Jump to content
Sign in to follow this  
matrix1968

Joaca La Roti Si Motor

Recommended Posts

stie cineva de ce la plecare masina salta pe loc ca sa zic asa :banana: la ralanti dar la o turatie mai mare revine la normal,iar la o viteza de 40 la ora si la 110 km/ora masina are o vibratie stranie ca si cum as avea opturi la roti :wallbanger: stie cineva care ar fii cauza ..

Share this post


Link to post

stie cineva de ce la plecare masina salta pe loc ca sa zic asa :banana: la ralanti dar la o turatie mai mare revine la normal,iar la o viteza de 40 la ora si la 110 km/ora masina are o vibratie stranie ca si cum as avea opturi la roti :wallbanger: stie cineva care ar fii cauza ..

 

E foarte posibil ca vibratia respectiva sa fie de la un cauciuc deformat.De obicei la viteza mica se simte mai tare...si eu am patit la fel...cauciucul dreapta fata avea crestele deformate de la cum am dat in gropi(stau in Beius si drumul e mai rau ca pe vremea dinozaurilor) si la viteza mica se simtea o usoara vibratie in masina si daca treceam de 100km/h se auzea ca un zumzait.Am schimbat cauciucul si totul a revenit la normal.O seara placuta

Edited by Dorian19

Share this post


Link to post

Sustin si eu ce zice Dorian! La viteze mari mergeam normal dar cand reduceam viteza (de exemplu ma apropiam de o intersectie sau ajungeam din urma o coloana care mergea incet) la o anumita viteza masina vibra. Ce era? un cauciuc avea galme pe flanc. Solutia a fost cauciuc nou si totul a revenit la normal.

 

Alta data (dupa ce am mers pe un drum cu piatra proapspat pusa si nu era tasata - am atins cu burta masinii un strat de piatra), cat eram la semafor sau oprit (de fapt in relanti masina mergea normal) Cand treceam de pragul de 1000 turatii masina vibra apoi se linistea brusc. Asa se intampla numai la cele 1000 de ture. m-a jucat la 2000 - 3000 ture nu era nimic. Pana la urma la service au descoperit (eram si eu acolo bineinteles ca intrase o piatra intre tamponul de cauciuc si suportul motorului si in felul acesta, la rezonanta, tamponul nu-si mai facea treaba). E de cascadorii rasului dar asa a fost!

Share this post


Link to post

fratilor aveti dreptate dar pina una alta chestia e ca am cauciucuri reesapate de 4 ani si cum masina a stat cam un an pe tusa.. :drinkers: e posibil ca sa fi facut ceva ..gilme :scarpin: asa ca pina la proba contrarie adica trebe sa cumpar ceva cauciucuri .chestia care ma nedumereste e de ce la plecare la ralanti se sgiltiie masina la o turatie de 800 dar la o turatie superioara dispare e ceva de la filtre sau ce doamne iartama

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...