Jump to content
Sign in to follow this  
basti77

Ce Tip De Subwoofer Merge Pe Cielo ?

Recommended Posts

habar n-am, ma gandeam doar ca daca in porbagaj zice-ati voi ca nu se aude, atunci unde :) , ce inseamna reflex sau sealed ?

Share this post


Link to post

Nu inteleg cum spuneti voi ca nu se aude SWul din portbagajul de Cielo???

La o configuratie HU Alpine,statie JBL GTO-4000 si SW JBL tub de 250W,cu 2 dif. Infinity ovale seria Reference pe 2 cai, plus 2 dif. Pioneer pe 3 cai cu diametrul de 20 cm,montate pe polita spate...am avut neplacerea ca o pasagera sa vomite din pricina bassului!!

Sw-ul si Reference-ul amplificate pe statie ,Pioneerul de la HU.

Pt fata am folosit 2 dif. Infinity pe 2 cai de 10 cm diametru alimentate de la HU.

 

Mare atentie la polaritatea difuzoarelor (+,-)!!Am avut neplacerea sa ascult Pioneerul montat prost la Alarm Systems,si m-am ingrozit de am vrut sa la returnez.Noroc ca am verificat,si dupa ce am inversat firele au dat tot ce au putut-including Bass-ul care era lipsa.

Share this post


Link to post

Ok, deci subwoofer-ul se pune doar in portbagaj ...

 

Atunci ce-ati putea sa-mi recomandati pt portbagaj astfel incat sa nu ma incurce la bagaje :o si ce fel de subwoofer ?

Sistem audio este Pioneer DEH-P6700MP.

In specificatiile lui scrie ca am iesire de subwoofer si reglaj SW din meniu , inseamna ca pot lega un SW si nu mai am nevoie de amplificator ?

Share this post


Link to post

Tipul SW-ului depinde in totalitate de ceea ce vrei tu!!

Vrei claritate a sunetului in detrimentul puterii iei un SW cutie,

vrei putere mare iei un SW tub.

Personal am optat pt tub.Asta dupa ce le-am ascultat pe ambele.

Cutia are Bass-ul mai ascutit, daca ma pot exprima asa.

Ca spatiu, cutia salveaza mai mult loc decat tubul.

Share this post


Link to post

Si ce-ar fi mai ok pt masina asta, SW cutie sealed sau cu reflex ?

Share this post


Link to post

Eu cred ca reflex-ul se aude mai bine...

Share this post


Link to post

Problema cu inversatul polaritatii am avut-o si eu! Acum e mult mai bine.

 

Mult m-am mai invartit si eu pe la Alarm-Service ascultand diverse sub-uri. Pana la urma sub-urile Hertz m-au cucerit.

 

M-a distrat domnul de la Tottal Motto cand mi-a recomandat un woofer mic. Si mi-a aratat unul de 250 continuu (500 peak). Era cel mai mic. Oricum altceva. Mai ales ca vine si cu cutie originala, gandita (se vede) si de o calitate ireprosabila (iarasi se vede).

 

Inainte de a alege un woofer vizitati un pic si standul Hertz. Seria Energy e suficienta.

Daca cititi atent pe site-ul firmei o sa vedeti ca au sub-uri pt diferite stiluri de muzica.

 

Cam scumpi un pic la amplif-uri.

Share this post


Link to post

Salutare baieti!Doar ce am aterizat shi eu pe acest forum shi pana acum mi-a placut(mai ales ca l-am gasit din greseala).Pt basti77:ai putea incerca 2 difuzoare BLAUPUNKT GTx 402 pe 2 cai.Au o fidelitate belea shi nu sunt f scumpe.Totusi daca vrei sa-l tii numai la max trebuie sa-i pui shi un filtru pt bass

Share this post


Link to post

salutare. Stiu ca nu s-a mai discutat de ceva timp pe tema asta, dar am si eu o problema. Am un HU Sony CDX 5550, dif. spate JBl 396e si pe fata am difuzoarele originale (pe care o sa le schimb in curand). Problema este ca difuzoarele nu cred ca sunt potrivite. Dau un bass spart si la volum mare distorsioneaza. Mai bine se auzeau cele de origine. Difuzoarele le-am luat noi din magazin. ce difuzoare imi recomandati (spate+fata). Dintre DLS si Mac Audio ce firma este mai "pro" ?

Share this post


Link to post

pai Mad MAX, JBL-urile alea ar trebui sa sune binisor, sunt ovale daca nu ma insel nu? sunt montate bine, sa nu piarda din rezonanta? sau incearca sa dai pe fader doar boxele de pe spate sa nu distorsioneze alea de pe fata si sa te induca in eroare. tot asa se aude?

 

cat despre alegerea intre DLS si MacAudio eu as merge categoric pe DLS...din cate stiu eu sunt destul de tari pe la concursuri de car audio.

Share this post


Link to post

Am inversat si eu polaritatea la boxe (tot JBL) si se aud muuuult mai bine decat inainte.

Imi poate explica si mie cineva, stiintific, de ce conteaza polaritatea boxelor? In viziunea mea polaritatea conteaza la boxe legate in serie /paralel la acelasi amplificator sa nu fie in antifaza, dar HU-rile actuale au cate 4 amplificatoare separate, nu?

Share this post


Link to post

Pai simplist, forta e proportionala cu curentul, F=BIl, daca schimbi polaritatea schimbi sensul B-ului :) in plus, pentru ca miezul sa fie mai bun, poate sa fie anizotropic, caz in care se magnetizeaza mult mai bine pe o anumita directie de magnetizare.

Share this post


Link to post

Da, dar semnalul audio este "alternativ/sinusoidal" sau pe aproape, nu e continuu. :-?

Share this post


Link to post

Dif-urile au, in general, o borna notata cu +, lucru care inseamna ca, atunci cand se aplica o tensiune pozitiva pe ea, in raport cu cealalta borna, membrana difuzorului se deplaseaza spre "inainte".

Datorita lungimii de unda mare a semnalelor de frecventa joasa in raport cu distanta dintre receptorii umani, fenomenul stereofonic, localizarea lor in spatiul creat de difuzoare, nu este prezent sub o anumita frecventa. Ca o consecinta, legarea in anti-faza a difuzoarelor conduce la anularea sonora a acestor frecvente, dar si a informatiei spatiale purtata de frecventele peste 4 kHz.

Share this post


Link to post

Da, dar eu nu vorbeam de localizarea in spatiu ci de efectul de bas care te loveste in stomac care a aparut dupa ce am schimbat firele intre ele.

Share this post


Link to post
Ca o consecinta, legarea in anti-faza a difuzoarelor conduce la anularea sonora a acestor frecvente

N-am fost destul de clar ?

Share this post


Link to post

Okei sa zicem ca asta am inteles. Dar cine creeaza antifaza ca vad scrise pe toate radiocasetofoanele mai noi 4*xx wati, deci au 4 amplificatoare separate, pt fiecare canal cate unul, nu, deci fiecare difuzor e independent de celelalte 3? :-?

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Anti-faza e creata de mana care leaga difuzoarele. Sursa semnalului la intrarea in amplificatoare este in general stereo sau mono. Faptul ca echipamentul are 4 canale de reproducere sonora este doar o chestiune tehnica de distribuire a puterii pe difuzoare de front si de rear.

Share this post


Link to post

Multzam mult. Problema era ca un difuzor era legat invers. Acum e aude bestial. Si eu care vroiam sa le vand ... =))

@tolin_afc: omule tu ai raspunsuri chiar la toate? :osanale:

 

Tipul de la care am luat difuzoarele a zis ca astea ar fi mai bune daca nu le amplific pt ca eu vroiam sa iau JBL GTO 936. Oare asa o fi?

 

Vreau sa ma inzestrez cu un subwoofer si nu stiu ce sa aleg. Voi ziceati ca la cielo ar merge mai bine cel trapezoidal ... dar mai spuneati ca mac audio e mai slab decat dls ... sunt in dilema.

care din astea 2? :

http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofer/ma.../MX_REFLEX_300/

sau

http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofer/DL...ss_reflex_tube/

??????

vreau sa spun ca amplif nu am dar in functie de woofer iau si ampliful.

Share this post


Link to post

da unul trapezoidal. eu am subwoofer hertz si se aude bestial...asa e, are dreptate ala de unde le-ai luat..nu trebuie amplificate boxele pe spate pt. ca in momentul ala se va auzi doar din spate.

Share this post


Link to post

Eu astea o sa le pun in cielo :) sa vedem cum se aude , nu cred ca mai conteaza bancheta cu 10 cm de spuma ... cred ca o sa se dezmembreze masina :)

 

Acum .. am si eu o intrebare ... ce alternatoare merg pe cielo ? Adica sa-l schimb pe cel original cu unul de putere mai mare ... ceva peste 90 amperi ... ceva de opel ... io stiu .. modificat .. chiar ca la subiectul asta nu am idei ...

post-1921-1128894990_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Uitati si masina mea. Am in portbagaj un woofer de 350W marca SAL. Si eu am ajuns la concluzia ca bassul nu prea se aude in amsina, si pana la urma am rezolvat cu doua gauri... atasez si cateva fotografii (calitetea lasa de dorit...)

post-10385-1189699611_thumb.jpg

post-10385-1189699632_thumb.jpg

post-10385-1189699646_thumb.jpg

Edited by decseiszabi

Share this post


Link to post

Darkm4n- sa-mi bag (cuvant ffff urat)- daca pui asa ceva pe masina- eu unul ii plang de mila. Nici tancul nu rezista la asemenea monstru... Ai tot respectul meu pentru curajul tau!

Daca n-as avea sotie (si nici prietena) m-as baga si eu la asa ceva, insa mi se pare prea mult pentru masinuta. Cred ca dupa pesteimputit vei avea cel mai tare sistem audio (macar) de pe forum!!! Felicitari- sa ne spui si noua dupa vreo saptamana de la montaj deca te mai tin urechile sau daca masinii nu i s-au desprins punctele de sudura...

O mica idee: sper ca ai de gand sa capitonezi incinta, nu o pui asa, dezbracata, in portbagaj. Negru ar da bine, chiar si gri. Spor la lucru!

Share this post


Link to post

@Lucian M : subwoofer-ul are 350 W, deci e foarte departe de ce spui tu ("...daca masinii nu i s-au desprins punctele de sudura..." si in plus (sau in minus) 350W de la SAL nu sant tot atatia cat cei de la Hertz (de exemplu).

Share this post


Link to post

Poate ca vreun subwoofer sa nu mearga pe Cielo ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...