habitaclu printr-o gaura mica, deja existenta, aflata deasupra tevilor de AC. Ceasul l-am montat in a doua grila centrala de ventilatie, astfel ca am mai dat o gaura pentru furtun si fire in tubulatura de aer. Deocamdata, a ramas un gol pe langa ceas si rama din bord, care in viitor va fi mascat.

 

post-20884-0-11453500-1330639153_thumb.jpg post-20884-0-39344400-1330640620_thumb.jpg post-20884-0-31470700-1330640633_thumb.jpg post-20884-0-77081400-1330640646_thumb.jpg

 

 

Dupa ce motorul s-a incalzit, la ralanti, acul ceasului ramane fix la capatul zonei verzi (spre stanga). La accelerari line, acul ramane in zona verde, iar la accelerari bruste acul se duce in zona rosie. La decelerare de la o turatie constanta mare, acul se duce in zona neagra, apoi revine in zona verde.

 

http://www.youtube.com/watch?v=qmSPha10BJw

Edited by lperisoara

Share this post


Link to post

super tare, foarte frumos lucrat si mai ales o idee buna

 

 

deja m-am apucat sa-mi caut si eu vacuumetru ;)

Share this post


Link to post

Si pasagerii din spate cu ce au gresit sa nu mai primeasca si ei o gura de aer prospat pe timpul verii :) ?

Share this post


Link to post

Nu toate Matiz-urile sunt taxi. :banana:

@ Iperisoara - Tine sus munca buna!

Edited by B-72-RZD

Share this post


Link to post

In 95% din cazuri, eu tin butonul de directionare a aerului pe pozitia "Parbriz si picioare", iar pozitia "Corp" o utilizez f. rar, doar vara cand merg la drum lung si in afara localitatii, adica cand utilizez AC-ul. In localitate, in trafic aglomerat nu merg cu AC-ul, ci cu geamurile deschise. Utilizarea AC-ului mananca cativa cai putere, care in cazul Matizului se simt destul de bine.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...