Jump to content
Sign in to follow this  
Tommy

Formula 1 - 2011

Recommended Posts

Si bani pentru Bernie & Co, doar asta e ceea ce conteaza in F1, nu?

Share this post


Link to post

Nu mi-a placut nimic la cursa de astazi, toti au fost niste catastrofe incepand de la bernie pana la femeia de servici inclusiv piloti si stewarzi. Esec total. Ma mir ca nu au oprit cursa de tot cu 7 ture inainte de final sa-i puna victoria pe tava lui Vettel dar si asa i-au pus-o. Tare curios eram daca mai tineau 8 ture cauciucurile alea. Asa se intampla cand banul dicteaza iar cei din F1 trag de un pilot mediocru (Vettel) care doar are norocul ca alearga cu cea mai buna masina dintre toate fie ea legala sau nu.

Felicitari Bernie ai facut praf sezonul 2011, imi pare rau ca spun treaba asta dar sunt piloti mult mai buni decat Vettel in F1 dar care din nefericire au masini mult mai slabe sau poate doar masini legale...

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Teoria conspiratiei, astea sunt regulile... te pomenesti ca Petrov a dat cu masina de pereti in mod special sa se opreasca cursa si sa poata Vetel sa-si puna cauciucuri noi?! Magarie ce a incercat Hamilton care a vrut sa depaseasca pe ubde nu avea loc si l-a scos pe Maldonado din cursa si ce a patit? 20 secunde penalizare si tot pe 6 a ramas.

Asi vrea sa vad pe altii cu calmul si sangele rece a lui Vetel, la restart au plecat in aceleasi conditii atat Vetel cat si Alonso, si? daca Vetel e mediocru de ce nu l-a depasit Alonso sau Buton?

 

 

Enviado desde iPhone vía Tapatalk

Share this post


Link to post

Cea mai nesuferuta cursa din calendar(Monaco), sa speram ca azi nu moare nimeni din cauza denivelarilor de pe "circuitul" asta infect.

 

 

Nesuferita de cine? Nu s-au plans pilotii, dimpotriva, ies in fata cei care nu au masini asa competitive. In 1996, cand au terminat cursa doar 5 piloti, Frentzen l-a batut mar pe Schumacher (care era si el la inceput, dar campion deja). Ieri s-a vazut Maldonado (care pana la urma a zbarcit-o), dar vorba alora care comenteaza, trebuie sa conduci ca un robot, fara cea mai mica greseala. De cand au aparut simulatoarele de F1 m-am jucat, dar niciodata nu am putut sa fiu concentrat mai mult de 10-15 ture, deci cei care termina 78 de ture ii consider castigatori. Mi se pare un circuit spectaculos, deloc plictisitor.

Edited by cristics

Share this post


Link to post

N-a zbarcit-o Maldonado, chiar a mers superb, pacat ca nu a luat cateva puncte, handicapatul de hamilton l-a scos afara dupa ce mai luase o penalizare pt atacul la massa si dupa ce toata cursa a alergat ca un turbat.

Share this post


Link to post

N-a zbarcit-o Maldonado, chiar a mers superb, pacat ca nu a luat cateva puncte, handicapatul de hamilton l-a scos afara dupa ce mai luase o penalizare pt atacul la massa si dupa ce toata cursa a alergat ca un turbat.

 

 

Mda, dar daca ii "inchidea usa" dinainte de curba, nu se ajungea aici. Hamilton era aproape paralel cu Maldonado, deci trecut de jumatatea masinii, de aceea nu i-au mai dat penalizare. Dar, din afara e usor de vorbit...

Share this post


Link to post

daca Vetel e mediocru de ce nu l-a depasit Alonso sau Buton?

 

Pe unde sa-l depaseasca? Tragea ca disperatul de un set de causiucuri de 60 de ture, l-a facut praf Button in 10 ture i-a luat aproape 25 de secunde...pe unde sa depaseasca, de fiecare data cand se apropiau de el inchidea, inchidea, inchidea...intr-un fel il inteleg pe Hamilton. 30% din pilotii de F1 si-au cumparat locurile iar jumatate au masini de cacao. Ce face Kobayashi, tot respectul pentru el mi se pare mai bun decat Vettel si mult mai talentat, in afara de RBR Racing,McLaren si accidental Ferrari celalalte masini sunt la ani lumina in spate.

Sa bagi 22 de masini din care doar 3 echipe sunt bazate mi se pare inconstienta pe un circuit de 3,5 metrii latime, din nou banul a dictat. Sunt curios sa-l vad pe Vettel la alta echipa, gen Renault,Williams,Mercedes GP sa vad daca tot atat de bun e. Sau mai bine sa il vad in locul lui Kobayashi, nu cred ca pupa nici macar un podium cu masina aia.

 

Sa vina Canada :) .

Share this post


Link to post

Ei lasa ca nu e chiar asa slaban, a castigat prima cursa cu Torro Rosso, nu cu echipa campioana.

Share this post


Link to post

E si asta un adevar dar sa stii ca pentru multa lume a inceput sa devina antipatic.

Share this post


Link to post

E si asta un adevar dar sa stii ca pentru multa lume a inceput sa devina antipatic.

 

Antipatia nu are de vazut cu obiectivismul, nu uitati cum zice cineva mai sus, cand Vetel era la Torro Roso a inceput sa castige si s-a destacat de aia l-au trecut la echipa UNU, si daca toata lumea se plange ca banu in sus banu in jos atunci de ce nu baga bani ca lumea si celelate equipe in a-si pregati masinile la nivel competitiv?! simplu: nu au suficienti (nici sponsori tari), banul dicteaza in mai toate sporturile unde se foloseste tehnologie, pana si in atletism, una e sa alergi in "gumari" si alta e sa ai niste pantofi speciali cu cuie si alte brizbrizuri. Ati uitat controversiile de la olimpiade, la inot? ca de ce se foloseste nu stiu ce costum intreg facut din materiale X care face sa alunece mai bine in apa si nu ofera aceasi frecare? deja sunt interzise la barbati! Banul e foarte important in toate domeniile de activitate dar asta nu vrea sa zica ca sportivul e pe langa, cei care ajung la F1 chiar si ala de pe ultimul loc sunt meseriasi dar exista si exceptii. In orice caz este mult mai spectaculos F1 acum in ultimii doi trei ani decat in trecutul apropiat unde Ferrari care avea toate paralele din lume si cheltuia cat vroia era rege cu Schumacher la volan, cati ani la rand a dominat numai el?! si pot pune pariu ca dupa sezonul asta de "antrenament" revenire la F1 chiar daca are anii pe care ii are o sa incepa sa castige din nou chiar si cu Mercedes.

Share this post


Link to post

In sine, Vettel e un tip amabil, bine crescut, PILOT SUPERTALENTAT etc. In ziua de azi e o combinatie unica printre piloti.

La Monaco, toata lumea stie ca in cursa asta Vettel a avut noroc. Astia de la McLaren zic ca l-ar mai fi tinut pneurile vreo 3 ture si ar fi cazut complet( se stie ca se duc dintr-o data). Si lui Alonso ii era ciuda ca s-au schimbat pneurile sub steag rosu. Si oricum, Vettel a ajuns pe soft(hardurile din cursa asta) la prima oprire datorita unei incurcaturi la boxe. El ceruse super-soft, la fel ca Button, si atunci ar fi fost obligat sa mai intre o data. Nimeni nu poate sti ce ar fi fost si nici n-are sens sa ne hazardam cu presupuneri.

Personal il apreciez foarte mult pe Hamilton desi atitudinea lui in interviurile de la BBC a fost a unui copil rasfatat. Totusi, a adus in F1 o pata de culoare, la propriu si la figurat. :D . Si el si Vettel par peste Alonso. Eu sunt uimit de precizia lui Vettel in acest inceput de sezon, desi nu a aratat-o la Monaco. De cate ori a avut nevoie sa depaseasca, a facut-o atat de rapid si curat( de vreo 2 ori pe Button) ca am ramas fara cuvinte.

Singurul lucru nasol e ca a cam fost omorata competitia. Dar asta se datoreaza intregii echipe, nu unui singur om. La fel ca Barcelona in Champions League.

Share this post


Link to post

Pana la urma, eleronul lor este legal sau ilegal ? Daca este ilegal, victoriile lui sfetel sunt minciuni.

Share this post


Link to post

Tolin, din ce spun cei din anturajul F1 la inceputul sezonului eleronul fata al lui Vettel functiona cam ca cel de pe spate cu parti mobile, acum ei spun ca au remediat "problema" asta dar dn Newey (un inginer genial) a inventat alta chiestie care face ca tot nasul masinii sa coboare deci, eleronul ramane fix (teoretic) dar coboara nasul masinii iar ingineria asta e studiata acum de oficialii F1 care inca nu s-au hotarat daca inventia face parte din "legea suprafetelor mobile" daca se incadreaza monopostul e declarat ilegal daca nu , nu.

Se vede clar ca masina celor de la RBR Racing are alt comportament decat celalalte 20 inscrise in competitie, lucru dubios.

Share this post


Link to post

Intrebarea era alta: punctele castigate necinstit se vor redistribui urmatorilor ? A face distinctia dintre un corp rigid si unul flexibil este o banalitate la nivelul acela.

Share this post


Link to post

nu exista rigid. Totul flexeaza si ideea e sa fie in anumite limite. Pentru asta exista teste, iar cei de la Red Bull le-au trecut. Ei spun ca au spatele inaltat in comparatie cu McLaren. Iar eleronul fata Red Bull il gasesc mai putin controversat decat double-diffuser-ul care l-a facut campion pe Button.

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

In plina cursa, ce ziceti de Vettel acum!? Tot sfarsitul de saptamana a fost cel mai rapid in sectorul 2 cel mai lent... e tot noroc!? sau e bun pilot?!

 

Enviado desde iPhone vía Tapatalk

Share this post


Link to post

E noroc.

Share this post


Link to post

Am vazut si eu reluarea cu Button si Hamilton si mai devreme cu Webber, problema e ca baiatul asta (Hamilton) nu poate sa faca nimic, cu toate ca e mai rapid decat ceilalti si pe ploaie si pe uscat toti il inchid mereu, eu unul as interzice blocarea unui monopost care vine mai tare din spate...cine blocheaza automat drive in. Deja sunt sictirit de circul asta de F1 si nu cred ca o sa ma mai uit de acum incolo. Sa ii dea victoria lui Vettel sau mai bine titlul de campion 2011 acum in Canada si gata nu mai suntem nevoiti sa ne uitam la toate porcariile dictate de interesele financiare...

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Daca urmareai toata cursa de 24h de la Le Mans, vedeai ca nu cei mai buni piloti castiga, masina, echipa si norocul sunt factori decisivi, desi ai facut 6 simulari de cursa pe circuit inainte si nu pe laptop.

Share this post


Link to post

Am vazut si eu cum au iesit cele 2 Audi din cursa...stupid chiar. Aveau sansa sa spulbere din nou tot si sa iasa pe primele 3 locuri. Ai dreptate.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

E valabil si pentru Bourdais, Davidson sau Wurtz.

 

 

PS Button a demonstrat ce am afirmat despre Vettel.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

problema e ca baiatul asta (Hamilton) nu poate sa faca nimic, cu toate ca e mai rapid decat ceilalti si pe ploaie si pe uscat toti il inchid mereu,

Daca nu poate sa faca .. inseamna ca e impotent. La minte ma refer.

Share this post


Link to post

Duminica avem SPA... daca o sa mai avem si putina ploaie, pe un tronson al circuitului doar cum se intampla de obicei, o sa fie un spectacol adevarat :D

Share this post


Link to post

Din pacate sau din fericire astazi mediocrul Vettel a fost "facut" campion mondial de Kobayashi, iar F1 m-a pierdut ca telespectator pana la inceputul sezonului 2012. Nu se poate ca nici macar un drive thru sa i se dea lui Kobayashi, Red Bull are cascavalul, FIA face orice sa castige Vettel. Astazi m-am lamurit definitiv de situatie. Daca rolurile ar fi fost inversate (cum s-a mai si intamplat) sa fi fost scos Kobayashi de Hamilton imediat era taxat cu drive thru Hamilton (cum s-a mai si intamplat).

Felicitati McLaren si Button, la un moment dat era pe ultimul loc si a terminat pe podium.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Nu se poate ca nici macar un drive thru sa i se dea lui Kobayashi

"Nebunul" s-a scos singur,doar la comentatorii tv ce n-au legatura cu automobilismul am mai auzit ca un pilot aflat pe trasa sa trebuie sa franeze pentru a face loc unui descreierat neputincios? Comisia de arbitraj de acolo nu-i de la Liga lui Mitica.

 

Pe langa fatalaii ce comenteaza la digi, nea Micky era parfum, chit ca el nu vedea cursa.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...