Jump to content
Sign in to follow this  
adrynnoo

De La Club Ford La Club Chevrolet

Recommended Posts

Salutare, cum scrie si in titlu de la ford la chevrolet epica de 2.0, 24 valve, 143cp, problema e ca nu pot sa atasez poze cu masina! imi da o eroare de genul Upload Skipped (Error IO), fotografia are 640x480 si nu stiu de ce nu merge?

 

Edited by adrynnoo

Share this post


Link to post

In primul rand felicitari pentru noua masina si bine ai venit pe forum!

In principiu ar trebui sa mearga sa uploadezi poze chiar si mult mai mari ca rezolutie, insa daca tot nu poti incerca sa le pui pe un site extern (gen imageshack) si linkuri in postul tau de aici.

 

Insa impresiile cu masina si o scurta comparatie cu ce ai avut inainte poti sa faci si fara poze :P .

 

Eu detin tot o Epica, insa cu motorul 2.0D, model LS, cumparata de fostul proprietar la sfarsitul lui 2007. Pana acum (6 luni si ~6000km) nu am avut nici o problema notabila cu masina, doar cromul de pe un buton exfoliat si putini nervi cu un filtru de motorina prost.

Share this post


Link to post

am reusit sa pun si pozele :) , masina o am de la un prieten care a luat-o de noua deci ii stiu cam toata istoria masinii, e din 2008 si are 55000 km, sincer nu stiu la chevrolet mai nimic de unde sa cumpar piese mai ieftine, mecanic bun, am fost la radacini sa iau 1 L d ulei sa mai completez si am dat 42 ron :( la fiesta mea 1 L era 25 ron.

 

 

cat despre masina sunt fff multumit de ea... cu o singura buba, pe partea stanga spate cred ca la roata se aude un troncanit eu suspectez ca ar fi amortizorul de vina ca face numai la gropi si la plecarea dupa loc se aude si ca un scartait.. treb sa o ridic pe rampa sa ma uit pe dedesupt.

post-33523-0-38335200-1305639314_thumb.jpg

post-33523-0-04955900-1305639378_thumb.jpg

post-33523-0-82685400-1305639435_thumb.jpg

post-33523-0-58420100-1305639586_thumb.jpg

post-33523-0-29187000-1305639640_thumb.jpg

post-33523-0-22218300-1305639682_thumb.jpg

Edited by adrynnoo

Share this post


Link to post

Frumoasa masina! A ta e modelul LT (de top) care in plus fata de a mea:

- tapiterie piele integrala (eu am partial piele)

- incalzire in scaune

- senzori de parcare

- jante aliaj de 17" (eu am 16")

- TCS cu ESP (eu am doar TCS)

 

Cand o s-o ridici pe rampa o sa gaseti pe spate o suspensie multilink cu bucse cat pumnul, asa ca banuiesc ca si amortizoarele sunt destul de tepene. Deci primul meu sfat e sa incerci sa te uiti prin porbagaj, eventual sa mai strangi surubul de la roata de rezerva :D .

 

Ca sfaturi pt incepatori:

- vezi ca daca mergi numai in oras computerul de bord minte cu nerusinare in legatura cu consumul (cel putin la diesel sunt abateri si de 2 litri/100km).

- piese gasesti pe la astia care importa pt koreene, desi eu spre exemplu imi iau piesele de la unii care vand in general pt VW, dar la comanda aduc orice. Gasesti pe probleme tehnice informatii referitoare la perioadele de revizie si probleme cunoscute (care la masina asta nu prea o sa gasesti). Compatibilitati cu alte marci nu stiu sa existe decat la unele consumabile (cel putin la dieselul meu).

- ai ales o masina fiabila, dar cu un consum maricel (cel putin la motorul pe benzina), f comoda la drum lung, dar fara veleitati sportive (se apleaca mult in curbe si asta sperie, desi eu nu am reusit sa pierd aderenta nici pe serpentine abordate voiniceste)

 

Sa o stapanesti sanatos si fara probleme!

 

PS: Daca te prinzi cum pot da jos butonul "viteza ventilator" de la climatizare, zi-mi si mie ca vreau sa-i revopsesc cromul care s-a cojit :D .

Edited by ches

Share this post


Link to post

mersi ptr sfaturi

 

am incercat si varianta cu probagajul, am dat si roata jos am desfacut si mocheta laterala ma gandeam ca poate e ceva scapat pe acolo care se aude.. dar nimic :(

 

m-am uitat sub masina si am vzt ce e acolo... chiar e un mare mister ptr mine ce poate sa fie, poate la o intalnire iti arat cum face, dam o tura.

 

cat despre consum intradevar consuma mult peste fiesta dar si trage altfel :D

 

 

sper sa nu fie offtopic :P

Edited by adrynnoo

Share this post


Link to post

Sa te uiti si la toba finala,poate ai vreun tampon rupt.

Share this post


Link to post

ar fi o varianta si cu toba

 

PS: Daca te prinzi cum pot da jos butonul "viteza ventilator" de la climatizare, zi-mi si mie ca vreau sa-i revopsesc cromul care s-a cojit :D

 

 

 

incearca sa tragi de el cu putere spre tine, nu raspund daca se rupe :D

Share this post


Link to post

Am incercat varianta asta cu trasul cu putere in fata si nu a dat semne ca vrea sa iasa asa ca l-am lasat. Cand vii la o intalnire da-mi si mie de veste ca vin special sa ne uitam la Epici :D . Pana acum n-am venit la nici-una din motive de timp si nevasta :) ).

Share this post


Link to post

aveti idee daca are parbriz incalzit?

Share this post


Link to post

Nope, nu are. Oricum ai benzina, fii fericit ca iarna se incalzeste pe loc pana dai zapada.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...