Jump to content
Sign in to follow this  
closchkutza

Toyota Avensis

Recommended Posts

Bogdan, ce ceara folosesti tu? http://www.sonax.store.ro/?p=4&cat=2

Vad ca toate au in compozitie solventi, benzina si/sau particule abrazive.

 

Sa te tina 999.999.999 km masina, fara probleme! :thumbl:

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

bine ca ai sters numarul, ca la cum straluceste probabil atragea vreun hotoman; asa nu stie ce avensis sa caute :D

Share this post


Link to post

Bogdan, ce ceara folosesti tu? http://www.sonax.store.ro/?p=4&cat=2

Vad ca toate au in compozitie solventi, benzina si/sau particule abrazive.

 

Sa te tina 999.999.999 km masina, fara probleme! :thumbl:

Merci de urari.

Pana acum(adica pana in toamna trecuta, atunci am dat ultima data ceara) am folosit ceara solida Sonax Profiline, adica asa ceva: post-5484-0-96488300-1371047740_thumb.png.

Singura diferenta este ca ceea ce aveam eu nu era din gama "nano-pro". Nu stiu exact ce continea, insa pot sa ma uit acasa, inca mai am bidonul (gol).

Acum, dupa detailing, pe masina am asa:

- Paint sealant: Optimum Opti-Seal;

- Ceara: Autoglym Radiant Wax;

Pentru urmatoarea sesiune de ceruire (la toamna) trebuie sa-mi iau ceara.

 

bine ca ai sters numarul, ca la cum straluceste probabil atragea vreun hotoman; asa nu stie ce avensis sa caute :D

Merci-merci! Sa speram insa ca nu am tocmai eu "norocul" asta :) .

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

L-am gasit in link-ul postat de mine, e o galagie de bani. Si are in compozitia chimica particule abrazive. Ma las pagubas, vad ca e mai laborios :-j

Raman la samponul pe care il folosesc, ieftin si bunicel. Se vede ca "dau cu ceva", mai ales pe plastice (bare si grila parbrizului).

post-36075-0-36505500-1371049624_thumb.png

Merci, numai bine!

Share this post


Link to post

Nu contine abrazivi. Probabil te-ai uitat la alt produs. Uite descrierea:

 

Sonax 280300 Ceara Profiline fara silicon

Descriere

Ceara de calitate superioara pentru protectia si ingrijirea vopselelor aproape noi sau polisate.Protejeaza impotriva factorilor exteriori,conserva efectul polisarii si intensifica culoarea.Se aplica manual.Nu contine abrazivi sau silicon.Pentru cele mai bune rezultate, in utilizare folositi accesoriile Sonax

 

Referitor la pret, da, este 90 lei insa pe mine m-a tinut bidonul ala de 1l vreo 3 ani, daca nu ma insel, in conditiile in care au fost 2 aplicari pe an si l-am folosit si eu si un prieten de-al meu (12 aplicari in total). Lasand deoparte matizul la care l-am folosit doar 1 an(2 aplicari), restul de 10 au fost facute pe masini de 2 ori mai mari (avensis si opel astra G). In concluzie, pe tine te va tine cam de 2 ori mai mult.

Pe langa asta, nu prea vad ideea comparatiei intre un sampon (si nu unul stralucit) si o ceara solida. Nu prea au nici un punct comun.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Da, si asta e adevarat, ca e suficient pentru mai multe aplicari, iar in cazul in care nu are abrazivi, sunt pro.

Intre samponul pe care il folosesc eu si o ceara solida, e mare diferenta, clar, dar sunt unele sampoane care au si ceara. L-am introdus totusi in discutie si pe acesta, pentru ca are rezultat dupa folosire.

Share this post


Link to post

Raspunsul la intrebarile voastre le gasiti aici, timp de citit sa aveti. :)

Personal recomand pentru protectie si rezistenta in timp Collinite 476s si Finish Kare 1000P care de fapt este un produs sintetic 100% cu o foarte buna rezistenta in conditii dificile de timp/drum, in plus se paote aplica si pe jante deoarece rezista la temperaturi inalte.

 

P.S. @vrazvanc - renunta la somponul de la prevent, nu este decat o "struto-camila", am un prieten care a folosit timp indelungat si destul de des un sampon de genul asta si apoi nu stia cum sa faca sa curete ceara de pe geamuri, mai ales de pe parbriz din zonele in care nu actioneaza stergatoarele.

 

 

Share this post


Link to post

Samponul pe care il folosesc, nu are ceara si nici silicon, pana acum n-am avut treaba cu el, dar o sa evit spalarea geamurilor cu el daca va fi cazul.

Nu te contrazic ca e o porcarie, dar pe caroserie a facut diferenta de la prima aplicare, m-am mirat ca e in stare de ceva, chiar la 6-7 lei cat costa. Ma interesa ceva sa nu faca rau lacului/vopselei, in rest, ma descurc eu.

Merci de sfat!

Share this post


Link to post

Subscriu pt Collinite, tine 2-3 luni si daca o speli la perii.

 

Parerea mea este sa nu te stresezi cu ceara, cand vezi ca se duce, o reaplici. Eu de regula aplic primavara si toamna si intrucat iarna o spal de regula doar cu jet la OMV, tine din octombrie-noiembrie pana in ianuarie-februarie.

Samponul fara clatire este si el bun, partea proasta la o astfel de spalare este ca nu curata nimeni mizeria de sub praguri, de sub masina si de la pasajele rotilor. De aceea sincer recomand spalarea cu Optimum No Rinse doar pe timpul verii. Cand vine noroiul, eu prefer sa dau banii unui gigel sa o spele cu jet, decat sa tin ceara pe masina si sa am namol pe la articulatii. Chiar daca doctorii spun ca face bine :P

 

Share this post


Link to post

Vali, nu face bine spalatul pasajelor rotilor? Cine zice? Eu la fiecare spalare, spal masina si pe dedesubt la greu, cu furtunul.

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Ai citit gresit, am zis ca face bine, si din pacate la spalarea manuala cu metoda celor 2 galeti si sampon fara clatire nu poti face asta :)

Faza cu namolul la articulatii era la misto, recomandarea este buna, dar numai pentru sofer, nu si pentru masina :) )

Share this post


Link to post

Ptu, cred ca trebuie sa-mi iau niste ochelari :-B

Share this post


Link to post

Cum toarce el fericit:



Cam asa se aude la ralanti cald, 650rpm. Inca sunt uimit cum un motor cu 4cyl in line poate merge fara trepidatii la un ralanti asa jos.

 

Share this post


Link to post

Odo: 71.500km. Probleme: zero.

Saptamana trecuta m-am intors dintr-un mic concediu in care am parcurs ~1500km pe drumurile patriei in decurs de o saptamana, pe tot felul de drumuri (inclusiv destul de proaste, cum ar fi Onesti - Bacau), masina avand incarcare aproape de sarcina maxima (~350kg ocupanti+bagaje). Absolut totul in regula, nici un fel de "protest". Consumul mediu pe cei 1500km: 7l/100km, destul de bine avand in vedere incarcarea si faptul ca ~50% din ei au fost facuti pe drumuri cu 1 banda pe sens (depasiri la greu) iar restul pe drumuri cu 2 benzi pe sens, cu viteze (in afara localitatii) de 120 pana la 160km/h.

In perioada urmatoare se va face si revizia care va presupune schimb ulei+filtru ulei, placute frana fata (mai am ~2mm pana la tablita martor uzura, nu le mai tin, nu mai duc inca 10000km), discuri frana fata (uzura mare, 2-2.5mm pe fiecare fata a discului), lichid frana si..cam atat. Filtrele de aer le-am schimbat eu acum ~1 luna.

Masina isi respecta in continuare renumele de masina foarte fiabila, nu am absolut nimic ce sa-i reprosez, din nici un punct de vedere, este o masina robusta, bine construita. In continuare imi place la nebunie sa o conduc, mai ales in afara orasului. In conditiile actuale ma gandesc s-o mai tin ceva ani, nu prea exista aspecte care sa ma faca sa imi doresc s-o schimb.

 

Share this post


Link to post

pe tot felul de drumuri (inclusiv destul de proaste, cum ar fi Onesti - Bacau),

 

 

Tot pretentios ai ramas ! Nu e ca in palma drumul, dar nici rau nu-i, ala e drum european, leaga Bacaul de Brasov, sa inteleg ca nu ai nimerit nici un drum pe care sa dai din gropa in groapa, ala cum il mai categorisesti ?

 

Share this post


Link to post
cu viteze (in afara localitatii) de 120 pana la 160km/h.

Sa vedem cat te mai bucuri de drumurile proaste, Bogdane, la vitezele astea zboara si permisul :prr: :) )

Bravo pentru masinuta :veneratie:

Share this post


Link to post

 

Tot pretentios ai ramas ! Nu e ca in palma drumul, dar nici rau nu-i, ala e drum european, leaga Bacaul de Brasov, sa inteleg ca nu ai nimerit nici un drum pe care sa dai din gropa in groapa, ala cum il mai categorisesti ?

 

Normal ca-s pretentios, mai ales cand vad ca nu mai stiu ce taxe/vignete, accize si impozite sa inventeze iar drumurile raman la fel de proaste. Nu am zis ca este cel mai prost drum pe care am mers vreodata insa nici nu poate fi numit drum bun (valurit, asfalt peticit, gropi, etc). O fi el drum european insa doar cu numele. Oricum, nu dezbatem aici calitatea drumurilor din tara, stim toti cum sunt si cum ar trebui sa fie.

 

Sa vedem cat te mai bucuri de drumurile proaste, Bogdane, la vitezele astea zboara si permisul :prr: :) )

Bravo pentru masinuta :veneratie:

Nu`s eu de vina, masina, e posedata :)

Share this post


Link to post

ODO: ~73.500km. Facut la Toyo Focsani acum 2 saptamani revizia de 5 ani la care s-au schimbat ulei, filtru ulei si placutele de frana fata (care erau zob, mai ales pe partea dreapta). Placutele au fost schimbate cu unele "second" (tot originale), donate de baietii de la service si conform estimarilor lor, ar trebui sa duca ~20k km. S-a ales varianta asta pentru ca este necesara schimbarea discurilor fata (pe care nu le aveau pe stoc iar eu am sunat sa dau comanda prea tarziu pentru a mai ajunge in timp util) la un moment in timp cat mai apropiat.
Filtrele de aer (clima + motor) nu le-am schimbat intrucat sunt schimbate de mine acum ~ 1 luna. Masina a trecut cu brio toate verificarile de la revizie, nu s-a descoperit nici o problema.
In alta ordine de idei, din pacate, toamna m-a cam luat pe nepregatite si nu am apucat sa-i dau o ceara si dupa cum arata vremea, nici nu cred ca mai apuc.

Week-end-ul trecut am avut un drum pana la Tg. Mures si m-am distrat teribil pe bucata de drum dintre Brasov si Tg. Mures. Mi s-a confirmat inca o data faptul ca setarea trenului de rulare al masinii este una extrem de bine facuta, masina avand un comportament neutru pe viraje abordate in forta. La chestia asta este posibil sa ajute si usoara capacitate de virare a puntii spate (nu stiu, posibil). In plus, cel mai important, anvelopele sunt de mare exceptie, sunt atat de incantat de ele incat nu ma intereseaza daca la anul vor fi tocite si va trebui sa iau altele. Pur si simplu aderenta este incredibila, si pe uscat insa mai ales pe ud (nu am reusit sa o fac sa fuga notabil (adica sa necesite interventia vreunui sistem de asistenta) in conditiile in care luam virajele atat de strans incat ma dureau muschii de la efortul de a sta drept in scaun, fara a ma tine de volan). Pe drumul asta mi-ar fi placut un scaun cu suport lateral pentru umeri.
Consumul pe cei 700km facuti a fost de 6.5l/100km, in conditiile de mai sus (fun cat cuprinde pe serpentine).

Una peste alta, masina (desi considerata plictisitoare de catre multi) imi dovedeste zi de zi ca am facut o alegere excelenta, din toate punctele de vedere. Singurul aspect plictisitor pe care l-am observat pana acum este lipsa totala de probleme si sper sa ma plictiseasca si de acum inainte in acelasi mod.

 

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Cam repede s-au dus discurile, eu le-am schimbat pe la 147k km si erau la limitata data de producator .

Share this post


Link to post

La Matiz, desigur ; nu comparam masinile, dar , din cate stiu eu, la masinile astea mai de top, materialele pieselor sunt pe masura pretului masinii.

Share this post


Link to post

Eu la nubira le-am schimbat la tot pe la 150k, insa faceam 200km/zi in care puneam frana de doua ori. Nu kilometrajul e intotdeauna relevant.

Share this post


Link to post

La Matiz, desigur ; nu comparam masinile, dar , din cate stiu eu, la masinile astea mai de top, materialele pieselor sunt pe masura pretului masinii.

Discurile de frana, impreuna cu placutele de frana, filtrele, bujiile, etc sunt consumabile, piese de uzura. Rolul lor pe masina nu este sa tina o vesnicie ci sa-si faca treaba cat mai bine posibil.

Acum, nu cred ca are rost sa comparam modul in care franeaza un matiz cu modul in care franeaza masina mea.

Treaba cu discurile la masina asta este urmatoarea: discurile au toleranta de uzura de 1mm pe fiecare fata a discului, practic accepta uzura maxima totala de 2mm (grosime intiala - 26mm; grosime minima - 24mm), deci nu avem marja foarte mare (la matiz, uzura maxima acceptata este de 2.9mm). Pe langa acest lucru, discurile (Bosch) sunt realizate dintr-un otel mai moale pentru a imbunatati franarea, astfel ca se "consuma" repede.

 

As fi fost suparat si as fi mers pe acelasi considerent ca si tine, anume "la masinile astea mai de top, materialele pieselor sunt pe masura pretului masinii" daca mi s-ar fi ovalizat sau ar fi existat alte defecte insa in conditiile de fata, stiind cum franeaza masina, consider uzura unor piese de uzura absolut normala.

 

 

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

(...)

Una peste alta, masina (desi considerata plictisitoare de catre multi) imi dovedeste zi de zi ca am facut o alegere excelenta, din toate punctele de vedere. Singurul aspect plictisitor pe care l-am observat pana acum este lipsa totala de probleme si sper sa ma plictiseasca si de acum inainte in acelasi mod.

 

:mrgreen: Sa te rogi sa nu ai pt ca piesele la ea nu sunt deloc ieftine... Sau, poate, preferi dezmembrarile! :banana: Am glumit!

Km pana la pensie!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...