Jump to content
Sign in to follow this  
hydro314

Statul Roman Privatizeaza Partial Hidroelectrica Si Romgaz.

Recommended Posts

Hmm, nu m-as grabi sa cred ad litteram ce scrie fiecare site de pe netul asta, cu atat mai mult unul de 40 de vizitatori pe zi si care isi afiseaza hiturile. :)

Bok a fost un premier destul de limitat la minte, dar «o inepţie» nu imi pare a face parte din limbajul lui, in fine, adevarul nu e mereu asa la indemana de sa-l cautam prin fel de fel de bloguri.

 

Vaxxi, eu imi exprim admiratia pe care o am pentru un om care poate sa dialogheze cu mii de oameni simultan pe sute de siteuri, fara dubiu, un geniu!

Discutiile de aici, ca de pe orice forum de altfel, se prezuma a fi intre oameni care manifesta cel putin la nivel formal un respect reciproc.

Ori sfidarea adusa fiecarui user al forumului asta si celorlalte unde isi face simtita prezenta toxica si impunerea fortata a ideilor cuiva, care nici macar nu-s convins ca el crede in ceea ce scrie, ci doar pentru a se afla in centrul atentiei, nu este in concordanta cu spiritul natural al unor discutii intre oameni normali.

 

mr, adu-ti aminte de maximus, deschideam dimineata pagina si de sus pina jos erau subiecte noi deschise de el, nu dovedeau moderatorii sa le stearga. A ajuns unde a vrut, l-a stiut o tara intreaga, cred ca a ajuns si pe la tv cu topicele lui de logan versus all. Unii oameni pur si simplu nu se opresc singuri. Nu vezi ca nu raspunde la intrebarea daca el e maximus? Numai aici a avut nspe conturi.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Se pare ca pe marele maximus l-am ratat :) ) Insa imi amintesc ca a aparut la un moment dat unu' pe toate forumurile posibile care tuna si fulgera impotriva boilor care isi fac vacantele afara in timp ce in tarisoara noastra e mult mai bine si mai ieftin :) Or fi veri primari...

 

Pe de alta parte energia e o chestie care starneste polemici peste tot, pro si contra nuclear, privat vs de stat, reglementat vs liber, etc. Noi ridicam in slavi energia hidroelectrica in timp ce in Brazilia se leaga grinpisii de stalpi ca sa protesteze impotriva unui proiect hidroelectric care ar distruge 400km2 de padure. Care suprafata e oricum distrusa in aprox 12h la nivel mondial... si care grinpisi sunt si impotriva nuclearului, cealalta optiuni luata in calcul de Brazilia... si tot asa, povestea nu se termina niciodata.

Probabil singura solutie care ar rezolva polemica ar fi intorcerea in pesteri, ca sa fim prea ocupati cu recolta de urzici ca sa ne mai tinem de polemici :) )

Share this post


Link to post

1. Nu sunt maximul :) . nu-mi schim nick-ul de 1 an. nu fortez pe nimeni, dv. sunteti dovada. nu am decat 3 subiecte in 300 de zile.

Eu am ridicat o problema - privatizarea hidrocentralelor si retelei de inalta tensiune. Sunteti de acord cu trecerea lor in maini private dupa modelul PETROM omv?

 

Sunteti de acord cu dereglementare fortata?

 

Cu respect.

 

A existat vreun moment in istorie in care poporul roman sa se fi bucurat de gaz, petrol sau hidroenergie?

 

Cu ce petrol credeti ca s-au facut Transfagarasanul, Canalul Dunare- Mare, blocurile lui Ceausescu, A1, Hidrocentralele...

Si acum ne bucuram de gaze ieftine de la ROMGAZ, nu importam decat iarna cam 20%. Sunt independenti.

La fel la Portile de fier; daca se da la privati vor exporta energia.

Edited by hydro314

Share this post


Link to post

Eu prefer sa vina Manbearpig si sa fure toata energia din Romania decat sa se intoarca epoca marilor realizari pe care le-ai mentionat.

 

Tie ti se pare ca in perioada aia poporul roman chiar s-a bucurat de energie? Eu imi amintesc ca in blocurile lui Ceausescu era frig, se taia lumina iar benzina era la cartela incat pe A1 se mergea cu 80km/h din motive de economie. Unde mama naibii se ducea toata energia aia, gazu', petrolul si curentul de la Portile de Fier??

Share this post


Link to post

Era o vorba a studentilor moldoveni: " nu va zaibitzi cu cooru gol la arici" :D

Cand toate vor fi privatizate si se vor forma grupuri de interese si pretul va fi dictat de foamea lor de bani si nu de cerere si oferta sau economia de piata, cazul benzinei de acum, sa vezi bucurie.

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...