Jump to content
Sign in to follow this  
closchkutza

Toyota Avensis

Recommended Posts

Ne apropiem de 63.000km, zero probleme.

Peste vreo 2 saptamani am programata revizia "de primavara" (schimb ulei+filtru si teoretic atat). Filtrul de aer, cum l-am schimbat eu acum 1 luna si ceva nu-l mai schimb acum. Filtrul de polen la fel. Sunt curios daca o sa fie nevoie sa schimb placutele de frana pe fata. Ceva imi spune ca nu..inca. Mai mult de atat, sunt curios cat or sa duca. Oricum, masina franeaza la fel de bine ca acum 30.000km. Ceva e dubios aici..e nenatural sa tina atat un set de placute.

Am facut comanda si de partea stanga a scutului de sub botul masinii, sa-l schimb la revizie. Cel de pe masina..nu se simte prea bine..sufera de o gaura si ceva crapaturi. O gramada de bani dracia, aproape 900 lei, trebuie sa fiu mai atent cu el.

Acum 1 luna s-a ars primul bec, faza scurta stanga, asta dupa 4 ani si 3 luni. Le-am schimbat pe ambele de pe faza scurta, am pus General Electric (astea erau si pe masina). Sunt curios daca tin inca 4 ani de acum incolo.

Luna trecuta am facut, de curiozitate, consumul exclusiv urban (calculat la pompa). A iesit 9.8l/100km. Destul de bine, avand in vedere temperatura ambianta, traficul si faptul ca folosesc benzina de 100. Imi ia cu 1l in plus fata de matiz, in aceleasi conditii.

Pe la inceputul lunii Aprilie urmeaza sa dau comanda de anvelope de vara. Dunlop-urile SP Sport 3000 cu care a venit masina din fabrica nu le mai tin, nu mai au foarte multa "carne" si s-au cam intarit. Oricum, foarte multumit de ele, atat de multumit ca raman tot pe Dunlop, Sport Maxx RT, 91Y (pana la 300km/h, nu ca ar atinge vreodata viteza asta), calificativ A la comportament pe ud, E la consum (neinteresant) si 67 db zgomot rulare (destul de bine, zic). Abia astept sa le vad pe masina si sa vad ce stiu sa faca.

Pentru ca am dat anvelopele vechi jos de pe jante le-am si cantarit: 10kg fiecare janta si 9.5kg fiecare anvelopa.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Cu scutul de plastic si mie mi-au servit un scor de-asta la Epica, asa ca am pus de tabla, la jumatate de pret, care e mult mai de incredere si si-a scos deja banii dupa o plimbare pe un drum forestier in Parang :)

Cu placutele nu e nimic dubios, eu am luat masina cu placutele originale pe fata (~50000km), iar cele de pe spate inca au carne la ~78000km. Depinde foarte mult de felul in care conduci masina. Daca anticipezi traficul si nu esti genul care sa o gorneasca ca apoi sa puna frana la urmatorul semafor, atunci te vor mai tine inca 20000km :) .

 

Referitor la anvelope: clasa E la consum e cam de mult :) . Dar 67dB e OK, eu am Michelin Primacy HP si sunt cotate la 70dB, lucru care se aude pe autostrada.

 

Bafta!

Share this post


Link to post

La mine nu se preteaza scutul de tabla, din mai multe motive asa ca am mers tot pe OEM.

Cu franele mi se pare ciudat pentru ca nu am experimentat pana acum sa tina atat un set de placute. La matiz le schimbam la ~30.000km. Cu mersul ai dreptate, nu accelerez ca mai apoi sa franez, de multe ori o trec o treapta mai sus si o las sa incetineasca singura, in frana de motor.

 

Legat de anvelope, clasa de consum nu ma intereseaza absolut deloc. Anvelopele sunt din gama HP/UHP asa ca nu ecologia/economia este punctul lor forte. Oricum, cele pe care le schimb tot pe acolo se clasau, cred, asa ca nu o sa resimt vreo diferenta.

 

 

Share this post


Link to post
...

Pentru ca am dat anvelopele vechi jos de pe jante le-am si cantarit: 10kg fiecare janta si 9.5kg fiecare anvelopa.

 

Pe 16"? Ce dim. au anvelopele?

Share this post


Link to post

205/55 R16 91V - Dunlop SP Sport 3000

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Destul de grele jantele, ale mele de iarna au 8.5 kg bucata, tot pe 16". Poimaine, cand le pun pe alea de vara, o sa le canteresc cu tot cu anvelope (GY UG8 205/55R16).

Share this post


Link to post

Cele de iarna (Nokian) nu stiu ce greutate au. Oricum sunt pe janta de tabla, janta+anvelopa parca au pe undeva pe la 16-17kg.

Dunlop-urile is de vara.

Astea noi de vreau sa le iau (tot Dunlop) am inteles ca au undeva la 9kg/bucata, cu 0.5kg mai usoare.

 

Share this post


Link to post

Odo: ~64.300km.
Lucruri noi intamplate:
- Facut reviza luna trecuta, spre sfarsitul lunii. S-au schimbat ulei (toyota 5w30) sil filtru de ulei. Filtrele de aer le schimbasem eu cu ~1 luna inainte asa ca le-am zis sa nu mai umble la ele.
Alte activitati:
* mi-au montat sectiunea stanga a scutului fata (OEM adusa de mine) care era facuta cam frajuri;
* mi-au verifica coloana de directie conform cu recall-ul pe aceasta tema si au schimbat un surub de la imbinarea intre coloana si axul care intra in caseta de directie
* verificat instalatie AC(le-am cerut eu sa nu ma trezesc in vara ca nu mai are putere instalatia si trebuie completat cu freon) - se pare ca presiunea e la valoare nominala, nu ii mai trebuie nimic.
* verificare generala masina - nu sunt probleme;
Placutele de frana pe fata se pare ca mai duc pana la revizia urmatoare (~10.000km) estimata sa se intample pe la 72.000km. Cele de pe spate sunt abia la jumatatea vieti, se vor cere schimbate estimativ pe la 130.000km.
Cost total, un pic peste 400 lei (4l ulei+filtru ulei+1h manopera).
Super-multumit de baietii de la Focsani, ca de fiecare data pana acum. Reusesc sa-ti creeze dorinta de a reveni la ei.

- Am cumparat anvelope vara si le-am montat pe masina ieri. Au venit sa inlocuiasa un set de Dunlop SP Sport 3000 (HP) si am mers pe varianta mentionata anterior, UHP, varianta despre care am tot cautat date pe net si n-am gasit inca nimic de rau: Dunlop Sport Maxx RT 91Y, care arata cam asa:
post-5484-0-04480900-1366640621_thumb.jpgpost-5484-0-91149000-1366640629_thumb.jpg

Anvelopele le-am luat la un pret super bun, 385 lei/bucata. La asta s-au mai adaugat 100 lei montajul pe jante si echilibrarea. Montajul pe masina l-am facut in regie proprie.
Ca si impresii despre ele in cei ~120km facuti ar fi:
* mai silentioase overall decat cele de iarna(mai putin pe asfalt "mancat" unde cele de iarna sunt mai silentioase). Diferenta nu este coplesitoare insa se simte(in specificatii cele noi de vara au 67Db iar cele de iarna 71Db). Fata de dunlop-urile vechi de vara sunt incomparabil mai silentioase (alea erau mai galagioase decat cele de iarna).

* amortizeaza mai bine decat cele de iarna gropitele/linii de tramvai/crapaturi in asfalt la viteze mai mici de 40km/h insa mai sus de aceasta viteza se simt mai rigide, fara insa a fi deranjante in vreun fel. Fata de dunlop-urile vechi sunt, din nou, incomparabil mai bune, alea se simteau muuult mai dure la orice fel de imperfectiune a caii de rulare, indiferent de viteza.

* stabilitate si senzatie pe viraje incantatoare. Din pacate aseara cand am venit spre bucuresti aveam ceva incarcatura fragila in portbagaj, ce-mi permite viraje mai...energice doar spre stanga, astfel ca nu am putut sa-mi dau in petec cu trebuie. Pe centura de vest a Ploiestiului le-am testat insa putin in sensurile giratorii si am ramas foarte placut impresionat, de cum se simte in primul rand: e ca si cum ai lua de volan intentionat pentru a forta virajul iar anvelopa iti transmite: "da-da, asa, vireaza, eu n-am nici o problema cu asta, abia asteptam sa ma pui la treaba". Totul este instant, se simte instant, ca si cum s-ar schimba macazul, fara sa simti vreun fel de moliciune din partea anvelopelor. Aici nu le pot compara cu cele de iarna (nu aveam probleme de aderenta insa se simteau...buretoase la viraje) ci doar cu dunlop-urile vechi care desi nu puneau probleme de aderenta nu dadeau impresia asta ca se bucura ca tragi de ele pe viraje. De notat ca temperatura ambianta era destul de mica, ~13 grade. Simt eu ca de pe la 20 grade se vor simti si mai bine.

Bineinteles, mai am de testat la ele, momentan abia s-au rodat cat de cat (a fost mare diferenta intre cum se simteau in primii 10km si cum se simteau dupa inca 110km) si inca nu le-am pus la treaba ca lumea pe viraje pe ud si uscat si la franare mai brutala pe ud/uscat. Cu Dunlop-urile vechi nu prea stiam ce este ala ABS, mi-a intrat doar toamna trecuta la temparaturi ambiante sub 16 grade. Astea noi par promitatoare si ma astept sa uit de tot ca masina este echipata cu ABS.

Altfel, toate bune, masina cere in continuare kilometrii cat mai multi. Cateodata imi pare rau ca nu trebuie sa fac naveta cateva zeci de km, mi-ar fi placut sa pot sa o conduc mai mult.

La final, cateva poze cu "foca", la soare:

post-5484-0-11110100-1366640638_thumb.jpgpost-5484-0-46226900-1366640646_thumb.jpg

post-5484-0-13869300-1366640655_thumb.jpgpost-5484-0-52867600-1366640664_thumb.jpg

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Farul stang este matuit in partea superioara sau e condens?

Share this post


Link to post

cred ca e doar lumina care da impresia de "matuire"

Share this post


Link to post

Farul stang este matuit in partea superioara sau e condens?

Nu este matuit, se reflecta lumina aiurea si de aia se vede asa, soarele batea dinspre partea stanga a masinii(si cel de pe partea dreapta a masinii se vede intr-o poza ca si cum ar fi aburit/matuit).

Nu am avut probleme cu aburirea vreunui far/stop pana acum iar de matuit nu am observat urme.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Salut, scuze pentru poluarea topicului, de unde ai luat anvelopele?

Multumesc

Share this post


Link to post

La soare te poti uita dar la ea...ba. :)

Buna alegere ai facut daca ai mers la Ovidiu.

Share this post


Link to post

Pozele de mai sus sunt inainte de detailing.

Astea sunt "de dupa":

post-5484-0-63189700-1367486153_thumb.jpgpost-5484-0-64777700-1367486155_thumb.jpg

post-5484-0-67326000-1367486157_thumb.jpgpost-5484-0-49442500-1367486159_thumb.jpg

 

Din pacate nu am reusit sa-i fac si alte poze insa sper sa imi gasesc timp zilele urmatoare.

Ca si impresie, sunt super-multumit de felul in care arata masina dupa aceasta operatie. Mi-a depasit asteptarile (care nu erau mici deloc).

Diferentele fata de cum era inainte de detailing sunt considerabile, defectele mici au fost eliminate, cele mai mare atenuate considerabil (se mai vad doar in anumite conditii de iluminarem daca stii unde erau si te uiti sub anumite unghiuri), reflexia oferita de lac este mult mai clara si puternica (acum chiar "iti ia ochii" privita in soare), culoarea are mai multa profunzime.

 

De unde ai stiut ca la Ovidiu am fost? :)

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Ca a costat ?

Ai idee de numele produselor folosite?

 

A iesit traznet, intr-adevar.

Share this post


Link to post

Trimis datele cerute pe PM.

Share this post


Link to post

Pozele de mai sus sunt inainte de detailing.

Astea sunt "de dupa":

attachicon.gifDSC_0878.jpgattachicon.gifDSC_0879.jpg

attachicon.gifDSC_0880.jpgattachicon.gifDSC_0882.jpg

 

Din pacate nu am reusit sa-i fac si alte poze insa sper sa imi gasesc timp zilele urmatoare.

Ca si impresie, sunt super-multumit de felul in care arata masina dupa aceasta operatie. Mi-a depasit asteptarile (care nu erau mici deloc).

Diferentele fata de cum era inainte de detailing sunt considerabile, defectele mici au fost eliminate, cele mai mare atenuate considerabil (se mai vad doar in anumite conditii de iluminarem daca stii unde erau si te uiti sub anumite unghiuri), reflexia oferita de lac este mult mai clara si puternica (acum chiar "iti ia ochii" privita in soare), culoarea are mai multa profunzime.

 

De unde ai stiut ca la Ovidiu am fost? :)

Coincidenta face sa activam amandoi pe un forum de detailing, avand si eu si el aceeasi pasiune.

Cred ca ti-a spus Ovidiu sa te feresti pe cat posibil de spuma activa din spalatoriile noastre si sa apelezi la spalarea

(metoda celor 2 galeti) asta daca vrei sa-ti pastrezi protectia(ceara, sealant) pe masina.

 

 

Ca a costat ?

Ai idee de numele produselor folosite?

 

A iesit traznet, intr-adevar.

 

Lista produselor folosite arata ca si devizul dupa o vopsire, adica lunga. :) Pentru un rezultat de genul asta este nevoie de doua-trei zile bune de munca iar pretul este diferit de la o masina la alta in functie de mai multe criterii cum ar fi gradul de corectie al defectelor dorit, cat de mare este masina care urmeaza sa primeasca corectia, in functie de marca masinile sunt cu lac dur(ceramic), mediu si moale...etc

Pretul se stabileste la final in functie de cele enumerate mai sus.

 

Share this post


Link to post

Multumesc pentru precizarile facute. Intr-adevar, s-a lucrat 2 zile la masina. De asemenea, mai trebuie sa precizez faptul ca dorinta mea a fost ca lacul sa fie cat mai protejat astfel incat nu s-a facut o corectie masiva ci a trebuit sa se lucreze cu materialele cele mai "usoare" ca si efect insa totusi sa se ajunga la rezultatul dorit.

Legat de spalat, stiu ca cea mai buna metoda de spalare este cea mentionata de tine insa din pacate nu am posibilitatea de a o aplica, stand la bloc. Oricum, la toamna primeste iar ceara si se pare ca masina mai avea pe ea ceara de anul trecut din septembrie, desi peste iarna am spalat masina la saptamana. Sau poate spuma de la astia unde ma duc eu nu este ata de agresiva..

Share this post


Link to post

Il poti ruga pe Ovidiu sa te invete sa-ti speli masina cu ONR (spalare fara clatire), ca idee ai

o prezentare a lui Mike Phillips.

Indicat este sa ai permanent un strat de ceara pe masina(mai ales inainte de a intra in iarna), nu mai zic ca la noi in Galati de la un timp pescarusii prin oras sunt din ce in ce mai multi si sa te fereasca sa-ti tranteasca o pleasca pe masina si sa nu o cureti la timp, pentru ca mai tarziu o sa ai surpriza sa-ti sara si vopseaua in momentul in care vei vrea sa-l cureti(caz intalnit de mine la un Logan cu vopsea metalizata).

Edited by KumKum

Share this post


Link to post

Nu ma atrage deloc spalarea fara clatire datorita faptului ca la noi este foarte mult praf iar masina aduna praf pe ea in 2-3 saptamani cat sta nespalata. Asta nu ma poate convinge nimeni sa o fac. Poate merge in tarile civilizate insa la noi nu.

 

Avand in vedere faptul ca ceara "veche" (Sonax) s-a mentinut 6 luni pe masina in conditiile in care iarna, dupa cum am zis, am spalat masina si la saptamana in perioada in care orasul era plin de saramura, nu cred ca asta de la Ovidiu sa fie mai prejos, astfel ca nu imi fac problema ca pana in septembrie, cand va primi stratul de ceara pentru iarna, va ramane fara ceara. Oricum, diferenta fata de ceara Sonax se vede, masina a acumulat foarte putin praf pana acum iar ce se depunde "zboara" de pe masina in conditiile rularii cu viteze de peste 80km/h. La cea veche nu se intampla chiar asa imediat dupa aplicare.

Ar mai fi de mentionat faptul ca din fericire masina sta in locuri acoperite (parcari subterane) in 99% din timpul in care nu circula, astfel incat riscul de primire a vreunui cadou de porumbel/alta zburatoare este destul de redus.

Ce am de gand sa fac insa, in ceea ce priveste spalatul masinii este ca n-o sa-i mai las pe cei de la spalatorie sa o usuce ci voi face eu asta. Deja folosesc de cand a ajuns masina carpele mele pentru uscat insa freaca cu ele de se misca masina. Ca sa fiu eu sigur o sa sterg eu masina, asa cum se facem, prin absorbtia apei si nu prin frecare.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Vorbeste cu Ovidiu si o sa vezi ca merge si la noi spalarea fara clatire, o sa-ti explice el si cum sa procedezi, sunt destui care folosesc aceasta metoda chiar in Bucuresti. :)

Nu stiu la ce te referi tu cand zici carpe de uscat, sper ca te referi la asa ceva. :)

Uscarea se face cu prosoape din microfibra si se evita miscarile circulare iar spalarea cu spuma este de fapt o prespalare dupa care urmeaza spalarea 2bm cu manusa din blana ori microfibra(manusa cu taitei).

Share this post


Link to post

Odo: ~66.400km. Nici o problema de raportat, totul merge snur.

Cateva poze facute saptamana trecuta:

 

post-5484-0-71414200-1370952771_thumb.jpgpost-5484-0-23084600-1370952773_thumb.jpg

post-5484-0-76676100-1370952774_thumb.jpgpost-5484-0-15792400-1370952776_thumb.jpg

post-5484-0-73438400-1370952777_thumb.jpgpost-5484-0-25399000-1370952779_thumb.jpg

post-5484-0-14489500-1370952781_thumb.jpgpost-5484-0-15011800-1370952783_thumb.jpg

post-5484-0-73358300-1370952784_thumb.jpgpost-5484-0-14252700-1370952786_thumb.jpg

post-5484-0-97558000-1370952839_thumb.jpgpost-5484-0-26739100-1370952841_thumb.jpg

 

Imi place de mor cum arata masina acum, dupa ce am facut pozele am stat pret de vreo 2 tigari sa ma zgaiesc la ea cum luceste in soare (nu prea am ocazia sa o vad pe afara, avand in vedere ca si acasa si la servici sta in parcari subterane).

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Eu cred ca ti-ai facut topic-ul ca sa te lauzi cu fiabilitatea masinii :P

 

Lasand gluma la o parte, felicitari pentru modul in care o intretii. Avensis-ul este una dintre masinile mele preferate, mai ales modelul asta, care imi place mai mult decat cel mai recent.

 

Sa te fereasca zeul traficului de incidente!

Share this post


Link to post

Merci de aprecieri. Incerc sa am grija de ea cat de bine se poate, este o masina buna si merita asta.

Legat de fiabilitate, da, sunt foarte multumit de prestatia masinii pana la momentul asta insa am asteptari mari de la ea (sa faca 100.000km fara nici un fel de probleme).

Oricum, la 2 ani de la achizitie sunt foarte fericit cu alegerea facuta, imi ofera tot ceea ce voiam de la o masina si ca bonus un consum foarte bun de combustibil.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...