Jump to content
Sign in to follow this  
andy2008

Actionare Geam Partea Dreapta

Recommended Posts

Salutare

 

Am si eu o problema cu butonul care actioneaza geamul , cel din dreapta. Merge in sus insa nu merge in jos la coborarea geamului. Am incercat sa desfac acea placuta de plastic pe care e pozitionat butonul de actionare insa reusesc sa o scot din cleme doar in partea stanga a ei ( nu se desprinde pe partea unde se imbina cu fata usii) . Imi e teama ca daca trag prea tare o sa se rupa. Are cineva o idee despre cum se desface?

Modelul este un aveo sedan 1.2.

 

Mersi si scuze daca am postat gresit.

 

Andrei

Share this post


Link to post

Demontezi usa, are pe spate 2 suruburi care nu le poti desface fara sa iei panoul jos.

Share this post


Link to post

Am tras de panou si aproape ca am reusit sa-l dau jos. E prins in cleme pe laterale, ramane totusi prins in manerul de deschidere a usii care nu stiu cum se desprinde. Ma puteti ajuta cu un sfat?

Mersi

Andrei

Share this post


Link to post

Incepi cu manerul de care tragi de usa cand o inchizi, iei plasticul jos, sub el sunt 2 suruburi.Dupaia treci la cochilia de la manerul de deschis usa.Are 4 cleme, 2 pe cochlie, 2 care raman pe plasticul de care tragi. Cam asa ceva arata.post-12023-0-79344800-1307350935_thumb.jpg Cu o surubelnita lata si mica le desfaci, dar cu multa grija ca se rup usor. Pe langa cele 4 cleme, mai are un bumbic pe lateral post-12023-0-23300300-1307351052_thumb.jpg care intra aici post-12023-0-76805300-1307351084_thumb.jpg. Cam asta e.Dupaia tragi panoul si iasa din clipsuri. Cel mai rau e la cochilie, dar uitate pe poze unde sunt clemele si le poti scoate.

Share this post


Link to post

Nu reusesc sa desfac acel sistem de deschidere a usii . IMi e teama sa nu se rupa cochilia respectiva. Am reusit totusi sa strecor o surubelnita mica si sa desfac suruburile ce tin placuta de plastic pe care e pozitionat butonul de deschidere al geamului. Ideea e ca nu stiu de unde sa fac rost de alt buton. Are cineva vreo idee? Sigur e de vina butonul pt ca el ridica geamul insa nu-l coboara. Pe partea soferului functioneaza in ambele sensuri.

 

As mai avea o problema. Se pare ca dimineata , se aude un mic huruit pe partea dreapta pana ce schimb a doua, mai mult in viraj. E un sunet ca si cum ar atinge cauciucul de oala. Mai incolo cand se mai incalzeste nu se mai aude. Vreo sugestie?

 

Mersi

Andrei

Share this post


Link to post

Uite un video aici, poate te ajuta

Share this post


Link to post
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...