Jump to content
Sign in to follow this  
vbocan

Consum Exagerat de benzina

Recommended Posts

incep cu un zambirici :D

mi-am schimbat si eu filtrele (AER, ULEI, BENZINA) si uleiul si pot spune ca nu imi vine sa cred :D , parca e alta masina... mergem lin, cand ii dau talpa se infige, chiar sunt 100% multumit

faza cea mai tare e ca mi-am facut consumul si am scos 10,3 in Bucuresti :D , tocmai cand incepusem sa ma gandsc din ce in ce mai intens sa ii bag GPL.

 

i`m happy

 

unde le-ai schimbat?

la ce service?

Share this post


Link to post

incep si eu cu un "zambirici" :wallbanger:   :scarpin:

Mi-am schimbat si eu filtrele (AER, ULEI, BENZINA, POLEN) + Uleiul de motor  si pot spune ca nu imi vine sa cred, m-a costat... 530 lei. Km la bord 13600. Efectuati de la ultima revizie 3400, a costat mai mult manopera decat ce mi-au schimbat ei, cred ca nu mai trec pe la ei in viata mea. Radacini - Giurgiului.

Share this post


Link to post

Incep si eu cu un zambarici... :-S

Revizie facuta recent (ulei, toate filtrele, distributie, tot tacamul, mai reglat una alta... deci a costat ceva... :| ). Mare diferenta nu prea am simtit, masina mergea ok si inainte, nu am avut probleme, nici chiar minore, dar am zis sa fac un consum. Ultima data am facut prin mai-iunie parca, atunci a iesit in jur de 7.3 la 100, in jur de 650 km parcursi, din care numai vreo 50 urban. Ok, sa zicem un 7 in afara, eram multumit, consumul in afara ma interesa mai mult.

Acum insa... Saptamana trecuta am bagat 51 l (OMV 95), chiar dupa ce incepea sa se aprinda becul. Buuun. Am facut un drum Cluj-SM si retur (cam 350 km, AC folosit cam 1/2 numai la retur) si restul in Cluj (mai mult la munca-acasa, distanta relativ scurta ~4 km, dar nu numai), acum imi arata jurnalierul 500 si acul se apropie vertiginos de ultima liniuta, dupa care va incepe sa se aprinda becul, iar o sa fac plinul, si iar o sa intre in jur de 51. In cel mai bun caz o sa ajung la 550km pana atunci. Asta inseamna ca in cel mai bun caz imi iese ceva de genul 9.2, la un drum 1/3 oras 2/3 afara... :-S

Ar fi cazul sa ma intorc la service? Daca presupun ca in afara consuma in jur de 7, hai 7.5 ca am pus si putin AC, ar iesi un consum urban undeva pe la... 12 - 12.5 la 100?? E normal asa ceva, mai ales vara? :-S

Share this post


Link to post

Da, adica e normal, sau da, ar trebui sa ma intorc la service? :D

 

Oricum, revin cu scorul final: 49 l / 545 km (din care 350 km extra, restul urban). Presupunand un 7.5 % in extra, rezulta un 11.6 urban... Asta parca ar fi mai bine, s-ar putea insa sa nu fie foarte exacta masuratoarea, pompa incepea sa faca click deja de la 10 litri :-S desi m-am dus la exact acelasi pompa.

 

Urmeaza sa fac separat un consum extra si urban. Si sa incerc sa conduc putin mai economic in oras, sa vedem daca merita :D

Share this post


Link to post

Ziua buna la toata lumea!

Am un cielo din 1995 fara sonda Lamda, am nevoie de ajutor in sensul ca un destept s-a apucat sa-mi regleze potentiometru de oxigen in ideea ca va consuma mai putin apoi. Eu baiat de treaba l-am lasat sa umble cu surubelnita pe acolo ,acum imi consuma 17l/100km , tinand cont ca inainte imi consuma maxim 9l/100Km mi se pare enorm. As dori sa-l reglez inapoi dar nu stiu care sunt marjele masurate, adica sa-l reglez cu un aparat de masura (masurand rezistenta la mufa potentiometrului). Daca stiti va rog care sunt valorile masurate in ohmi la rece (cu motorul oprit intre pinii 1 si 2, 2 si 3 si respectiv 1 si 3) daca ma poate ajuta cineva cu o masuratoare comparativa.

Share this post


Link to post

Nu exista un reglaj standard. Acelasi reglaj se poate comporta diferit pe 2 masini diferite.

Se regleaza numai pe analizorul de gaze nu cu multimetrul. Daca totusi insisti sa faci experimente era un post al lui nini. Cauta co, o2 sonda lambda, desi eu sunt convins ca tot la analizorul de gaze ajungi.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Am fost asta e durerea. Am ajuns sa disper ca nu stiu alt etalon dupa care sa ma ghidez. Speram sa aflu mai multe date ca sa ma pot ghida dupa ceva. La service am fost, raspunsul a fost ca "Nu avem tester pentru modelul non-euro". Ceva idei headscratch.gif ?

Share this post


Link to post

La orice statie itp au analizor de gaze si, de obicei, statia e si service. Daca nu e si service ia-l pe "meseriasul" ala cu tine. sau bagi mana in potentiometru si reglezi acolo pana iese bine. Asta este solutia.

 

PS. Pentru inceput, sa puna masina pe scanner si sa-ti regleze 600 mv la potentiometru. Asa ar fi standardul la o masina la care, citez pe maestrul Ovi_Jer " injectia functioneaza perfect"

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Ok. Merci pentru sfaturi .

Share this post


Link to post

Gata am rezolvat problema. Am fost la service ieri cu masina pentru o scanare si reglarea fumului.Toate bune fara erori doar ca mecanicul de acolo a gasit decalata distributia cu un dinte. Acum parca am alta masina nu o mai recunosc.bananab.gif .

Share this post


Link to post

77000000.gif salut! stie cineva cum se schimba pompa de benzina?

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Sub bancheta din spate este un decupaj in mocheta. Acolo este pompa de benzina prinsa in vreo 6 sau 8 suruburi. Restul este intuitiv( doua furune si cu motorul oprit :) )

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Sub bancheta din spate este un decupaj in mocheta. Acolo este pompa de benzina prinsa in vreo 6 sau 8 suruburi. Restul este intuitiv( doua furune si cu motorul oprit :) )

 

SI CU BORNA DE MINUS SCOASA DE LA BATERIE !!!

Share this post


Link to post

e numai un furtun.in cel mai nefericit caz daca nu poti sa-l scoti tre sa tai tabla pe linga furtun circa 5 centimetri ca sa.l scoti.apoi pentru amorsare ai un fir rosu care iese din manunchiu de linga delcou si-l legi la + la baterie.bafta

Share this post


Link to post

Sau demontezi intai pompa dupa care poti deconecta acel furtun fara sa mai tai nimic ;)

Share this post


Link to post

... stie cineva cum se schimba pompa de benzina?

 

Care-i motivul pentru care vrei sa schimbi pompa?

Doar asa, ca vrei?

E defecta?

Sau, doar crezi ca-i defecta?

Share this post


Link to post

Nu mai merge pe benzina, decit pe gaz. Am desfacut conducta de la benzina dupa ce ese din filtru de benzina si arunca circa 3 cm. Am inteles ca trebui sa arunce mult mai mult?

Share this post


Link to post

filtru de benzina este nou

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Eu as schimba filtru dupa care as masura presiunea din instalatie (in compartimentul motor) intr-un service, in 30min se rezolva si doar dupa aceia as umbla la pompa.

Share this post


Link to post

a mai fost o perioada care nu a mers la urma iar amers 2 zile si acuma iar numai mergeheadbang2.gif

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

Lasati omul in pace domnilor. I s-a raspuns la intrebarea adresata. Mai multe postari nu fac altceva decat sa ingreuneze eventualele cautari despre aceasta problema.

 

Parerea mea...care este.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

sunt putin offtopic , dar astazi am desfacut si eu pompa de benzina si am constatat ca filtru acela de pasla din cap este imbacsit , sa fie o cauza a consumului mare ?

in fine , luni ma duc in service sa ai fac o scanare , dar intrebarea este urmatoarea , filtrul respectiv l-am curatat cat decat , dar de unde pot lua unul nou , ca pe unde am intrebat ... mi-au zis ca tre sa iau cu tot cu pompa

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...