Jump to content
Sign in to follow this  
hrisss18

Ceas Digital Cielo Daewoo

Recommended Posts

Salut!

Doresc sa pun aceasta schema (instalare ceas digital care indica ora) deoarece eu am cautat de nenumarate ori pe net si nu am gasit absolut nimic despre ceasul digital de Cielo.

Schema pentru ceasul digital care se gaseste in cartea de service cielo are destul de multe greseli asa ca o sa postez pentru cei care au nevoie sa-si monteze astfel de ceas, schema in care au fost corectate greselile de catre mine si am organizat-o astfel incat sa fie cat mai pe intelesul tuturor.

(sunt persoane care cauta/gasesc pe la dezmembrari sau prin targ ceas de Cielo si doresc sa il puna la dacie sau mai stiu eu ce masina, sau masina a fost cielo standard si nu a avut niciodata ceas montat)

post-32266-0-94165900-1302263447_thumb.jpg

Share this post


Link to post

La Cielo-urile care au venit din fabrica fara acest ceas, trebuie decupat bordul iar mufa de alimentare a ceasului exista.

Share this post


Link to post

La Cielo-urile care au venit din fabrica fara acest ceas, trebuie decupat bordul iar mufa de alimentare a ceasului exista.

 

Poate exista, dar nu la toate

La mine unu, nu am vazut, gasit acea mufa pe nicaieri asa ca mi-am pus una de sursa (cea cu 4 pini; 2 pini de +12 si 2 pini minus sau masa), iar pentru decupare am folosit caterul (si pila)

PS nici tu nu ai avut ceas din fabrica, l-ai pus tu pe urma si zici ca aveai acea mufa din fabrica? Eu unul m-am uitat la alt Cielo pe unde avea firul tras iar la mine nu era pe nicaieri.

Important este ca am pus ceasul si merge

Share this post


Link to post

Da, am mufa din fabric, dar eu am schimbat bordul complet

Edited by George_Paraschiv

Share this post


Link to post

Nu-mi imaginez bordul fara ceasul ala. Are cineva o poza de bord nedecupat?

Share this post


Link to post

Uite acilea o poza cu bord fara ceas :mrgreen:

Edited by George_Paraschiv
  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu-mi imaginez bordul fara ceasul ala. Are cineva o poza de bord nedecupat?

 

Mie nu mi-a trebuit (cel putin pentru moment acel ceas pe bord) pentru ca aveam ceas la vechiul cd player sony CDX L400X care, din pacate, nu avea mp 3. Cum am schimbat cd playerul si mi-am pus Pioneer DEH-2900 cu mp 3, acesta nu a mai avut ceas si am stat un timp fara ceas iar noaptea cel putin era un calvar sa stai sa te uiti la telefon cat e ceasul, cand tu trebuie sa te feresti de doua gropi si dai in a treia sau iti apare brusc o caruta in fata, ca de, suntem in Romania.

Edited by hrisss18

Share this post


Link to post

un lucru nu reusesc sa reglez la ceasul meu...si am cautat peste tot...nici in schema de mai sus nu scrie...

 

 

 

CUM II SETEZI FORMATUL DE 24 DE ORE LA CEAS????????????????

Share this post


Link to post

Nu are asa ceva :)

 

Si nu era cazul sa tipi la noi pentru atata lucru...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Buna, am o problema cu un ceas de cielo.

 

El are trei intrari de alimentare:

 

1: baterie - ar trebui sa functioneze fara ecran si sa tina minte iar la apasarea unui buton de pe ceas sa afiseze ora cu contactul oprit.

2: contact - functioneaza

3: pozitie - la momentul cuplarii se face dim automat

4: masa

 

Problema e ca merge la contact dar cand scot cheia se reseteaza si nici nu merge cand apas butonul de afisare.

 

Ceastop.jpgCeasbottom.jpg

 

Am masurat tot in afara de tranzistor, sa fie ala de vina?

 

Rezistenta mare are 68R, cea mica 5.6k, diodele sunt 1N4007, cea zener nu stiu ce valoare are dar nu e arsa.

Pe tranzistor e marcat K 5C C3203Y

Share this post


Link to post

Inverseaza cele 2 borne de alimentare. Verifica si diodele de pe placa cu mufa.

Share this post


Link to post

Inverseaza cele 2 fire de la + ( cel pe care ai + permanent si cel pe care ai + numai cand ai contactul pus).

Share this post


Link to post

Pai e clar, nu e tensiune pe pozitia 1, baterie. Vezi de ce :)

Share this post


Link to post

Este tensiune am verficat.

 

Am incercat alt ceas cu Cielo si functioneaza perfect, se aprinde cand apas butonul D si tine minte, deci ceasul e problema sigur.

Share this post


Link to post

Salut! Daca nu ai rezolvat problema cu ceasul, atunci cauta altul pe la dezmembrari. Bafta!

Edited by hrisss18

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...