Jump to content
Sign in to follow this  
puiu

Pierderi de ulei la Caseta De Directie

Recommended Posts

Am un Cielo Std model 2002, 31000 km.Am observat mici picaturi de ulei pe covoras, sub pedalier.La o examinare atenta am constatat ca provin din caseta de directie.Am fost la service si mi s-a spus ca singura solutie ar fi inlocuirea intregii casete, o nimica toata, vreo 15 milioane, fara manopera.Dar, avand in vedere ca pierderile sunt mici, mai pot circula asa.Stie cineva, exista alta solutie, ca mie mi-e greu sa cred ca pentru o defectiune minora trebuie procedat la inlocuirea intregului ansamblu?Ar trebui sa fie vreun simering care poate fi inlocuit.Poate cineva cu experienta imi raspunde si mie.Multumesc.

Share this post


Link to post

E vorba de semeringul pinionului casetei de directie.Daca il gasesti nu e nevoia sa schimbi toata caseta.

Share this post


Link to post

@puiu ,vezi ca gasesti caseta de directie la mai toate dezmembrarile auto SH ,o gasesti pe seria de opel Astra ,Vectra (anii 90) ,pretul corect este de 2,5 mil !!!

Share this post


Link to post

am un espero 1.8 si imi pierde ulei pe la caseta de directie. Pare a fi pe la semeringurile de la capetele de bara. Nu curge foarte mult completez cam 100g/1500 km dar cand merg mai turat incepe sa miroasa a ulei incins si cam picura pe galerie. Mi s-a spus ca ar trebui sa schimb servodirectia cu totul.

Este adevarat sau se poate rezolva prin schimbarea semeringurilor??

Share this post


Link to post

Pentru completare ulei servodirectie imi recomandati un anumit ulei? Este vorba despre un cielo 98 gle/ac

Edited by red_gle

Share this post


Link to post

La masina pe care am avut-o inainte am folosit fara probleme 2+2 luat din Carrefour. Daca iti da mana, poti incerca ceva mai scump gen Castrol sau Valvoline. Acuma nu stiu daca nu ar fi mai bine sa il schimbi pe tot pentru a fi sigur de calitate.

 

Mai vezi ce zic si ceilalti.

Share this post


Link to post

Eu am folosit fara probleme pentru completare (cca 100ml, ce au curs in interventia la distributie) Castrol ATF 220 (parca) pt cutii automate si sisteme de servodirectie, specificatii DEXRON II. Mi-a fost recomandat de un magazin Daewoo, dar l-am luat din Carrf sau Cora.. nu mai stiu, era mai ieftin, vreo 20RON.

Share this post


Link to post

Numai ulei cu specificatia DEXRON II sau III se foloseste la masinile daewoo pentru directie.

Orice alt ulei hidraulic de cutii automate sau servodirectii este contraindicat.

Share this post


Link to post

Exact, m-am uitat special dupa aceste specificatii, iar pe cel 2+2 n-am vazut sa scrie DEXRON.. am decis sa iau ceva mai de firma si sa scrie DEXRON II.. deci.. Castrol :)

Share this post


Link to post

Intrebare1: Cum si pe unde se verifica nivelul de ulei din caseta de directie? Eventual puneti ceva poze ;)

Intrebare2: Fara sa verifici nivelul din caseta de directie cum ai putea sa iti dai seama ca e scazut nivelul

 

:rolleyes:

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Salut.ca sa verifici nivelul uleiului din caseta de directie deschizi busonul de la rezervorul casetei si are pe el in interior o gradatie cu minim si maxim ,de fapt e o joja atasata de acest buson.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...