Jump to content
Sign in to follow this  
mnlch_catalin

Propunere Verificare Serie Sasiu Daewoo

Recommended Posts

smilies29.gif

 

Foarte multa lume vinde masini. Noi cei care ne gandim sa le cumparam ne gandim in primul rand de cate ori a fost lovit respectivul auto. Lucrand in domeniul auto de foarte multi ani si lovindu-ma cu asiguratorii, am avut ocazia de a-mi creea o baza proprie de serii de caroserie (in aceasta categorie pe langa Daewoo intra si alte marci precum Renault-Dacia, Iveco etc.) Rog daca se poate schimba ca regula ca atunci cand se posteaza o masina la vanzare sa se puna si seria de caroserie. Ma gandesc ca ar fi o idee buna sa prevenim samsarii sau unele texte gen ,,prim proprietar, masina nelovita si tinuta numai in garaj". Pe langa asta cei care au ceva dubii si vor sa le verific seriile le pot verifica oricand.

 

Iau ca exemplu un Matiz de prin 2000-2005 aratand exceptional, iti vine sa o cumperi. Proprietarul se jura ca el e prim proprietar si dupa cum vezi nu are pic de rugina pe ea. Dar multi nu stiu problemele Daewoo fabricat in Romania. Toate modelele vandute de Craiova nu au tratat piesele asa cum ar fi trebuit sau nu le-au tratat deloc. Asa ca la o masina noua in 3-4 ani de zile incep sa apara pe la usi la partea inferioara, praguri si aripile pe spate rugina. Am mai comentat eu pe aici pe forum dar nu stiu in ce masura au fost luate in calcul.

Share this post


Link to post

Cu VIN-ul, nu stiu ce sa zic. Ar fi o idee, desi daca suntem singurii care-l cerem ...

Share this post


Link to post

Este o chestie care tine de viata privata! Nu vrei si un cnp in anunt? Vrei sa verifici o masina pe care vrei sa o cumperi, folosesti mesajul privat si ceri orice informatie ai nevoie.

Share this post


Link to post

Este o chestie care tine de viata privata! Nu vrei si un cnp in anunt? Vrei sa verifici o masina pe care vrei sa o cumperi, folosesti mesajul privat si ceri orice informatie ai nevoie.

 

Nu Mircea nu ai inteles deloc. Eu nu vreau sa cumpar. Vorbesc dpdv al cumparatorilor. Uitandu-ma la vanzari auto se incearca sa se vanda ruginaturi pe post de masini la preturi mari. In fine, am deschis acest topic pt a incerca sa ajut cu ceva, dar e mai bine cum se intampla la noi in Romania, oamenilor cu initiativa li se pun botnita la gura. Multumesc. Puteti sa stergeti topicul daca va deranjeaza.

Share this post


Link to post

da,buna ideea =D>

Share this post


Link to post

Proprietarul se jura ca el e prim proprietar si dupa cum vezi nu are pic de rugina pe ea.

Pai nu te uiti in carte daca e prim proprietar ?! Iar daca e duplicat, scrie pe ea si te duci frumusel la RAR. Si apoi ce legatura are seria cu rugina ? Ai stat tu in fabrica langa Matizuri sa vezi cum sunt tratate ?! Rugina apare de la reparari defectuoase ale caroseriei, altfel iti arat Matiz de 9 ani care n-are pic de rugina in praguri.

Share this post


Link to post

Pai nu te uiti in carte daca e prim proprietar ?! Iar daca e duplicat, scrie pe ea si te duci frumusel la RAR. Si apoi ce legatura are seria cu rugina ? Ai stat tu in fabrica langa Matizuri sa vezi cum sunt tratate ?! Rugina apare de la reparari defectuoase ale caroseriei, altfel iti arat Matiz de 9 ani care n-are pic de rugina in praguri.

 

:) ) esti extraordinar, am zis clar de cele fabricate la noi si nu de cele din Korea. detii un Matiz ca sa vorbesti aiurea? tu fiind din craiova eu din bucuresti ce zici ne vedem sa imi arati acel Matiz made in Romania vechi de 9 ani fara pic de rugina?

 

Ai stat tu in fabrica langa Matizuri sa vezi cum sunt tratate ?! Rugina apare de la reparari defectuoase ale caroseriei, altfel iti arat Matiz de 9 ani care n-are pic de rugina in praguri.

 

Unu la mana detin un Matiz din 2007 pe care l-am tratat cu ceara, teroson si multe alte chimicale de care tu nu ai habar, asta ca paranteza si de fapt rugina a inceput sa apara din interior spre exterior.

Doi la mana domnule prea multi sunt experti in auto si le stiu pe toate, cumparatori pot fi sa nu uiti si d-re sau d-ne care nu au habar de ce vorbesti tu cu Rarul si nu prea se complica cu din astea. Daca vrei sa iti pierzi timpul pe la RAR e treaba ta.

 

 

Rog sa va abtineti de la comentarii aiurea. Nu va intereseaza subiectul nu comentati ca nu isi are rostul. Te uiti vezi razi si pleci mai departe.

Share this post


Link to post

Pai e de ras sa stii! Sincer, nu stiu cum sa cataloghez ideea, dar imi vine foarte des in minte cuvantul "ineptie"....

Deci sa recapitulam:

- nu vinzi, nu cumperi, dar te intereseaza VIN-ul masinii si alte date ale proprietarilor. Pot sa intreb de ce? Sau e eterna grija romaneasca de capra vecinului?

- vrei sa consideram ideea ta grozava, dar respingi din start contra-argumentele... Hmm, mai stiu eu unul... a murit de pneumonie... (glontul cald, afara rece, decembrie... deh)

- consideri ca, daca ai o baza de date cu nustiu cate VIN-uri vei sti din start daca o masina are x proprietari si daca are rugina

 

Si sa revenim cu niste argumente (desi am vaga impresie ca in zadar):

- cine vrea sa cumpere este obligat sa se intereseze de ceea ce cumpara.

- cine cumpara poate cere prin mesaj privat orice informatie pe care o considera necesara, inclusiv VIN, seria CIV, numele proprietarului etc, pentru a putea verifica ce-i trece lui prin cap. La fel poate sa ceara n+1 fotografii, inclusiv pe detalii semnificative.

- cine vinde poate pune la dispozitia potentialilor cumparatori ce informatie doreste - din proprie initiativa sau la cerere. Sau poate la fel de bine sa refuze sa dea aceste informatii unei persoane care se ascunde sub un nick name si sa ceara o intalnire face to face (eu asa as face!)

 

Concluzionand:

- ca sa-ti faci o prima parere despre o masina ai nevoie de: marca/tip, an de fabricatie, km rulati (reali sau nereali asta se stabileste la vizionare/teste), un pret, un contact si eventual cateva fotografii. Acestea sunt deja cerinte obligatorii

- ca sa vinzi o masina trebuie sa fii constient ca trebuie sa o prezinti bine si cat mai real. Ca sunt si persoane care manaresc km, pregatesc masina de piata etc, este o alta discutie, dar nu ai cum sa stopezi asta.

 

Restul e can-can!

Share this post


Link to post

Pai e de ras sa stii! Sincer, nu stiu cum sa cataloghez ideea, dar imi vine foarte des in minte cuvantul "ineptie"....

Deci sa recapitulam:

- nu vinzi, nu cumperi, dar te intereseaza VIN-ul masinii si alte date ale proprietarilor. Pot sa intreb de ce? Sau e eterna grija romaneasca de capra vecinului?

- vrei sa consideram ideea ta grozava, dar respingi din start contra-argumentele... Hmm, mai stiu eu unul... a murit de pneumonie... (glontul cald, afara rece, decembrie... deh)

- consideri ca, daca ai o baza de date cu nustiu cate VIN-uri vei sti din start daca o masina are x proprietari si daca are rugina

 

Si sa revenim cu niste argumente (desi am vaga impresie ca in zadar):

- cine vrea sa cumpere este obligat sa se intereseze de ceea ce cumpara.

- cine cumpara poate cere prin mesaj privat orice informatie pe care o considera necesara, inclusiv VIN, seria CIV, numele proprietarului etc, pentru a putea verifica ce-i trece lui prin cap. La fel poate sa ceara n+1 fotografii, inclusiv pe detalii semnificative.

- cine vinde poate pune la dispozitia potentialilor cumparatori ce informatie doreste - din proprie initiativa sau la cerere. Sau poate la fel de bine sa refuze sa dea aceste informatii unei persoane care se ascunde sub un nick name si sa ceara o intalnire face to face (eu asa as face!)

 

Concluzionand:

- ca sa-ti faci o prima parere despre o masina ai nevoie de: marca/tip, an de fabricatie, km rulati (reali sau nereali asta se stabileste la vizionare/teste), un pret, un contact si eventual cateva fotografii. Acestea sunt deja cerinte obligatorii

- ca sa vinzi o masina trebuie sa fii constient ca trebuie sa o prezinti bine si cat mai real. Ca sunt si persoane care manaresc km, pregatesc masina de piata etc, este o alta discutie, dar nu ai cum sa stopezi asta.

 

Restul e can-can!

 

Revin,

 

Nu ma intereseaza vinul masinii (personal, ca nu am ce face cu el) sau datele proprietarilor (nici nu am cerut asa ceva). Ca sa inchei. Sterge topicul ca sincer va deranjeaza ideea. Un dobitoc se ofera sa faca ceva si unii comenteaza in jurul temei in functie de ce li se pare lor interesant. Daca aveam nevoie de datele proprietarilor (unde stau si ce mananca) imi e foarte usor sa aflu.

 

 

 

 

- consideri ca, daca ai o baza de date cu nustiu cate VIN-uri vei sti din start daca o masina are x proprietari si daca are rugina >>>> aici s-a ajuns sa se duca discutia departe rau, unde mai sus am zis eu ca va voi spune detalii referitoare la cati proprietari si cata rugina a avut masina? eu nu pot decat sa va spun de cate ori a fost masina accidentata si daca a fost vreodata bagata la dauna totala.

Edited by mnlch_catalin

Share this post


Link to post

Stai bre, ce te ataci? Ai expus o idee, asculta criticile si hai sa vedem cum o imbunatatim!

Mie mi se pare aiurea ca vrei datele publice!

Share this post


Link to post

Rog daca se poate schimba ca regula ca atunci cand se posteaza o masina la vanzare sa se puna si seria de caroserie.

 

Sint pareri si pareri. Altii sfatuiesc altfel. Daca pui pe goagal 'hide your vin number' o sa intelegi si cealalta fata a problemei.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

:) ) esti extraordinar, am zis clar de cele fabricate la noi si nu de cele din Korea. detii un Matiz ca sa vorbesti aiurea? tu fiind din craiova eu din bucuresti ce zici ne vedem sa imi arati acel Matiz made in Romania vechi de 9 ani fara pic de rugina?

 

 

 

Ti-as arata eu, daca nu ai fi atat de antipatic si de troll. Si netratat cu teroson si chimicale.

Share this post


Link to post

Si al meu a ruginit la pasajele rotilor, dar macar stau linistit ca nu l-am tratat decat cu spalarea semestriala. Din economia facuta cu zgarcenia de a nu da bani pe teroson si chimicale, am sa o duc la tinichigiu si am sa-i revopsesc pasajele rotilor spate. Si cu asta basta. :P

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Mi se pare interesanta propunerea, dar cred ca e suficient sa oferi aceste date, la cerere, pe PM. Bineinteles, daca esti dispus sa faci acest lucru, ca si coleg de forum.

 

Off topic: Si eu carpesc la Matizul meu din 2006 (am rugina la aripa dreapta spate, la aripa stanga au iesit 3 puncte exact unde a sudat robotul, colturile de la usi, unde s-a intrerupt masticul la toate balamalele) cu diferite chimicale (Loctite, Sonax). E clar ca au scazut calitatea la Matizurile din 2006 incoace (nu stiu daca se poate face legatura cu Programul Rabla, dar fiind cerere mare, au sarit niste pasi tehnologici).Nu stiu despre Matiz 2005, dar am coleg cu Matiz SE/AC 2004 si nu are aceste probleme. Stiu ca si pretul ei a fost mai mare (vreo 6200euro, intr-o perioada de reducere de la 7500).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...