Jump to content
Sign in to follow this  
Razv

Sfat Achizitie Masina "Noua"

Recommended Posts

Nu zic ca 5 stele sint de lepadat, dar cu ce te incalzeste faptul ca a fost prima masina cu 5 stele atunci cind schimbat etrieri spate la o singura roata este pe undeva la 1000 RON cu manopera cu tot?

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Costa atat pentru cei care stau cu mainile in buzunar si isi permit sa plateasca,adica sa muncesc 2 saptamani sa le dau alora de la service sa faca puta mare,stai cuminte.

Am schimbat distributia(role +curea) la Leganza cu 250lei(e drept ca trebuie putina indemanare si chef de munca si pe @salex consultant :) ),la service mi-au cerut 1000lei!!!!!!!!!!!!!!!!!

Unui prieten i-au luat 2400lei pentru schimb ulei +filtre Peugeot 607 ,asta a zis :o ri ii dau foc ori ma murdaresc putin pe labute si rezolv cu max 500lei.

Cand avem la indemana net-ul este imposibil sa nu gasim solutii convenabile .

 

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Daca tot le rezolvi pe toate si te bati cu pumnul in piept ca nu e alta ca Velsapishu, de ce ai mai cerut opinii aici?

 

Daca a fost primul cu 5 stele, so what?! S-au mai vazut de atunci incoace si altele cu acelasi rezultat.

Cat despre aspect, ala nu e 'nonconformist', e doar opera unui designer beat.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Oricum esti pe langa .

Comparam seria 5 de la BMW cu trotineta focus de la turcia.

Share this post


Link to post

Ba nea`, Focusul e facut in Germania, la Saarlouis, insa nu-mi aduc aminte sa fi fost vorba de el. Sa-ti dau o serie VIN sa vezi cum arata o masina noua macar in poze? :) )

Apoi, de unde comparatia cu seria 5, ba nea` oarecare?

Stii cum miroase o masina noua, sau ai doar vise cu un Velsapish hartanit si obosit pe care nici macar nu-l ai? :)

 

Oricum, dupa numarul tau de inmatriculare, nu merita sa-mi uzez tastatura. Hai la mai mare !

Edited by Englishman
  • Like 1

Share this post


Link to post

Hei, mai relaxati un pic ca se lasa cu butonul rosu da?

Ceri un sfat, il primesti, il accepti sau nu, dar n-o iei in nume personal.

E fapt stiut ca masinile considerate de lux au depreciere mare si nu sunt monumente de fiabilitate in general. Similar si cele sport.

Share this post


Link to post

Noroc ca l-am vazut online pe Mircea, eram foarte tentat sa-i spun mai multe. M-am oprit exact la timp... :) )

Edited by Englishman
  • Like 1

Share this post


Link to post

Off: Sa fiu oare singurul ciudat caruia-i place Velasatis-ul? :D (pentru ca da, recunosc ca mie-mi place)

On: Este fantastic de submotorizat, probabil ca din cei 160 de cai au mai ramas 120, care ar trebui sa mute aproape 2 tone. Singurele motorizari decente pentru masina aia sunt cele 2 V6 (daca iti permiti). Daca nu, las-o, uita de ea, e un vis urat.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Buna seara. Am zis sa nu mai deschid alt topic, titlul fiind destul de sugestiv.

In viitorul apropiat ma gandeam sa imi achiziitionez si eu o masina (fiind incepator de aproape un an), si prima care mi-a sarit in ochi a fost chevy cruze 1.7, si am auzit de la cineva ca are un costum destul de mic in oras. Acum as dori sa va intreb, este recomandata aceasta masina daca merg in marea majoritate a timpului prin oras (Bucuresti) ? Ce alte optiuni ar mai fi ? :D (exclus hatchback, nu prea imi plac :"> )

Share this post


Link to post

"Hai evribadi".

De un benzinar 1.6 kombi Lacetti ar fi vorba despre care nu stiu mare lucru si nu mi-ar strica nitica documentatie motiv care intreb pe cei in cunostinta de cauza de face toti banii ori ba. Cum sta la consum, ce bube are de regula, cit de iute se misca ...?

Share this post


Link to post

Lacetti Sedan din 2007 si ~125.000km pana acum. S-au schimbat etrierii pe spate din cauza ca nu mai lucrau bine, 1 rulment si bucsa de la amortizor pe stanga fata iar in garantie sonda de oxigen. Practic nu s-a simtit ca ai masina in acesti 14 ani. Un alt lucru important mi se pare ca nu are deloc rugina la caroserie( 0 elemente revopsite) doar dedesubt cum este si normal.

Consum 6.5-7% la exterior mers decent si 8-9-10% mers alert. Oras intre 10 si 13%.

Masina nu consuma absolut deloc ulei intre revizii spre deosebire de masinile din zilele noastre si am folosit numai 5w30.

Mi se pare destul de sensibila la benzina in schimb, cum nu-i place benzina cum da Check Engine si mai sacadeaza la turatie mica dar te obisnuiesti.

Daca poti gasi o masina intretinuta chiar n-are rost sa stai pe ganduri.

Lacetti.jpg

Edited by Akon

Share this post


Link to post

Multam, Akon. Cam rare la vinzare si destul de scumpe comparativ cu alte alte marci de aprox. aceiasi virsta. In final m-am oprit la un Ford Focus Comfort benzinar 1.6 kombi (kombi fiind primul aspect de luat in calcul in cazul de fata).

Share this post


Link to post

Tu stii exact de ce ai nevoie dar modelul ala de Ford l-a avut sora'mea acum 13-14 ani in varianta berlina fabricatie 2001 si era deja pocnit de rugina la praguri.

Eu prin zona mea nici n-am mai prea vazut modelul, semn ca sunt deja decedate.

Edited by Akon

Share this post


Link to post

In zona ii plin pe ulite cu din astea. In ciuda faptului ca anul trecut facu majoratu', n-am gasit gram de rugina pe ea. Foarte bine intretinuta, in opinia multora. Acuma, oi vedea in timp ce si cum.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...