Jump to content

Recommended Posts

Scartie? Nu! Atunci lasa asa si mergi linistit! Crezi ca toti masoara cu rigla cand intind curele!

Dar cand vei mai umbla acolo sa schimbi si cureaua ca nu e scumpa.

Share this post


Link to post

am masurat estimativ, nu am pus rigla..vroiam sa subliniez faptul ca nu e intinsa la maxim, si nici slaba...nu scartaie absolut deloc :P

Share this post


Link to post

Daca nu scartaie stai linistit. De intins asa se intinde folosind un levier sau ceva asemanator insa trebuie putin "simt al mainii" daca intelegi ce vreau sa zic. Sageata nu trebuie masurata cu rigla ci este aproximata la 1-1.5 grosimi de curea la mijlocul distantei dintre cele doua axe. In cazul in care vezi ca apar semne de oboseala (fisuri, crapaturi, fire desprinse, margini neregulate etc.) sau daca nu mai ai loc sa o intinzi atunci trebuie sa o inlocuiesti. Oricum e o piesa ieftina si nu are rost sa te ingrijorezi pentru asta.

 

Spor la... SUCCES!

Share this post


Link to post

Ce sa fac daca rola intinzatoare( suportul intinzator) pentru Nubira I, pe care am cumparat-o prin curier, si mi s-a spus ca se potriveste are diametrul mai mare decat cea originala, astfel incat cureaua nu se mai potriveste.

Share this post


Link to post

De obicei rolele intinzator sunt montate astfel incat sa permita o miscare suficienta pentru a intinde cureaua cum trebuie si de obicei e vorba de cel putin 20- 25 mm. Ma intreb cat de mare ti-au trimis tie rola aia daca nu mai poate fi pusa cureaua peste ea?! Esti sigur ca ti-au trimis rola pentru masina ta sau e pentru altceva?

Dupa parerea mea ai doua solutii:

  1. Trimiti rola inapoi si le spui sa-ti trimita una corespunzatoare. Pentru mai multa siguranta afla ce cod are in catalogul original si comunica-l celor care ti-au vandut piesa;
  2. Cauti o dimensiune de curea mai mare.

Parerea mea este sa alegi prima varianta deoarece ca sa alegi o curea mai mare e putin mai complicat... si poate sa implice mai multe modificari.

 

Spor la SUCCES!

Share this post


Link to post

Multumesc de raspuns. Dar mecanicul a zis ca trebuie schimbat si suportul rolei. Am fost la mag sa cumpar si m ia zis ca sunt de 6 modele. Stie cineva la nubira 1 din 1999 de care model este?

Share this post


Link to post

Intrebare:

 

Ce sa aleg intre curelele de distributie : Contitech (45 lei) sau Anam Motors (donghil-30 lei)? Gates este expensive (80 lei)?

Share this post


Link to post

Eu numai pe Gates am mers.

Share this post


Link to post

Intrebare:

 

Ce sa aleg intre curelele de distributie : Contitech (45 lei) sau Anam Motors (donghil-30 lei)? Gates este expensive (80 lei)?

buna intrebare. nu isi mai da nimeni cu parerea aici? Sunt in situatia de a cumpara un kit de ditributie si am dat de o multime de oferte de preturi si marci.

Din 5 magazine vizitate in Ploiesti pe fosta str. 23 August, majoritatea aveau Contitech de la 315 Ron, trec si alte cateva piese de care probabil voi avea nevoie:

- Kit Rulounds 260 Ron

- curea Contitech 37 Ron

- curea Gates 49 Ron

- rola intinzatoare INA 165 Ron

- Pompa apa Ruville 173 Ron

- Pompa apa Road House 78 Ron

- Pompa apa Febi 140 Ron

- Pompa apa Termotec 100 Ron

- Garnitura Chiulasa 37 Ron

- Garnitura Chiulasa 85 Ron

-Garnitura Chiulasa Reinz 72 Ron

 

Se poate sa nu fi postat unde trebuie toate astea insa am rugamintea sa imi dea un sfat cineva mai priceput, ce sa aleg din cele de mai sus?

Share this post


Link to post

Eu as comanda de pe http://pieseautoradacini.ro/ o curea OEM Daewoo (Gates), o rola intinzatoare OEM GM si o pompa de apa Hepu (se gaseste pe net), garnitura Reinz sau Goetze.Am luat teapa ultima data cu rola INA in cutie verde,merge infranata la rece, banuiesc o vaselina de o calitate indoielnica sau rulmentul.

Edited by alexinno

Share this post


Link to post

Oricum piesele facute acum sunt din ce in ce mai proaste calitativ... Pai acum 20-30 ani erau piese facute cu simt de raspundere si erau comparabile cu cele care se puneau pe masini din fabrica...dar erau alte vremuri.

 

Urmeaza sfatul colegului de mai sus ca ti-a zis bine de marci.

Share this post


Link to post

Oricum piesele facute acum sunt din ce in ce mai proaste calitativ... Pai acum 20-30 ani erau piese facute cu simt de raspundere si erau comparabile cu cele care se puneau pe masini din fabrica...dar erau alte vremuri.

 

Urmeaza sfatul colegului de mai sus ca ti-a zis bine de marci.

 

Salut, multumesc pentru sfat am sa il iau in considerare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...