Jump to content
Sign in to follow this  
ionutbalaban10

Anvelope

Recommended Posts

Salutare din nou! Am pus anvelopele de 165 / 70 r13 pe matiz (pe jantele originale). Primele impresii... inafara de faptul ca masina se misca o idee mai greoi , si asta pt. ca am prostul obicei sa merg cu motorul subturat , masina merge si se comporta excelent! Am o stabilitate de invidiat si un comfort... super! ( nu fac raliu cu buburuza , merg normal , ca tot omul). Sunt diferente mari de la 155 /65 la 165 /70! Nu mai spun ca vechile anvelope , respectiv 155/65 , erau destul de uzate , iar astea de acum , de 165/70 , sunt aproape noi (inca au tepii aceia fini). Cand am calcat frana (mai energic)...... sa ies prin parbriz , nu alta (nu port centura) , pe cand cu anvelopele vechi... ma duceam sanie. Cat despre stilul de condus... trebuie sa merg un pic mai turat! Ca imagine... arata super ! Zici ca-i tanc! :banana:

Share this post


Link to post

Si pe mine ma bate capul sa-mi pun cauciucuri dealea dar ai grija ca o sa ai eroare de vitezometru si kilometraj !

Share this post


Link to post

Si pe mine ma bate capul sa-mi pun cauciucuri dealea dar ai grija ca o sa ai eroare de vitezometru si kilometraj !

 

Vreau sa spun ca faza tare e ca... pana acum , cu anvelopele de 155/65 , in bord imi indica sa zicem...63-64 km/h , iar pe radar aveam 60 (chiar si pe radarele fixe din oras) Deci aveam o viteza mai mica decat cea indicata in bord! Iar acum... am exact cat indica acul! (ex: am trecut pe langa un radar fix : in bord aveam 65 , iar pe radar exact la fel , tot 65 ). Masina e cu servodirectie si a.c. si in manual are trecute si anvelope de 175 / 60 r13 , dar nu gasesc! Deci... m-am limitat la astea de 165 / 70 r 13!

Share this post


Link to post

N-ai mai gasit topicul, sau e mai interesant asa, un topic nou?

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...