Jump to content
Sign in to follow this  
AndreiA

Ferodo dezlipit de pe sabot

Recommended Posts

Va salut. Am si eu o problema cu frana de mana la un aveo (nu stiu daca se incadreaza in acest topic problema). De fiecare data cand imi spal masina mi se blocheaza frana de mana la o zi dupa. Cand ies din spalatorie n-am nicio problema, a doua zi dupa ce se usuca cand dau sa plec rotile blocate.Trebuie sa plec fortat ca se se deblocheze.Dupa ce se deblocheaza se aude un pocnit la rotile spate. Ce ar putea fi??

Edited by vieri

Share this post


Link to post

Dupa ce se spala o masina sau dupa ce se intra cu rotile prin apa se franeaza pentru a elimina apa de pe discuri si de pe tamburi prin evaporare pentru a avea frane functionale. Respecta regula aceasta si vezi apoi daca mai ai problema semnalata.

Share this post


Link to post

Salut..dupa ce speli masina nu mai trage frana de mana o zi ,sa se usuce apa care intra in tambur(apa plus praful rezultat de la saboti ajuta la lipirea acestora).

Share this post


Link to post

Salut ,

Tot la un Kalos din 2004 am patit si eu aceeasi problema ieri. Poti sa-mi spui si mie de unde ai cumparat sabotii te rog ?

Merci,

Salut,

 

Acceasi problema am patit si eu la Kalos din 2004.

Am fost la spalatorie Sambata seara, noaptea am tras frana de mana, iar a doua zi cand se plec era infranata.

Am incercat a doua oara si a plecat de pe loc, dar cu zgomot; frana de mana nu mai tinea deloc, iar frana de picior era mai moale.

Prin urmare azi am fost la service unde s-a constatat ca ferodoul s-a dezlopit de pe sabot, si a ramas lipit pe tambur.

Deviz: 115RON sabotii si 100RON manopera. Ce spuneti de pretul pentru manopera? Vi se pare OK?

 

Vali

Share this post


Link to post

Salut Imi poti spune te rog de la ce magazin ai cumparat sabotii . Aceeasi problema o am si eu .Multumesc

Salutare tuturor

 

Aceeasi problema si la mine, cat si unui prieten bun de-al meu, dar la el s-a lasat cu blocaj in mers, norc ca nu avea viteza fiind in oras pe urma pe platforma la service si cu deviz de 500 ron. In fine, ieri cand sa plec de acasa de pe loc am auzit un "troscc" pe la roatile din spate si masina neam sa se urneasca de pe loc, ce sa fie, in momentul ala mi-am adus de aminte patania prietenului asa ca am purces la demontarea rotii spate stg caci acolo era problema si cand desfac tamburul un ferodo dezlipit si un arc cazut pe acolo. Se pare ca aceasta este o problema grava a celor de la Chevrolet pt ca ma gandesc eu daca as fi mers cu o viteza mai mare ce s-ar intampla...brrrr nici nu vreau sa ma gandesc. Am sunat la service si un set complet de saboti costa aproape 300 RON Asa ca am comandat pe net de la un mag. cu 140 ron si un discaunt mic de 10ron ( made in korea ) sunt si model GM dar mai scumpi 170 ron.

Oricum luni cand sosesc saboti sigur le voi trage cateva nituri asa de precautie pe viitor Am pus si cateva poze pentru o mai buna observatie

 

La buna vedere

 

 

Share this post


Link to post

Salut,

 

Este un service in Militari, pe soseaua Virtutii, cand vii dinspre Crangasi, pe strada dupa benzinaria Petrom, chiar langa reprezentanta Honda.

Acolo i-am si schimbat.

 

Vali

 

Salut ,

Tot la un Kalos din 2004 am patit si eu aceeasi problema ieri. Poti sa-mi spui si mie de unde ai cumparat sabotii te rog ?

Merci,

Share this post


Link to post

Eu am fost un pic mai norocos. Nu era deslipit ferodoul. Mi-au desfacut tamburul si nu era nimic in neregula. Mi-au suflat cu aer comprimat sa iasa mizeria si apoi mi-au lubrifiat cu un spray.

Share this post


Link to post

... apoi mi-au lubrifiat cu un spray.

Poate au curatat cu un spray :)

Share this post


Link to post

Da. Cam asa ceva :rolleyes: .Era ceva gen wd40, un spray de la wurth

Share this post


Link to post

si eu am patit asta la 90.000 km, noroc ca la plecarea de pe loc.

 

Am patit-o azi in Predeal, fiind in concediu. Are cineva de prin zona vreo solutie? Multumesc.

 

 

Share this post


Link to post

Nu mai e cazul, am rezolvat!

Share this post


Link to post

eu am cruze. am auzit pocnituri la plecarea de pe loc cu spatele dupa ce am eliberat frana de mana. sa fie tot de la saboti? masina franeaza bine .

 

 

 

uneori se mai lipesc mai ales ca se face condens pe discu cald seara sau daca ploua si mai rugineste putin mai ales daca nu ai mers de ceva timp. am patit si eu sa se blocheze in garaj afara ploua si dupa 2 zile de stat in garaj s au blocat

 

 

 

eu am cruze. am auzit pocnituri la plecarea de pe loc cu spatele dupa ce am eliberat frana de mana. sa fie tot de la saboti? masina franeaza bine .

 

 

 

are discuri pe spate pentru frana de la pedala dar pentru cea de mana are saboti pentru cei care nu stiati

 

 

Share this post


Link to post

Cruze nu are saboti pe spate!!! Terminati cu tampeniile, a mai fost discutia asta.

Edited by ALiCE

Share this post


Link to post

Are frana de mana pe placute?

Share this post


Link to post

Esti sigur ?

Share this post


Link to post

Confirm, am vazut azi :) Este identic cu sistemul de la Opel, cablul actioneaza placutele din spate.

Share this post


Link to post

...am auzit de pe la un nene ca problema cu dezlipitul ar fi de la tratarea ineficienta a sabotilor in faza de dinaintea lipirii ferodourilor,cica ar oxida in timp ne mai facand priza cu adezivul .

Share this post


Link to post

Materialul este lipit pe sabot de catre firma producatoare specializata, materialele si procedurile fiind aceleasi pentru toata gama lor. Daca ar fi adevarate presupunerile de mai sus, acesta ar fi falimentat demult. Eu am o explicatie de necombatut: cum fenomenul apare la o minoritate, el este favorizat de catre modul de exploatare.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Pe linga problema sabotilor, mai sint exemple ce pun amprenta pe calitatea lucrarii (cum si cea a materielului) intr-un atelier specializat. Pina si raza sabotului ii defectuasa, joaca in tambur parca-i barca.

Share this post


Link to post

Eu am o explicatie de necombatut: ... modul de exploatare.

La cate click-uri trebuie trasa frana de mana pentru a nu distruge sabotii ?

Share this post


Link to post

Asta depinde cum este reglata. Altfel, depinde de taria degetului care actioneaza parghia.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...