Jump to content
Sign in to follow this  
tolin

OTTO versus DIESEL

Recommended Posts

Deacord. Aia de la Ferrari nu pot sa-i puna diesel, ca cilindreea in F1 e limitata la 3000 cmc, si nu poti sa pui V8-tu lu AND, intelegi tu??? :lol:

Motoarele alea se tureaza la 17-18.000 rpm, n-au nici o treaba cu dieselu.

SI eu mi-as lua diesel pentru consum, dar nu am cum sa zic ca e mai bun ca un benzinar(mai ales turbo) la performante. Daca nu ati inteles, aici e fenomenul Logan. Adica alegi varianta economica si trebuie sa o ridici in slavi pe toate planurile ca sa te simti bine. La fel e si cu And si dieselul. El vrea diesel ca sa consume putin, da tre sa se convinga si ca e cel mai cel...

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

HaHa , asta-i buna. diesel-ul accelereaza mult mai frumos decat un benzinar. Reprize mult mai bune , cuplu mult superior..plecere mult mai mare la volan.

Share this post


Link to post

Da frigiderul cat costa?E dizel?

Share this post


Link to post

Da, da, de asta se folosesc la racing numai motoare Otto. Ca nu l-au citit pe AND inca.

Share this post


Link to post

Daca's fraieri, se scoteau si cu consumul... nu mai faceau atatea opriri la boxe.

Share this post


Link to post

Si atunci de ce imi place mie mai mult cum merge motorul pe benzina de la reno de 75 de cai decat tdi-ul de 100 de la vw? E doar o parere pur personala oare?

Da, ai dreptate, era o placere mult mai mare la volan cand vw-ul imi lua 5.6-5.8 mergand cu 120-140 si peste si reno-ul imi sarea bine de 6.5-7 mergand la aceeasi viteza. Dar placerea conducerii nu inseamna neaparat consum mic pentru toata lumea, ci multe alte chestii, precum si o accelerare la care nu se simte la fel de dur forta ca la diesel, nu doar satisfacerea zgarceniei. Da, benzinarul poate fi bun pentru unii, dieselul pentru altii samd. Eu am ocazia sa conduc din ambele si pot sa emit pareri pentru fiecare. As alege diesel pentru consum mic, anduranta mare, elasticitate buna pe teren prost, cuplu adica, dar intr-o depasire e mult mai bun benzinarul. Si la revizii tot benzinarul iese castigator, un logan diesel isi scoate banii in 65 de mii de km, daca faci reviziile la service. Daca nu ar prima aspectul financiar si as avea o teava de carburant prin curte, atunci as vrea ca prin ea sa curga benzina.

Asa ca toata discutia asta in care este acuzat "fraierul cu benzinar" nu-si are rostul. Fiecare trebuie sa-si faca ceva calcule inainte de a-si alege motorizarea, pentru ca poate iesi mai scump alegand ieftin la prima vedere.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Eu as mai adauga ceva. Motorul Diesel nu are viitor. Epuizarea resurselor de petrol va baga acest motor la muzeul tehnicii.

Share this post


Link to post

Dieselul o sa mai mearga pe ulei de rapita sau ceva de genul asta in acest caz, pt benzinar va fi mai rau(metanol, etc).

Share this post


Link to post

Laurentiu , nu-mi spune ca e mai fasnet clio al tau decat tdi-ul de 100cp de pe passat sau ce mai ai tu. In orice depasire scurta , diesel-ul te scoate MUUULT mai repede datorita cuplului instant si reprizelor mai bune. Eu am vazut prea bine ce-a facut un Cordoba TDi 101cp din Logan-ul meu. N-am avut nici cea mai mica sansa. Am condus diesel-uri la viata mea . Nu toate ci HDi de mai multe ori , odata TDi (Octavia) si un DTi (Astra G). Eu cred ca majoritatea de aici n-au prea condus diesel la viata lor , si daca da , probabil era aspirat.

 

Faza cu de ce nu avem diesel in F1 sau raliuri este deja veche. Cat mai aveti de gand s-o ziceti? N-ar avea rost sa bage diesel pentru ca automat masina ar capata kg in plus.

Share this post


Link to post

O s-o spunem pana o pricepi. Oricum, la la racing limitarea in greutate se face in jos, asa ca argumentul tau e fals si n-ar deranja pe nimeni, daca raportul CP/Kg + CP/cc ar fi in favoarea Dieselului. Asa ca nu se foloseste pentru ca aia au inteles ca motorul Diesel nu este pentru asa ceva. Aia il folosesc la carat, distante lungi, viteze constante. In acest domeniu motorul Diesel nu are inca adversar. Dar sa spui ca asta-i motor de liniutze, iti stergi toate dovezile de pricepere in domeniu.

Share this post


Link to post

AND-ule tu nu prea pari sa pricepi prea bine. Eu am avut passat de 2.5l TDI 24v. Momentul de acceleratie era super dar cu mana pe inima iti spun ca imi place de 10x mai mult cum suna nubira la 6000 de ture fata de passat la 4500, iar motorul de 100cai pe nubira condus la limita (peste 4500rpm) e produce mult mai multa adrenalina decat passat-ul. Dar tu traiesti cu gandul numai la economie si la reviste (de diferite genuri) deci nu avem cum sa te convingem.

 

PS: Ia un diesel si condu-l la limita si ai sa vei nishte rezultate destul de surprinzatoare :( , atat passat-ul meu cat si a6-le unui prieten erau toate zoioase de ulei.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Eu mai adauga ca acum 3 saptamani mergeam cu reno-ul si urcam dealul pe strada principala din oras si m-a luat radarul cu 69 km/h. Pana in ziua aia condusesem preponderent dieselul, apoi de atunci nu m-am mai suit in el, din cauza unor motive neinteresante in context.

Spun clar: daca mergeam cu dieselul NU luam amenda atunci. Plecasem de 500 de metri de la stop. Dieselul ar fi fost fortat mult prea mult fata de ce as fi avut eu chef atunci.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Hai gata lasati-ma in pace :) . Faza cu revistele chiar ma calca pe nervi pentru ca am condus destule diesel-uri. Nu stiu ce 2.5 TDi ai avut tu pt ca singurul pe care-l cunosc eu este 2.5 V6 TDi 150cp , scoate suta in 8-9 sec si Nubira nici nu misca in fata lui. Mergi tu in continuare cu Nubira la 6000rpm .. ca-i bine asa. Chiar daca prin absurd ar tolera motorul un abuz asa constant , tot n-ai obtine pe jumatate din performantele care le aveai cu 2.5 TDi cand nici macar nu fortai motorul.

 

Cred ca voi sunteti cei care citesc din reviste. Nici unul nu aveti diesel ca masina personala si bineinteles ca va ridicati benzinarul in slavi. NFS are Santa Fe diesel , insa din cate am vazut , e cam submotorizat si probabil si el ar fi de partea benzinarului. Altcineva cu diesel ar mai fi alx .. el oare ce ar spune. Ar fi preferat un Modus pe benzina la 80cp (daca ar fi existat) sau dci-ul de 80? Nu din punct de vedere al ec ci PERFORMANTELOR!

Share this post


Link to post

Se pare ca tu citesti doar ce-ti convine. Sunt destui care mai au si Diesele si destui care au avut Diesele si nu mai vor sa aiba. E si asta o experienta, dar nu-i obligatorie. Motorul Diesel este limitat din principiul de functionare, nu trebuie sa il ai ca sa intelegi asta. Mai rau e cand il ai si nu intelegi si incerci sa-i acorzi valente pe care nu le are, orice ai face.

Share this post


Link to post

Si-au luat dpdv economic diesel. Chiar si Maniaku a recunoscut ca nu ar vrea sa vada cat consuma un HSF de 2 litri pe benzina. Ai mei au vw-ul diesel cu motor de 1.9 care consuma 5.8 daca ma dau la el si in firma mai avem un 2.0 benzinar la care sub 10 nu prea s-a vazut consum. Dar sunt avantaje si dezavantaje. alor mei la 50 de ani nu le trebuie sa faca liniute pana la munte/mare/supermarket.

DPDV al performantelor cu totii am vrea sa avem sute de cp sub capota care sa fie strict controlati sa nu-i scapam de sub control, dar care totusi sa transforme depasirea unui tir intr-o joaca. Dar fara consum mare nu se poate.

Iar faza ca e prea greu dieselul pt formula 1 cand un brat de suspensie cantareste acum 300 de grame mi se pare absurda.

Share this post


Link to post

La o cilindree apropiata de 1.5-ul de 80 de cai e 1.6 16v de 115 cai , cred ca mai degraba asta ar fi comparatia. Tu compari doar ce iti place tie. RS6 care nu se mai fabrica, W12 care se scoate din productie, etc.

Share this post


Link to post

Hai sa nu ne mai certam ..dar stii ce-mi place mie? Fiecare din voi imi spune " Ma da nu vrei sa pricepi! " iar apoi imi baga cate o povestioara de ce a reusit el cu un benzinar si cu diesel n-a putut. Sau ca ii place lui mai mult cum zbiara motoru la 6000rpm la benzinara. Sau ca nu stiu ce si nu stiu cum. Fiecare aveti pareri despre subiect insa nu puneti pe masa nici o dovada. Iar eu cand o fac , sunt acuzat ca ma uit in reviste sau pe site-uri , ca defapt nu e asa ..ci e cum va PLACE voua. Pai veniti nene si voi cu articole din reviste sau site-uri auto unde sa scrie ca benzinarul castiga lupta cu diesel-ul , pt ca nu veti gasii asa ceva , ci titlul chiar inversata. Peste tot , orice asa zis EXPERT auto prefera diesel-ul. TOTI! Oare de ce? In toate review-urile cand este scrisa masina si modelul si motorul preferat : acela e diesel! Si astia din vest sunt disperati cu economia de prefera dieselul? Sau poate are ceva de a face cu performantele sale . Eu asa cred. Am tot incercat sa nu bag in discutie experientele personale cu diesel pt ca ele nu conteaza , si nu conteaza nici ale voastre ! Sunt irelevante! Believe it or not , conteaza mai mult opinia in masa pe care o obtii online pe un site auto , pt ca aia nu sunt lesinati dupa woo sau chevy iar orice altceva este anticristul pe 4 roti. Ce parere aveti? Sunteti obiectivi sau subiectivi? Aha :)

Share this post


Link to post
Si astia din vest sunt disperati cu economia de prefera dieselul?

 

Categorig DA. Aia sunt mai disperati decat noi cu consumul. Se uita la fiecare cent. In Italia se dau reduceri de carburant pentru locuitorii din nord (pe baza de card special) pentru a nu se duce pana in Elvetia sa isi ia combustibil. Iar Elevtia nu e in Shengen deci exista vama intre cele doua tari.

Share this post


Link to post

Pai nu numai noi suntem speriati de pretul carburantilor, ci si vesticii. Dute intr-un targ auto si ai sa vezi ca stai cu un benzinar mult si bine la vanzare, dar asta din cauza consumului mai mare.

Un diesel e putin mai complicat de condus, nu poate fi condus optim de toate blondele. Aia poate sa se trezeasca sa cupleze a 5a la 60. Se pune atata pret pe diesel deoarece este mai cerut, asta din cauza CONSUMULUI, nu ca ar fi toti indragostiti de accelerarea lui, de zgomotul crescut, de fumul negru pe care il scoate uneori si multe altele.

De ce nu se pun motoare diesel pe masini foarte mici? E mai greu de mers cu un diesel in ambuteiaje decat cu un benzinar, asta fara a lua in calcul caroseria ce trebuie intarita. Cu un diesel "te bagi" mult mai greu in trafic, traversezi mult mai greu o strada principala, adica nu e in largul lui in oras. Un benzinar rezista mult mai bine la regim subturat, in timp ce la un diesel ii crapa turbina in timp.

Share this post


Link to post

uite o comparatie:LOGAN 1.5 dci si rabla de cielo 1.5 sohc...ce zici? care e mai performanta?

Share this post


Link to post
Pai veniti nene si voi cu articole din reviste sau site-uri auto unde sa scrie ca benzinarul castiga lupta cu diesel-ul , pt ca nu veti gasii asa ceva , ci titlul chiar inversata. Peste tot , orice asa zis EXPERT auto prefera diesel-ul. TOTI! Oare de ce?

Pentru ca tu n-ai inteles inca ce este o revista auto, unde ii exprima "expertii" aia parerile. Orice revista si "expert" traieste din reclama si reclama la benzinare nu se face, n-are rost, asa cum nu se face reclama la Ferrari. Intotdeauna se face reclama la ce nu se vinde si la ceva din care se castiga mai mult. Ei si nu posesorii. Si se face reclama asta la greu in RO pentru ca se mizeaza pe lipsa de informatie, pe lipsa de bani si pe lipsa de diferentiere in taxarea motoarelor. Un "expert" lucreaza intotdeauna la comanda. Si mai este un motiv: romanul nu s-a invatat inca sa gandeasca in costuri globale. Cand va calcula asa, nu va mai pune botul la Diesele pe masinile personale.

Ca tot ai amintit de Alx, nu cred ca vrea sa stie cat ar insemna o interventie la motorului lui, oprit undeva pe la Moeciu de Sus. Nu te lua dupa echiparile Diesel de pe modele limuzinelor. Acelea sunt masini pentru alta categorie de oameni, care nu scrie pe acest forum si care parcurge distante lungi, kilometraje mari pe an, care tin masinile in garaj, le revizuiesc la cele mai scumpe service-uri si intotdeauna mai au una sau mai multe masini in rezerva. Motorul Diesel, din motorul saracului, a devenit motorul bogatului. Motorul Diesel din ziua de azi pe autoturisme personale este un lux, doar rulajul foarte mare il justifica sau snobismul.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Cred ca disputa voastra pleaca de la alt aspect: Nm vs CP. Cuplu vs putere. AND traduce DIRECT cuplul maxim impresionant al motoarelor diesel prin performante impresionante, si tocmai aici se inseala.

Share this post


Link to post

AND, nu mai fii asa "expert"... fiecare are dreptul la preferitne sa...

este normal ca andrei sa prefere benzina daca nevoia de adrenalina il duce pe el la calcarea acceleratie in 6k rpm. Eu, daca am nevoie de adrenalina ma duc pe niste serpentine, nu merg cu 2xx la ora. Fiecare cu ale lui si fiecare isi utilizeaza masina in scopurile personale si in functie de asta are preferintele lui.

Share this post


Link to post

Daca tu spui ca asta fac inseamna ca asta fac :) ) .

 

PS Vlad , nu se compara cc ci cp. Nu merge logan dci vs cielo pt ca au aceiasi cc. Hai sa comparam Skoda Fabia 1.4 MPi 75cp cu Skoda Fabia 1.4 TDi 75cp .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...