Jump to content
Sign in to follow this  
vbocan

Consum Exagerat de benzina

Recommended Posts

Iti dau dreptate deoarece leganza cu motor de 2000(1998cm3) papa cam 7 la 100 inafara, iiar in oras 12.Am auzit ca as fi norocos cu 12..acum 14 dupa segmentare...am auzit consum de 18-20

 

asa- motoarele astea, dar se compenseaza cu pretul rezonabil al pieselor de schimb

Share this post


Link to post

Nu stiu daca gresesc, insa am impresia ca imi consuma mai mult in oras (bucuresti) cand schimb vitezele la aproximativ 2300-2400 ture decat atunci cand schimbam la 2800-3000ture. De aceea , cu 5-10 posturi mai sus(pe pagina anterioara) chiar am pus aceasta problema si sper sa primesc u7n raspuns de la o persoana care se pricepe mai bine decat mine si chiar decat ceilalti colegi de aici de pe forum, care , in marea noastra majoritate suntem novice in domeniu

Edited by 26mad

Share this post


Link to post
Nu stiu daca gresesc, insa am impresia ca imi consuma mai mult in oras (bucuresti) cand schimb vitezele la aproximativ 2300-2400 ture decat atunci cand schimbam la 2800-3000ture. De aceea , cu 5-10 posturi mai sus(pe pagina anterioara) chiar am pus aceasta problema si sper sa primesc u7n raspuns de la o persoana care se pricepe mai bine decat mine si chiar decat ceilalti colegi de aici de pe forum, care , in marea noastra majoritate suntem novice in domeniu

 

eu unul il duc tot timpul pana in 2700-3000 si schimb in jos pe la 2000(4 si 5) si pe la 1600(3). si in oras si in afara. si am un consum rezonabil

Share this post


Link to post

Pai nu de mult Miste_R se lauda cu un 18% si, dupa ce a schimbat distributia, a ajuns la 13-14 %. Din punctul meu de vedere, in ceea ce ii priveste pe posesorii de Leganza cu consumuri sub 14-15% in Bucuresti, daca va plingeti de consum eu zic ca sinteti circotasi ;) . Pe Daewoo sint motoare invechite, de acord, insa raportate la greutatile masinilor consumurile sint oarecum justificate mai ales prin prisma traficului (sau non-traficului) de Bucuresti.

 

... dar se compenseaza cu pretul rezonabil al pieselor de schimb ...

 

Da si nu prea. Nu vreau sa intru in polemici insa am avut deseori surpiza ca anumite repere de Daewoo comune cu Opel sa le gasesc la preturi mai mici pe cod de Opel ...

 

Nu stiu daca gresesc, insa am impresia ca imi consuma mai mult in oras (bucuresti) cand schimb vitezele la aproximativ 2300-2400 ture decat atunci cand schimbam la 2800-3000ture.

 

Vezi unde iti cade turatia dupa ce schimbi si o sa iti raspunzi singur la intrebare, cel mai probabil mergi putin cam subturat acum. La a mea, consumul cel mai rezonabil il obtin daca tin motorul undeva intre 2200 si 3200, poate ca un 2700 ar fi o valoare medie OK. Ai grija ca, desi esti in rodaj si ti s-a spus sa nu supra-soliciti motorul, supra-solicitare poate insemna si mersul subturat. Ca efecte negative poti sa treci de la un consum ceva mai mare de benzina la inducerea unor jocuri nedorite in lagare

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Da si nu prea. Nu vreau sa intru in polemici insa am avut deseori surpiza ca anumite repere de Daewoo comune cu Opel sa le gasesc la preturi mai mici pe cod de Opel ...

 

 

 

eu nu am avut de schimbat decat o macara de geam, dar raportat la preturile Dacia, e de pomana. Oricum,mersi de pont :thumbl:

Share this post


Link to post

:o fftopic: pentru care imi cer scuze !

 

O gramada de piese: pompa de ulei, pompa de apa, supape, cuzineti de biele, cuzineti de palier si altele ...

Share this post


Link to post

Mersi Salex, m-am gandit si eu la asta si voi merge cu ea undeva la 2200 ture pe cat posibil in oras. Din cate stiu nu e bine sa trec de 3000, pana in 3000 este ok.

Share this post


Link to post
... Din cate stiu nu e bine sa trec de 3000, pana in 3000 este ok.

Cine ti-a zis acest lucru ? Peste 3000 rpm se dezmorteste motorul tau.

Share this post


Link to post

Eu asa stiam ca primii 1000km mergi f usor, iar urmatorii 2000 e bine sa nu treci de 3000 de ture. Asta ca sa se faca rodajul bine

Share this post


Link to post

Scuze, nu erai trecut in rodaj, in tabelul meu.

Share this post


Link to post

Nici o problema, stai linistit. Abia astept sa termin cu rodajul ca sa vad ce poate, dar in anumite limite. Este clar ca nu voi mai merge cu ea cum mergeam inainte. Cum o ingrijim asa o avem. Te salut

Share this post


Link to post

A venit vara,undeva pe la 9,2% urban :D

Share this post


Link to post

Vineri. Rezervor gol. Alimentat cu 6.66 l si parcurs 76 km afara exclusiv pe gpl. Schimbat treptele la turatii intre 2800-3000 (a 4-a si a 5-a) si pe la 2300-2500 celelalte. Mers cuminte cu 90-110. Eu zic ca e rezonabil cu 2 adulti si doi copii + bagaj. Scuze daca sunt :o fftopic:

Edited by thunder

Share this post


Link to post

salutare fratzilor de ceva vreme am cumparat o nubira I din 2000 breack

iar consumul ei ma cam nemultumeste

si anume 14.5 l/100 km

cum vi se pare ?

exista tester pt a vedea cum se comporta motorul si in special pt a-i regla consumul aici in constanta?

Share this post


Link to post

Consumul e un pic cam marisor da' nu exagerat totusi. Nu stiu exact ce motor ai, da' cred ca e cam la fel cu cel pe care il am eu pe Cielo Executive DOHC 2004 si consumul e oarecum la fel, adica in jur de 11-12 in oras si in jur de 7 afara (cu aerul conditionat cuplat).

Daca are sonda lambda nu prea ai ce sa reglezi, pentru ca toata treaba o face calculatorul pe baza raportului aer/ combustibil (care este presetat in ECM la valoarea de 14.5/1) si in functie de o sumedenie de alti parametri printre care: temperatura motorului, temperatura exterioara, semnalul primit de la senzorii de oxigen si sonda lambda, etc.

Scanner in Constanta gasesti la orice service autorizat Daewoo. Eu am fost la Autoklass pe bd. Aurel Vlaicu, langa targul de masini.

 

Spor la... SUCCES!

Share this post


Link to post

@26mad Cel mai bun rodaj este cu primii 200 km mers incet si schimbat uleiul apoi urmatorii 2000 c acceleratii puternice si 4000 rpm si schimbat ulei apoi inca 3000km cu mers in afara fara limita de turatie.

Ulei bun si bisulfura de molibden. Daca este sa bata sau sa crape un motor sigur va crapa chiar daca nu-l fortezi. Iar daca nu ai alezat blocul si vrei sa faci rodaj batranesc ca la dacie unde piesele erau nashpa nu vei face niciodata segmentii sa etanseze pe un bloc vechi.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

@ROV: 26MAD si-a vindut masina si nici nu prea mai intra pe aici. A ramas totusi fidel GM, si-a luat o Vectra C motiv pentru care acum intra mai des pe forumul de Opel :) . Din pacate cel caruia i-a dat Leganza nu este f. pasionat de ea, in momentul asta arata destul de rau, sfaturile legate de rodaj ar putea fi cu lejeritate inlocuite cu sfaturi de RK :(

Share this post


Link to post

Am un cielo Executive, 16v, care m-a disperat cu consumul. In Bucuresti nu scot sub 14 (am incercat sa merg subturat, 1800-2200 ture) si la drum lung 8-8,5(la viteza de 100km/h).

As vrea sa-l intreb pe maestrul Ovi la ce turatii se schimba treptele pentru un consum optim.

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

nu stiu de voi, dar eu am un esp 1,5 din 96 si vreau sa spun ca e o vaca nesatula :wallbanger: ( scuze de exprimare) In bucuresti , in zilele noastre, iarna, imi papa si 20l/100 :shock: ... sunt ingrozit.. bag 16 l benzina 95 si deja dupa 50 km vad ca acul indicator de la benzina a ajuns iar pe rosu b-( ... ma poate ajuta cineva? alti posesozti de esp 1.5 , bucuresti, la data curenta... ce consum aveti? ms

Share this post


Link to post

Nu ar trebui sa iti sara de 12l/100, asta daca nu faci liniute la fiecare semafor :) . Daca as avea consumul tau la masina mea, as fi ingrozit

Share this post


Link to post
nu stiu de voi, dar eu am un esp 1,5 din 96 si vreau sa spun ca e o vaca nesatula :wallbanger: ( scuze de exprimare) In bucuresti , in zilele noastre, iarna, imi papa si 20l/100 :shock: ... sunt ingrozit.. bag 16 l benzina 95 si deja dupa 50 km vad ca acul indicator de la benzina a ajuns iar pe rosu b-( ... ma poate ajuta cineva? alti posesozti de esp 1.5 , bucuresti, la data curenta... ce consum aveti? ms

 

Consumul ala este comsum de motor de 3,5 L :P

Share this post


Link to post
sunt ingrozit.. bag 16 l benzina 95 si deja dupa 50 km vad ca acul indicator de la benzina a ajuns iar pe rosu b-( ...

1. Incepe cu starea in care se gaseste masina, daca a fost intretinuta calumea, daca s-au schimbat consumabilele la timp.

2. Verificare sistem de aprindere: bujii, fise, delcou

3. verificare timp injectie, eventual curatare injectoare

 

Oricum, consumul calculat cu benzina de 500 de mii e f inexact, indicatorul fiind total nelinear. COnsumul se calculeaza plin-plin.

Share this post


Link to post

Cam tarziu m-am trezit dar... in fine.

De obicei la comportamentul asta s-a dus sonda lambda. Du-te la o scanare si vezi valoarea ei cu motorul cald precum si valoarea integratorului de combustibil. Mai este posibil sa ai un injector defect insa mai putin probabil. Check-ul nu se aprinde la acest defect, insa Un inginer iscusit se prinde repede din cele 2 valori.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

O mica nelamurire referitoare la consum am si eu, respectiv schimband motorul de pe masina cu unul refacut integral, reglat potentiometru CO pe analizorul de gaze. Pe scurt, cu motorul sohc fabricatie 96, masina nu consuma mai mult de 9-10 in oras. Acum, dupa schimbarea de motor fabricatie 99 consuma undeva la 11. Sperand intr-un consum mai mic, am montat injectoarele motorului din 96, dar nu e nici o diferenta.

 

Cu noul motor am parcursi abia 300km. Exista posibilitatea ca motorul sa fie strans si sa consume mai mult sau alta este cauza? :-?

Share this post


Link to post

Un consum pe 300km cu un motor proaspat refacut este total irelevent din punctul meu de vedere... Astapta si tu macar 1000-2000km...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...