Jump to content
Sign in to follow this  
Elfu

Bujii Lacetti

Recommended Posts

Trebuie sa-mi schimb si eu bujiile la Lacetti si cum cele originale se gasesc foarte greu sau aproape deloc prin magazine voiam sa va intreb si eu ce inlocuitori imi recomandati.

 

Din pacate tura asta programul nu mi-a mai permis sa ma duc la Targoviste sa-mi fac rezvizia asa ca ieri mi-am schimbat uleiul si filtrul la un service Daewoo din Bucuresti, filtrul de aer l-am gasit si mi-l schimb azi, filtrul de benzina l-am gasit si urmeaza sa-l schimb in week-end, filtrul de polen sincer si OEM tot scump al dracului e, asa ca sincer cred ca il paste un aspirator, franele sunt ok si asa am ajuns la bujii unde nu stiu ce firma sa cumpar. :) ))

 

Ceva recomandari?

 

Multumesc mult de tot.

 

P.S. Uleiul pe care l-am bagat este Mobil Super 3000 5W30 Full Synthetic, filtrul de ulei Mann.

Share this post


Link to post

Ce motor ai,ca pe Lacetti s-au montat 3 motoare?

Share this post


Link to post

Din catalogul NGK

 

F14D3 - BKR6E-11

F16D3 - BKR6E-11

T18SED - BKR5EK

Share this post


Link to post

Adica pt 1.4/1.6 sunt aceleasi ca la nubira/kalos 1.4 16v/cielo 1.5 16v. Ar trebui sa le gasesti la orice magazin daewoo.

Share this post


Link to post

@nluncasu

Motor de 1.6 benzina

 

Multumesc mult George_Paraschiv si andreib.

 

Azi chiar am fost intr-un magazin cu piese daewoo, dar omul de acolo mi-a zis ca nu are catalog de la chevrolet si nu stie ce sa-mi vanda.

E bine de stiut ca se nimeresc cele de la Nubira ca imi e mai usor sa le gasesc. :) )

 

Si ca brand? Bosh? NKG?

 

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

NGK, am vazut la NORAUTO Auchan in jur de 16 lei bucata, au catalogul chiar la magazin langa raftul cu bujii

post-13547-0-63998700-1302908316_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Brisk DR15 YC-1,DR15TC-1(cu electrozi multipli),sau DOR14LGS,care au si pe forum un bun renume justificat.Sunt aceleasi ca si pentru Aveo 1,4/16V.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspunsuri. Acuma trebuie doar sa mai gasesc si ceva timp liber sa ma duc sa le cumpar si eventual sa le si schimb. :)

Share this post


Link to post

Eu am avut NGK BKR6E-11 cand am luat masina in 2006, le-am inlocuit cu NGK BKR6EIX-11 si de atunci numai cu dintr-astea merg fara probleme. BRISK nu am gasit, stie cineva de unde as putea lua?

Share this post


Link to post

Bujiile mele dupa aproape 15.000 km - NGK BKR6EIX-11

post-5070-0-40641000-1307080499_thumb.jpg

post-5070-0-10339500-1307080526_thumb.jpg

post-5070-0-18693700-1307080556_thumb.jpg

post-5070-0-36407900-1307080583_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Din catalogul NGK

 

F14D3 - BKR6E-11

F16D3 - BKR6E-11

T18SED - BKR5EK

 

subscriu si eu cu NGK-uri doar sa reglezi electrodul

Share this post


Link to post

Eu am avut NGK BKR6E-11 cand am luat masina in 2006, le-am inlocuit cu NGK BKR6EIX-11 si de atunci numai cu dintr-astea merg fara probleme. BRISK nu am gasit, stie cineva de unde as putea lua?

 

salut,deci bkr6eix-11 ti sau parut mai bune decat bkr6e-11

Share this post


Link to post

Salut, mai bune ca durata de viata si poate la viteza mai mare (aici poate fi si efectul placebo...).

In momentul de fata folosesc de un an de zile Beru ultra x uxf 79. Fac minuni :D .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...