Jump to content
Sign in to follow this  
Abram Burel

The Flood Control

Recommended Posts

Mda, trebuie sa astept sa treaca 20 de secunde.

Am incercat de 3 ori sa caut ceva (repede, ca sunt bramburit). Si zbang mesaj roz (sau ce culoare o fi fost aia: Adminstratorii au pus-o de search flood control).

Deci, care-i poanta? Dati drumul la spideri, dar nu la search-uri, mai mult sau mai putin automatizate?

Nu ma deranjeaza prea mult, dar... ah, au trecut 20...

Share this post


Link to post

Limitarile astea le au in general toate forumurile pentru ca ele necesita multe resurse din partea serverului de SQL (in cazul nostru aproape sigur MySQL). O afisare de thread este banala pentru el in comparatie cu un search de text. Daca alegi sa caute in interiurul posturilor, probabil aceste posturi sunt tinute in campuri de tip memo, a caror continut nu se afla pe disc in row-ul propriuzis al tabelei. Tabela tine doar adresa la care este tinut pe hard textul respectiv(datorita dimensiunii mari). Pe langa faptul ca discul este foarte solicitat in nevoia de a citi date din mai multe locatii, si procesorul este foarte solicitat de operatia de in text. Asta ca sa nu vorbesc de sortari care de obicei se fac cu temporale automat. In concluzie, searchul in interirul textului rupe serverul.

Share this post


Link to post

Agreed. Si totusi...

Cate cazuri d-astea sunt...

Orice setting e o optiune a administratorului, in ultima instanta.

Uite, eu propun sa schimbe politica de search, prin cresterea pragului de incercari in "unitatea de timp" la 5.

Any cons?

Share this post


Link to post

Da. Plăteşti matale un server mai puternic, şi pun la 5 secunde. E bine ? :)

Share this post


Link to post

Poate fi.

La fel, pot considera ca e o explicatie.

Dar nu e.

Ce e ala server mai puternic.

Ca si "gazduitor, ti s-au impus limitari la parametrii?

Explica-ne si noua, de fapt, daca te rof poate macar mie, ca sunt mai slab de inger!

Share this post


Link to post

Wichedcoder a explicat destul de detaliat. Pe scurt, mănâncă timp de procesor, care e preţios. Deocamdată.

 

Server mai puternic = mai mult RAM, procesoare mai multe şi mai rapide, HDD-uri mai rapide. Limitări nu am, decât cele autoimpuse :P

Share this post


Link to post

got it!

(N.B. Wichedcoder a expus teoria, sar'mana, vaxxi a cerut finantare, ne straduim, nu am vazut business case-ul, asta e, the end)

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...