Jump to content
Sign in to follow this  
ktmbull

Bec Plafoniera Matiz!

Recommended Posts

Nu gasesc nicaieri bec pentru plafoniera! Poate stie cineva! Multumesc

Share this post


Link to post

Conform cartii tehnice, trebuie un bec tip C10W (C nu stiu exact ce inseamna, dar are 10 Watti).

Incearca si pe la magazinele de Dacia sau pe la dezmembrari (e un magazin De piese Daewoo SH, in Colentina, la capatul tramvaiului 21 - Helitube)

Share this post


Link to post

@NFS: nu trimite omul degeaba la dezmembrari pentru rht-ul ala. =)) :) )

E becul de plafoniera de Dacie. Intra linistit la orice magazin Dacia si ia-l. Eu l-am schimbat deja ca-mi cazuse una din cochiliile de pe el in urma deselor interventii de acolo.

Nu e o problema asta, problema e cand se impusca firul de minus si nu mai ai lumina deloc. Eu am patit-o si am innadit un fir suplimentar.

Singurele becuri de pe masina pe care nu le iei de la Dacia sunt cele de la pozitii si semnalizari laterale (care nu-mi dau seama cum se schimba neam).

In rest, luminile de pe spate au becuri clasice cu unul sau 2 filamente.

Si sigurantele se potrivesc cu cele de la Dacia de la Nova in sus.

V-am zis astea ca sa nu va cumparati chestiile astea din magazinele Daewoo, pentru ca-s mai scumpe.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Incerc azi cu bec da dacia! dar parca este mai mare!

Share this post


Link to post

Daca gasesti bec de wataj mai mic (5-6-7W), pune mai mic, ala de 10W se incinge de-l iau dracii. Pe al meu scrie 12V / 0,5A, adica 6W si n-a topit plasticul de acolo, desi frige la greu

Share this post


Link to post

Becul de la Dacia nu prea incape!

Share this post


Link to post

Pai laurentziu il baga inainte si la frigider si se facea mic. Plafoniera de la Matiz e identica cu aia de la Kalos si beculetul ala e mic si voinic (alea de la niste Dacii, de ex. Nova mea, sunt de 5W si de doua ori mai lungi, da' am si doua plafoniere). Mda, se incinge mai tare, daca-i voinic, bine ca nu transpira.

Revenim, un magazin cu sectiune Daewoo e si pe "bucla" de la Drumul Taberei. Daca mai stai pe aici o zi, doua, verific si te anunt.

Share this post


Link to post

io o sa incerc sa leg niste leduri acolo (superbright sa vad ce iese)

Share this post


Link to post
Becul de la Dacia nu prea incape!

Ooooooooops! sorry, cred ca am gresit. Luasem becul respectiv de la un mag Daewoo ca-mi fusese lene sa ma mai duc si pe la Dacia si nu mi-am dat seama pe moment ca e mai scurt. E la fel dar e mai scurt iar asta scapasem eu din vedere.

Mea culpa !

Share this post


Link to post

codul pt becul original de plafoniera pt Matiz este 94535590 (costa 20.000 lei pe autodaewoo.ro)

Seamana cu cel de la Tico dar atentie ca nu sint identice!

Share this post


Link to post

ok si cum fac sa iau becul ca am vazut ca magazinul este in Iasi?

Share this post


Link to post

Asa, te duci numai dincolo de Valea Ialomitei, acolo gasesti un magazin de Daewoo, cu becuri de Matiz cu 30 Klei.

Sigur ca asta e in Bucuresti pe str Drumul Taberei, la jumatatea "buclei" (te uiti pe o harta si intelegi, daca nu sti zona).

Daca crezi ca pot sa te ajut cumva, da-mi un PM ca sa nu mai lungim vorba degeaba aici.

Share this post


Link to post
ok si cum fac sa iau becul ca am vazut ca magazinul este in Iasi?

Pe de alta parte, ai putea sa iei legatura cu dl nicubarbu si sa-i comanzi un bec de 20.ooo. Cu taxe postale te duce pe la vreo suta, da' ce mai e o suta in ziua de azi?

  • Like 1

Share this post


Link to post

daca citeam mai devreme ma duceam eu acolo, ca stau la 5 min de magazinul Daewoo din Dr Taberei. e comun si cu cel de dacia.

daca stiti , acolo unde este magazinul a fost pe timpuri un IDMS si in apropiere este un Mega Image...(pt identificarea locului e cam NR 80si ceva)

Share this post


Link to post

:o fftopic: Pe timpuri, da' mai la vale un pic. Mai ce va place sa vorbiti, pardon sa scrieti!

N.B. Si eu fac tot vreo 5 min. Da' am ajuns primu'. The winner takes it all! Fiti linistiti, mai sunt becuri.

Share this post


Link to post

Pentru cei fara busola!

post-482-1114228474_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Eu am scapat becul pe jos si l-am spart cand am umblat la plafoniera - ca nu mai mergea din cauza ca intrase apa pe la antena si s-au coclit contactele. Dupa ce m-am lamurit ca nu se gasesc, am pus leduri: doua siruri de cate 4 leduri cu lumina alba bestiala. Se gasesc si leduri (clare, transparente) cu o lumina verde faina, sau albastra... :-?

Share this post


Link to post
Se gasesc si leduri (clare, transparente) cu o lumina verde faina, sau albastra... :-?

 

Din lipsa de ocupatie intr-o sambata mi-am pus niste leduri albastre ultrabright in plafoniera. Am legat si niste condestaroare, asa ca am rezolvat si problema cu Fade-out-ul ;) .

Eu sunt multumit de rezultat, voi ce parere aveti?

post-1265-1116655549_thumb.jpg

post-1265-1116655625_thumb.jpg

Edited by Berti

Share this post


Link to post

Foarte frumos. Si la ce-ti foloseste? Că la luminat, in nici un caz!

Share this post


Link to post

NFS: am specificat in postul meu ca am pus led-uri ultrabright... deci lumina e suficienta, intra-adevar nu-i ca la un bec de 10w.

Chiar poti sa citesti ziaru fara probleme, doar ca vezi culorile aiurea din cauza luminii albastre. Oricum de vreo 10 luni de cand le-am montat nu am simtit lipsa becului. Chiar si in garaj ma descurc binisor cu plafoniera aprinsa.

Share this post


Link to post

si cam cat costa ledurile alea? :banana: . sunt supermarfa. unde se gasesc?

multam'

Share this post


Link to post

Pai, led-uri albastre ultrabright gasesti cam la orice magazin de electronice mai rasarit. Eu le-am comandat de aici fiindca erau mult mai ieftine.

Doar ca-s calitate mai proasta, adica din 10 leduri albastre pot fi 1-2 buc cu tenta verzuie... dar la pret tot merita.

 

P.s. am uitat esentialu, pretu :uff: eu le-am luat cu vreo 10.000+TVA. M-am uitat in oferta lor, acum au ceva la 5000+TVA, dar sunt doar la 5000 lucsi, ale mele erau la 8-9000 lucsi, dar cel mai bine discuta cu ei.

Edited by Berti

Share this post


Link to post

Aaaaaaa, f..ca!

 

Eu credeam ca le ard eu cu letconu (desi e cel mai mic posibil) si se fac verzi. Initial am crezut ca m-a fraierit vanzatoarea.

Plus ca la Galati costa 20 000 lei unul

Share this post


Link to post

LED-uri de calitate gasiti aici Intradevar la led-uri problema cu fadingul se rezolva cu un condensator. Consumul deasemenea scade mult deci puteti lasa plafoniera aprinsa fara probleme pentru a citi PROSPORT-ul sa zicem ;) . LED-urile pot da alta culoare sau o culoare ciudata daca nu au rezistente adecvate! Pentru lumina puternica in masina o alternativa sunt LED-urle LUXEON (pret pe masura)

Share this post


Link to post
Eu credeam ca le ard eu cu letconu (desi e cel mai mic posibil) si se fac verzi.

Lasa-le picioarele mai lungi, ca sa nu le arzi si nu sta mult cu letconul pe ele.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...