Jump to content
Sign in to follow this  
sebian

Solutii De Ocolire A Impozitului Auto?

Recommended Posts

Infinity qx56 fix din 2004 am condus si eu. Am ramas uimit cum un atelaj ca ala inregistra consum de 13,8l/100km laun mers linistit in oras. Este o bijuterie masina. spatiu cat vrei... iar proprietarul mi-a spus ca a fentat taxa vamala, catsi impozitele pentru ca are pe cineva mai sus. Spre comparatie in aceeasi perioada am mai condus si un lexus rx400 acelasi an de fabricatie. nu suporta comparatie. As alege Nissan-ul oricand, pacat ca i-au pus motor de basculanta.

Share this post


Link to post

Nu vreau sa cobor mai jos de 2007 decat daca e ceva exceptional.

 

Mi-a trecut cheful de camioane de 6 litri, din cauza ca nu se mai gasesc prosoape cu Samanatha Fox :mrgreen: asa ca imi refac lista :) )

 

Pana acum:

 

Subaru Tribeca

 

Volvo CX70

 

Mazda CX7

 

:-?

 

 

Share this post


Link to post

Am vazut sambata un Tribeca 3L benzen cu 10k in autovit, arata f bine, 2006 sau 2007 nu mai retin anul, pe mine nu ma pasioneaza nici camioanele nici camionetele, dar era faina masina, iar pretul mi s-a parut derizoriu, desigur daca era totul in regula, dar nu am stat sa ma uit atent.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Nu suna rau :)

Share this post


Link to post

In Brasov se practica ce spuneati mai sus: cumperi o masina si o inmatriculezi pe numele tau,apoi faci contract de vanzare cumparare cu o ruda, iubita, concubina, etc, se merge cu el la circa financiara si se scapa de aceste impozite absurde.Primarul Brasovului a considerat ca e prea mic impozitul, asa ca a crescut cota cu 20%, maximum cat este legal,de aceea multi monstrii au "disparut" de la circa financiara din Bv.Amenda este in jur de 200 de lei, si aceea o poti lua foarte greu...

Share this post


Link to post

Ok, deci dupa ce mi-au trecut visele de tractoare de 5-6 litri si altele cu motoare mai mici dar cai multi am ramas asa:

 

 

 

 

Land Rover Freelander 2009, 58000 km, 2179cmc, 160hp, motorina, X euro

 

Mitsubishi Outlander 2007, modelul nou, 70000 km, 1968cmc, 140hp, motorina, X-2300 Euro

 

M-am fatzait prin oras cu ambele masini si nu mi-am facut o preferata, imi plac amandoua.

 

 

 

 

Pareri?

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Land-ul

Share this post


Link to post

Land-ul bineinteles...

Share this post


Link to post

Ba NU Landul, astea noi au o reputatie cam dubioasa din ce zic posesorii si serviceu' am inteles ca e de toata jena. Pana si seful de service cica are Isuzu, nu Land Rover :rolleyes:

Share this post


Link to post

Iar Alxu' zice ca Outlanderu' cu facelift e mai prost decat ala fara :D Mijto :D

Share this post


Link to post

Intrebare: Masina are ITP expirat din noiembrie 2009 (idiotii de la parcul auto nu mi-au zis, bine ca nu m-a oprit politia cat m-am fatzait cu ea prin zona) dar in acelasi timp are si parbrizul fisurat si n-ar trece ITP.

 

Cum as putea rezolva cele doua probleme, schimbatul parbrizului si ITP, avand in vedere ca ITP e expirat? Trebuie neaparat sa o urc pe o platforma, sa o duc la service unde ii vor schimba parbrizul, si dup-aia pe platforma la ITP? (asta daca nu cumva am norocul si service-ul respectiv e si autorizat ITP)?

 

 

Share this post


Link to post

Sau faci ITP-ul la o "cunostiinta".

Share this post


Link to post

Mi-ar prinde bine o astfel de cunostinta ;) dar din pacate nu am...deocamdata...o astfel de cunostinta. Sau am? :)

Share this post


Link to post

Te duci la ITP, te pica cu drept de circulatie 30 zile si in timpul asta rezolvi pb cu parbrizul.

Share this post


Link to post

Dap, m-am gandit si eu la chestia asta, dar daca plec din parcul auto si pe drum pana la ITP ma opreste politia imi iau amenda si imi retine talonul masinii. Cu amenda nu-i problema, talonul e buba :(

Share this post


Link to post

Deja discutiile s-au cam indepartat de la titlul topicului. N-ar fi bine sa continuam in alta parte ?

Share this post


Link to post

Aici, in cazul ITP-ului expirat, se elibereaza la cerere o "adeverinnta"de catre Politie. Pentru ati muta masina din punctul A in punctul B, un singur drum, se percepe o taxa de x Ft./km.

Share this post


Link to post

Nu stiu daca in RO se practica asa ceva, cel putin eu n-am auzit.

 

Salex, splituieste topicul daca consideri de cuviinta. Multam.

 

 

Share this post


Link to post

Daca reusesti sa ajungi cu ea pana in Constanta, imi dai un telefon si se rezolva cu ITP-ul... dupa aia gasesti tu o solutie cu parbrizul... :mrgreen:

Share this post


Link to post

Sar'na Mihai! Daca va fi accepta oferta mea de pret cred ca o sa ma risc sa merg 2 km fara ITP de la Pod Otopeni, unde e masina, pana in Baneasa, la CarGlass si dup-aia la Premium Auto, peste drum, la ITP. La cate rapciugi merg pe sosele fara sa le intrebe nimeni de ITP sau RCA ar fi curat ghinion sa ma opreasca pe mine o patrula sa ma intrebe de ITP...dar nu se stie niciodata :D

Share this post


Link to post

:o fftopic: Da` cine te sileste sa prezinti talonul daca te opreste politia?! Ai uitat actele acasa, bineinteles. O amenda si gata, scopul scuza mijloacele.

Share this post


Link to post

Haha :D Sebian -> stupid :D

Share this post


Link to post

Pe bune, costul platformei e net superior amenzii pentru actele uitate.

Share this post


Link to post

Si eu vorbeam serios, m-am gandit toata ziua la tot felul de solutii complicate si cand colo solutia e simpla :D Multam mult!

Share this post


Link to post

ccAmenda pentru neprezentarea actelor este undeva in jur de 400-500 lei daca nu ma insel. Platforma poate costa mai putin de atat.

Pe de alta parte, eu cred ca politistul poat fi si intelegator cand ii spui ca tocmai ai cumparat masina si mergi cu ea direct la ITP. :)

L.E.

Art.102. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:

 

1. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al cărui termen de valabilitate a inspecţiei tehnice periodice a expirat;

 

...d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amendă;

 

In 48 de ore poti plati cca. 320 lei.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...