Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Maroc

Recommended Posts

Cine ce stie despre Maroc? :rolleyes:

 

Preferabil din experienta personala.

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Salut, am fost anul trecut doua luni, acum depinde ce vrei sa stii, unde vrei sa mergi ?, cum sa ajungi ?, ce se maninca ?, cum sint oamenii, drumurile ?

Despre unele lucruri pot sa iti povestesc, momentan se cam evita, datorita problemelor care le-au avut in 20 februarie, mai ales la sfirsitul saptaminii.

Share this post


Link to post

Si eu iti pot spune cum e,am fost de 5 ori :) Am stat un an.

 

Iti pot spune orice.

Share this post


Link to post

Nu ajung in Tanger. Marrakech - Rissani (si ceva pe langa) - Marrakech

 

Pe mine ma intereseaza asa:

- chestii de securitate, reguli speciale, eventual la aeroport, prin Rissani (in fine, regiunile mai putin populate)

- alimentatie (banuiesc ca e ca in Egipt?)

- cum sunt oamenii?

- harti gasesc? au benzinarii, cafenele, din astea, peste tot? pentru ca cumpara dracii gen ciocolata si apa?

- reguli speciale pentru fotografie?

- ceva ce v-a placut in Marrakech? Trebuie sa fiu atent la ceva?

 

...

 

Mersi mult.

Share this post


Link to post

La aeroport trebuie sa completezi o fise , pe care o primesti in avion înainte de aterizare , nume, scopu călătorie etc. Securitate, pot spune ca se merge pe jos de la avion in aeroport,la punctu de controldai passaportu si fisa care ai primito in avion. Sunt mici aeroporturile.

 

Daca ajungi intr-o zona mai Putin populata ai grija la taxi uri,Daca mergi între localități sunt taxi uri cobra , vezi sa platesti 5 locuri , nu cred ca vreți sa stati cu 3 in spate si 2 in fata. Mașini de închiriat se găsesc in orașe, ai de la logan la vw.Alimente da precum in Egipt, Arabia Saudită etc, caută pe Google gastronamia marocana, sa sti ce sa mananci si ce conține. Oameni foarte prietenosi te intelegi cu ei. Gasesti hărți ,au benzinării , cafenele sunt peste tot, ciocolata si apa Gasesti chiar si milka. apa au si plata si minerală import si autohtonă .Fotografi poți face oriunde, doar la palatele regale nu e voie . In Marrakech poti vizita piata cu serpii Djemaa El Fnaa , merita .

 

Ai ce vedea. Sa fi atent la mașina sa aibă a/c si nu te opri Daca îți face semn cineva de pe marginea drumului, grupuri sanitare sub orice critica, nu te speria deca vezi pe masa muste , ASA e acolo. Îți recomand sa iei chiftea. Vezi ca, nu prea se respecta regurile de circulație, au radare atentie la viteza , Daca te opreste garcea arab fate ca nu intelegi ce spune si scapi.

 

Exista cluburi pentru europeni , am un amic italian in Marrakech e owner la club VIP foarte select si frumos orice băutură vrei se găsește. Îți recomand sa mergi pana la Tanger sunt 250 km de la Marrakech, si M'diq cea mai noua stațiune de la ei si foarte frumoasa. In cafenele ai si wifi. Hoti de buzunare sunt ca peste tot.

Edited by ZDN

Share this post


Link to post

Eu nu am inteles ce e suretele si chifteaua nationala. Sau invers. :scarpin:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Hoti de buzunare sunt ca peste tot.

 

Doar de buzunare? Violenti sau nu?

 

 

Bani unde schimb? In aeroport sau se poate usor la bancomate?

 

 

De exemplu, bancomatele au optiunea de limba engleza sau franceza?

Share this post


Link to post

Surete national, e Politia nationala la ei.Si au si Jandarmerie care te poate opri in trafic pentru control acte etc.

 

chifte(Kefta) in Araba, e un preparat specific lumi arabe.

 

Doar de buzunar,nici nu Ii simti,nu sunt sunt violenti,doar priceputi.

 

Bani poti schimba la banca,exista BMC,BRD,Banca Populara,si Attijariwafa.

 

Exista si case de schimb valutar,dar sunt mai rare.

 

La ATM poti scoate bani de pe orice card,iti transforma din Lei/Euro in Dirhami,limbi poti selecta Engleza,franceza.

 

Si de la Marrakesh pana la Tanger sunt 400 km scuze ma gandeam la Casablanca.

Edited by ZDN

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...