Jump to content
Sign in to follow this  
abarth_mcm

Fiat 1800B

Recommended Posts

Este,ceea ce se cheama,o masina eleganta. Si ai mei au avut cand eram eu tanar proletar :mrgreen: ,un Fiat 1500.

Vad ca ai si un BX. Am avut 8 ani un 19 TRD,are acum ,la proprietarul actual,cam 500.000 km,cu segmenti pusi de mine la 250.000.

Fiatul e masina de duminica,sa mergi cu ea cu 40-50 km/h,ca sa aibe timp lumea sa o admire.

Share this post


Link to post

Doar un "sfat" daca pot sa dau: Cauciucuri cu banda alba !!!!

Share this post


Link to post

Daca nu ma insel pe modelul asta s-au pus cauciucuri cu banda alba pana prin 60, apoi au renuntat.

Share this post


Link to post

@besche - da, pai doar duminica e Fiat-ul. 1800 e un model mai deosebit pe care l-a scos Fiat in istoria sa, fiind cu linii mai noncomformiste pentru o masina europeana.

Da, am si Citroen BX. Are aproape 250,000km: motorul nu e niciodata segmentat. Anu trecut i-am schimbat eu injectoarele ca le aveam noi. In rest, o bujie incandescenta a mai fost schimbata o data (restul de 3 sunt ale masinii). Motorul PSA de pe BX e ffff fiabil si duce in jur de 400,000- 500,000km fara segmentare in mod normal ! Hidraulica e insa marea problema..deh..au trebuit sa se complice francezii aia..au scos un motor extraordinar de fiabil dar... de ce sa nu recunoastem au dat chix cu altele.

 

@ mircea, @ maniaku: acelea nu sunt cauciucuri albe. Existau niste dungi de cauciuc care se puneau pe cauciuc prinzandu-se de janta. ( nu se lipeau cu nimic) O sa ii caut sa ii pun. Si da: toate Fiat-urile din anii ;60 au avut asa ceva.

 

Si..multumesc tuturor pentru aprecieri.

Share this post


Link to post

Felicitari pentru munca depusa, a iesit ceva frumos. :aplauze:

Nu se observa asa de bine din poze cum arata, dar in locul tau as polisha cu o solutie dedicata capacele rotilor si toate celelalte, manere, capace la scrumiere, manete stergatoare/semanlizare...etc Nu ar strica o curatare si un tratament aplicat banchetelor, portierelor...

Share this post


Link to post

Asa este: capacele ar necesita un tratament pt ca au nichelul cam mat...mai sunt atinse de pietricele si acest lucru se vede.

Recomandati ceva?

Restul ornamentelor nu necesita nimic din simplul motiv ca majoritatea sunt noi.

 

Am dat pe tapiserie cu solutie din aceea de piele, insa mai trebuie sa insist ca mi s-a terminat solutia cumparata. Evident, inainte le-am spalat temeinic.

Tapiseria e originala 90%. Sezutul la bancheta trebuie insa s ail refac..dar nu gasesc vinilin la culoare...

 

Totodata, masina nu e spalata niciodata de cand am vopsit-o: deci cam un an.

 

Multumesc tuturor de aprecieri :)

 

Stiu: mai sunt unele lucruri de rezolvat prin interior, dar pe parcurs ca nu sunt grave.

 

Saptamana asta ii dau motorul jos.

 

Nu am mai mers cu masina mai bine de 3 ani si cand am mers acum am observat ca patineaza ambreiajul...si riscam sa raman cu ea in drum.

Asa ca saptamana asta ii dau motorul jos sa ii schibm discul

 

Pentru disc ambreiaj, puteam sa ii dau cutia si cardanul jos (are tractiune spate) ca e mai usor decat sa dau motorul, dar vreau sa ii schimb si baia de ulei (e usor indoita) si sa ii verific si cuzinetii, etc. Iar baia de ulei nu se poate da jos cu motorul sus pe masina (are o forma mai ciudata baia si nu ai acces la suruburi)

 

Wish me luck, ca motorul ala e f greu...si e chin tare de dat jos.

Share this post


Link to post

"Asa este: capacele ar necesita un tratament pt ca au nichelul cam mat...mai sunt atinse de pietricele si acest lucru se vede.

Recomandati ceva?

Restul ornamentelor nu necesita nimic din simplul motiv ca majoritatea sunt noi."

 

Chrome/Metal polish. Gasesti in magazine, eu am luat de la Nigrin. Nici nu e scump, am dat pana in 20RON.

Share this post


Link to post

Multumesc.

O sa incerc: problema e ca sunt si atinse de pietricele, nu doar nichelul matuit.

Oricum, eu nu aveam capace roti originale si cu greu le-am gasit si pe acestea.

 

Ca sa arate perfect: am capace de Fiat 1500 noi-noute made in Torino, dar nu sunt ca cele originale, desi arata mai bine cu ele.

 

Intrebare: stiti un Bucuresti unde pot gasi vinilin de culoarea tapiseriei mele? (imi trebuie sa refac cateva chestii) Am incercat in obor, dar nu aveau la culoare..

Share this post


Link to post

Daca vrei sa faci capacele ca noi trebuie sa le sablezi si apoi sa le vopsesti/aplici crom. Poti vb si cu astia si mai erau unii care cromau orice piesa dar nu stiu pe cer site era anuntul:

http://www.gmclub.ro/forum/index.php/topic/35007-sablare-profesionala-powdercoating-vopsire-electrostatica-ceramizare/

 

Pt vinilin poti incerca la cei care refac tapiserii pt mobila. Eu stiu unul pe Theodor Pallady pe langa CEC, dar m-am certat cu el de cand am facut fetele de usi de la Nubira. Deci nu ti-l recomand pt operatiune, poate doar sa-l intrebi de unde sa iei materialele.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...