Jump to content
Sign in to follow this  
tolin

OTTO versus DIESEL

Recommended Posts

Eu am sa-mi iau diesel cand am sa-mi permit luxul asta, momentan ma multumesc cu benzinare.

Asta nici nu stiu cum poate fi caracterizata ... Si nu e deloc un atac la adresa lui laurentiu83 ci o reflectie asupra a ceea ce a ajuns dieselul. Cu alte cuvinte ce a fost si ce a ajuns .

 

Pina una alta, am fost si ramin adept al benzinei, nu trebuie sa ma explic, gusturile nu se discuta ... Ideea e ca, daca dieselul devine lux, presupun ca beninza ramine mai ieftina :D

Share this post


Link to post

Azi venise o cucoana la revizia de 2 ani cu un Clio dci, timp in care facuse 15000 de km. Masina era cheala-cheala, adica nu avea decat servodirectie, in rest, fara AC, fara casetofon (ce-i ala cdplayer?), fara turometru, fara oglinzi electrice (de incalzire, nici vorba), fara termometru exterior, dar avea motor DIESEL. Asta era culmea zgarceniei, intrucat la banii pe care i-a dat ea pe chelbosenia asta de consuma putin isi putea lua versiunea full cu motorul de 1.4, care, la 7500 de km anual, nu cred ca era o tragedie consumul, dar avea macar dotarile de mai sus. Asta ca sa nu mai vorbesc ca ambele revizii facute pana acum au costat-o pe cucoana 700 ron fiecare.

 

In cadrul reviziei am si innegrit putin cam mult betonul din service cand i-am dat in limitare sa-i curatam turbina.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Azi la petrom- benzina de 95 era 2,88, motorina euro 4 parca 3,48?!?! OMG!!! La ce mai e bun dieselul? Fara misto- pe bune.

Share this post


Link to post

E bun...ca sa aiba faca benzinarii calcule peste calcule si apoi sa faca misto de tractoristi.

Share this post


Link to post

Colega- fara suparare- dar la preturile actuale- dieselul da cu minus. De fapt- cu plus. Depinde cum privesti problema. Mie imi ia jucaria cam 8-8.5% benzina. Deci 100 km cu cel mai mare consum imi da 24.5 ron. Tu cati km faci de banii aia?

 

LE: consumul dat de mine este la limita superioara a lui, fara multe menajamente, fataiala la greu etc. Rar prinde un drum intins (pe care eu merg foaaarte linistit, se stie) Daca scade benzina la 2-2,5 ron- sa mor daca ma intereseaza consumul.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Urmatorul pas e ieftinerea motoarelor diesel =))

Share this post


Link to post

La ce adaosuri au practicat pana acum vanzatorii de masini, nu m-ar mira sa fie mai scump benzinarul. Demult nu mai conteaza costul de productie in pretul de vanzare al unui bun, ci cererea lui pe piata. Vezi barilul de petrol care costa 140 de dolari acum 3 luni si care poate fi exploatat in profit oriunde in lume cu 40 de dolari/baril.

Share this post


Link to post

"Colega"....problema mea era ca ati ajuns sa insistati prosteste pe niste chestii, si mai rau, sa priviti cu un oarecare aer de superioritate tractoristii, "ca ei e prosti, costa mult motorina, tremura motorul, scoate fum, se incalzeste greu, etc etc".

 

Chiar n-am timp acum sa verific, insa nu cred ca exista vreun post pe acest forum prin care un tractorist sa faca misto de benzinari in halul in care ati ajuns voi sa faceti de cei ce au diesel.

 

Conduc de 45.000 km Astra mea diesel si acum vreo 5 zile a trebuit sa plec la Suceava cu o Astra identica (dpdv al puterii - 80 hp), dar cu motor 1.4 benzina. Imi venea sa-i dau foc cand vedeam cat de mult trebuie sa o turez ca sa simt ca trage si cand vedeam ca efectiv "ma tarai" la deal cu 4 - 5.000 rpm. Crezi ca am avut vreo satisfactie cand, dupa 400 km, am oprit sa alimentez cu BENZINA, CARE E MAI IEFTINA DECAT MOTORINA? Nici gand. Mai mult m-a enervat ca efectiv m-am tarait pe soselele patriei cu o masina care are, teoretic, aceleasi performante cu masina mea,

 

 

De ce ti-am scris asta, "colega"? Pentru a sublinia faptul ca dupa acest drum nu am venit imediat pe forum, sa spun ca benzinarele sunt naspa, ca nu trag, ca eu fac o maaaare afacere cu dieselul meu, etc. Mi-a fost de ajuns sa constat chestiunile acelea si sa le tin pt mine. In schimb, cum mai scade cu 0,0001 lei pretul la litrul de benzina, fugiti repede la calculator sa le amintiti celor cu diesel ca au niste masini nasoale, ca motorina e scumpa, ca polueaza, ca tacane, ca le amortizeaza in 3 milioane de ani, etc...

 

 

Era un alt topic, referitor la faptul ca dieselul este sau nu este inca o afacere...DA, avand in vedere diferenta tot mai mare de pret dintre motorina si benzina, in detrimentul celei dintai, NU PREA MAI ESTE O AFACERE SA CUMPERI DIESEL, DACA NU FACI MUUUULTI KM/AN.

 

Acceptati insa macar faptul ca si un motor diesel poate sa-ti aduca si satisfactii si neplaceri, exact ca un motor pe benzina. N-are nimic extraordinar nici unul, nici altul. Daca tragi linie, e doar o chestiune de gusturi...

Share this post


Link to post
NU PREA MAI ESTE O AFACERE SA CUMPERI DIESEL, DACA NU FACI MUUUULTI KM/AN.

Bre, ce de afacerişti pe aici :P .

După mine, nu e "afacere" să-l cumperi nou, că trebuie "amortizată" investiţia. Şi tot după mine, nu e "afacere" să-ţi iei maşină cu cutie manuală, dar, cum bine ai zis, totul e o chestie de gusturi... otto vs. diesel, manuală vs. automată, hatchback vs. break s.a.m.d.

Share this post


Link to post

Uite, cu tine sunt de acord cap-coada:

 

- am luat Astra cu 0 km la bord, era 14.000 eur, acum e 12.000 eur ----> pierd din start 2.000 eur; am luat acum 3 ani, din Franta, un Kangoo de 1.5 diesel, 46.000 km; cu tot cu inmatriculare m-a ajuns circa 8.000 eur, din care doar vama m-a costat atunci 7.000 lei; una noua era mult peste 8.000 eur; nici una dintre masini nu mi-a facut absolut nici o problema; de aceea sunt putine sanse ca urmatoarea masina sa mai fie masina noua;

 

- ca tot vorbeam de urmatoarea masina...90 % va fi tot diesel, dar cu o cutie automata; mi-e mila de faptul ca trebuie sa chinui ambreiajul ala prin oras, iar in exterior...nu sunt pilot de raliu, nu cred ca "m-ar incetini" o cutie automata;

 

 

- in rest, ca e 3/4/5 usi, rosie, neagra, verde, etc etc, sunt doar probleme de gusturi si de nevoi strict personale, care privesc strict cumparatorul si familia lui.

 

 

P.S. Am trecut de acum in off-topic, n-as vrea sa fim sanctionati. [-O<

Share this post


Link to post
Era un alt topic, referitor la faptul ca dieselul este sau nu este inca o afacere...DA, avand in vedere diferenta tot mai mare de pret dintre motorina si benzina, in detrimentul celei dintai, NU PREA MAI ESTE O AFACERE SA CUMPERI DIESEL, DACA NU FACI MUUUULTI KM/AN.

 

Acceptati insa macar faptul ca si un motor diesel poate sa-ti aduca si satisfactii si neplaceri, exact ca un motor pe benzina. N-are nimic extraordinar nici unul, nici altul. Daca tragi linie, e doar o chestiune de gusturi...

Nu, eu nu stiu ce te superi asa. Tot ce am spus e ca NU mai e rentabil sa iti iei diesel (la calculul lui Mircea). Nici macar daca faci muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuulti km pe an. Despre placere, provenienta acesteia si altele discutam la cafenea :mrgreen: .

Share this post


Link to post
Conduc de 45.000 km Astra mea diesel si acum vreo 5 zile a trebuit sa plec la Suceava cu o Astra identica (dpdv al puterii - 80 hp), dar cu motor 1.4 benzina. Imi venea sa-i dau foc cand vedeam cat de mult trebuie sa o turez ca sa simt ca trage si cand vedeam ca efectiv "ma tarai" la deal cu 4 - 5.000 rpm. Crezi ca am avut vreo satisfactie cand, dupa 400 km, am oprit sa alimentez cu BENZINA, CARE E MAI IEFTINA DECAT MOTORINA? Nici gand. Mai mult m-a enervat ca efectiv m-am tarait pe soselele patriei cu o masina care are, teoretic, aceleasi performante cu masina mea,

Sa stii ca asa pot sa compar si eu un TDI de 2.0(nu am zis 2.1) cu al tau de 1.7 sa vedem atunci care e cel care ii vine sa dea foc la masina :P .

There is no replacement for displacement sau cum pisici se scrie...

Va atacati aiurea pentru niste prostii,pe bune de nu sunteti ca niste copii de gradinita.

Mare trestie si cu motoarele astea,nu va trecut niciunuia prin minte ca 95% din noi avem niste motoare de rahat pe masini vechi ca proiectare de 15-25 de ani...Eu unul tanjesc dupa un TFSI de mai bine de un an de zile si nu ma mai plang.Iar cand o sa il am voi invita orice posesor de Diesel sa isi compare odrasla lui cu a mea.

Pana atunci tac si merg pe burta.

Si mai e o chiestie Cristaky,daca ai fi avut benzina pe masina 4 ani de zile si ai fi mers cu un diesel ai fi zis la fel si cu dieselul ca e de rahat si ca iti vine sa ii dai foc.Invata sa conduci corect un benzinar si vei vedea ca dracu nu e chiar atat de negru.Pot chiar sa pun pariu ca 1.5 meu condus de mine si nu de unu care a mers juma de viata numai pe motorina s-ar putea sa te surprinda ca sa zic asa in comparate cu 1.7 DCI,TDI,CRDI,TDDI,TDCI,CTDI sau ce oi avea tu sib capota.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

1. Spre stiinta ta, am avut Dacie vreo 3 ani si apoi Cielo, circa 2 ani. Am avut ocazia sa conduc destule benzinare, unele excelente. De unde ai tras tu concluzia ca nu stiu sa conduc benzinare...

 

2. Compari aiurea TDI de 2.0 cu al meu CDTI 1.7. Eu am comparat dieselul meu de 80 hp cu un benzinar de 1.4, tot cu 80 hp. Cu ce altceva ai fi vrut sa compar, pt ca "raportul de forte" sa fie cat mai echilibrat?

 

 

3. Nu am absolut nici o pretentie de la motorul meu, imi ofera tot ce-i cer. Dar nici nu il laud.

 

 

4. Ma retrag din discutie, am probleme mai importante de rezolvat iar viata e prea scurta. Mai ales pt un posesor de diesel, care trebuie sa rabde multi ani pana sa-si amortizeze investitia.

Share this post


Link to post
"Colega"....problema mea era ca ati ajuns sa insistati prosteste pe niste chestii, si mai rau, sa priviti cu un oarecare aer de superioritate tractoristii, "ca ei e prosti, costa mult motorina, tremura motorul, scoate fum, se incalzeste greu, etc etc".

 

Da te oftici nu gluma.. asa esti de felul tau? Ca vad ca incepi cu jigniri.

Parca ai pus la vanzare minunatia aia de masina.. n-ai reusit sa scapi de ea?

Hai sa-ti spun, motorul tau diesel e un bull shit de motor, am condus motoare diesel superbe .. ce nu m-ar deranja deloc sa le am,

3.0 V6 TDI, 2.5 de la Volvo, 3.5 de la Saab, 3.0 Mercedes etc.. alea motoare nu ce lauzi matale crispat pe aici.

Si pentru stiinta ta, sunt motoare pe benzina ce au aproape plat de cuplu de la 2 mii la limitare.

Share this post


Link to post
2. Compari aiurea TDI de 2.0 cu al meu CDTI 1.7. Eu am comparat dieselul meu de 80 hp cu un benzinar de 1.4, tot cu 80 hp. Cu ce altceva ai fi vrut sa compar, pt ca "raportul de forte" sa fie cat mai echilibrat?

Il poti compara cu un 1.8VVA de la opel ca sa fie cilindreea cat de cat egala,dar stai,ala are 140cai si nu are turbo ca tine :P

Sau daca vrei un 1.6 de pe Corsa care are TURBO dar stai ca nici asa nu e bine,ala are 200cai...

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Alezzule, dacă nu-l combini cu o DSG-oaică tot degeaba :P

 

Eu am comparat dieselul meu de 80 hp cu un benzinar de 1.4, tot cu 80 hp. Cu ce altceva ai fi vrut sa compar, pt ca "raportul de forte" sa fie cat mai echilibrat?

 

E un pic... greşit. Aşa comparăm 1.4 T-Jet 150 CP Sport cu 1.9 Multijet 150 CP Sport, ambele au 150cp, cilindreea diferă ca şi în comparaţia ta.

Share this post


Link to post
"Colega"...

 

De ce ti-am scris asta, "colega"?

 

 

Suntem pe un forum, deci teoretic si practic suntem colegi. Nu stiu de ce ai sarit asa de ars, doar nu ti-am facut nimic. Nu faceam misto. Nu facem nicio referire catre tine sau vreun apropo. Daca asa vezi tu situatia- imi cer scuze, nu ma gandeam ca te ofensezi atat de tare.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Mda.

 

Tommy, reusesti din nou sa ma dezamagesti, dar nu conteaza. Ne-am mai "impacat" candva ;) :

 

1. nu am jignit pe nimeni, cu nici un cuvant; probabil faci o confuzie;

 

2. masina a fost pusa la vanzare pt ca vroiam sa iau ceva mai mare, nu pt ca ma nemultumeste; din motive obiective, nu mai pot investi momentan in alta masina, asa ca nu mai este la vanzare;

 

3. nu mi-am laudat niciodata motorul, nici n-as avea de ce, nu e creatia mea; am spus doar ca imi consuma putin si ca trage mai bine decat cel de pe Astra de 1.4 benzina, 80 hp; crispat nu sunt, iar motoare diesel muuult mai tari decat rasnita mea am condus si eu

 

 

Lucian - imi cer scuze.

 

 

Emil, Alezz - intr-adevar, e posibil ca acea comparatie pe care am facut-o sa nu fie cea mai elocventa.

Share this post


Link to post
Asta ca sa nu mai vorbesc ca ambele revizii facute pana acum au costat-o pe cucoana 700 ron fiecare.

Doar manopera probabil.

Share this post


Link to post

Hai-hai, ca nu-i dracul atat de negru; poate doar fumul :D . Ca idee, in maxim 10 zile imi fac revizia de 45k si, cum nu mai e in garantie, nu va fi facuta la service-uri pretentioase de genul Dibas-ului. Estimez costul la jumatate deja.

 

Cat despre discounturi sau "avataje client", eu am vazut ca la diesel au fost mai multe si mai substantiale, corelate cu cresterea pretului motorinei peste cel al benzinei. Una peste alta, dincolo de dezavantajul "marimii"- care se va rezolva curand probabil, daca tot a iesit din garantie - n-am gasit absolut niciun dezavantaj motorasului asta al FIAT-ului, timp de 3 ani.

Share this post


Link to post

Este mult mai fun dieselul de condus si este comparabil numai cu o benzina turbo. Restul sunt povesti .

Eu conduc dizalu in oras si benzinarul afara, in oras este absolut enervant sa conduci un benzinar, tot timpul tremura cand pleci de pe loc, trebuie turat, total neinteresant pt mine. Nu mai vorbesc de faptul ca tot timpul trebuie sa curat clapeta de acceleratie care la Volvo e foarte sensibila si la 25k km incepe sa oscileze relantiul. Oricum probabil ca nu toate benzinarele au problema asta, dar aceiasi problema este si la 1.6 16v de pe Golf4, la fel era si la Espero si la multe masini cu injectie.

Share this post


Link to post

Ce de povestitori pe forumul asta :)

Eu am vazut ca AndreiB a facut un simplu calcul, singurul lucru concret din ultimele pagini,

restul umpleti spatiul cu pareri despre cat de funny e un lucru sau altul, despre ce supra oferte am mai auzit pe la unii sau altii,

insa toti dieselarii ignorand un calcul concret.

Bogdane, eu nu stiu ce faci tu toata ziua pe la clapeta de acceleratie, eu la coyota nici nu stiu unde e in 40k km, la cielo am curatat-o o singura data in 3 ani jumate si 50k km si la matiz niciodata in 4 ani.

Share this post


Link to post

Tommy, nu vrei sa intelegi ca nu exista calcul universal? Spre exemplu, la X5 dieselul de 3.0 e la acelasi pret cu benzinarul de 3.0. Iar dieselul de la BMW este un super motor! Si ca fiecare persoana are placerile ei? Spre exemplu, eu nu ma dau in laturi de la a conduce o masina mai sportiva, pe benzina, la turatii mari, cu esapament sportiv etc, dar asta cand sunt singur, just for fun. In viata de zi cu zi voi prefera dieselul pentru ca se conduce mai usor, este mai silentios la viteze mari, consuma mai putin. Scurt si concret. Calculele ma cam lasa rece, desi, in cazul meu strict, sunt favorabile dieselului.

Share this post


Link to post

Daca compari cu 1,6 benzina de mai 'nainte normal ca se conduce mai usor. Eu m-am saturat de masini care se conduc usor ce se baga in fata mea in depasire si la mijlocul depasirii trebuie sa pun frana ca se opresc din accelerare. Sau schimba viteza, nu imi dau seama, doar ca scade accelerarea.

 

Si daca si 3,0 benzina de la BMW e vreo nasparlitate de motor...

Share this post


Link to post

Compar si cu benzinare de 2.0 sau de 1.8 (de origine vag de exemplu). Si n-am zis ca 3.0 i de la BMW este o nasparlitate de motor ci doar ca 3.0 d este net superior!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...