Jump to content
Sign in to follow this  
ktmbull

Bec Plafoniera Matiz!

Recommended Posts

Dom'le exceptand faptul ca te uiti cu ciocanu' de lipit in mana, cum am facut eu cu fierul de calcat (da, se mai intampla si d'astea) la o faza Romania:Nu-stiu-cine, nu ai cum sa "decolorezi" led-ul. Dar, ma rog, cred ca orice e posibil pe lumea asta.

Ar fi totusi doua chestii de discutat aici.

1. Cineva a deschis topicul despre un bec pe care-l cauta si nu stia unde. Si la deschis chiar unde trebuie. Intre timp, cu siguranta ca si-a luat si si-a vazut de treaba. Deci in mod normal, topicul trebuia inchis. Dar el sta asa putin si... zbang un tuning mititel micut cu zece leduri albastre. De ce nu-i dom'le asta topic separat acolo unde trebuie. Si aici se termina prima parte, care, daca cineva se indura sa splituiasca topicul asta poate sa o stearga.

2. (de pe linia urmatoare poate sa ramana)

Daca tot vreti sa puneti leduri pe ici pe colo (ceea ce nu e condamnabil, e o tehnologie de luat in seama), de ca nu luati si voi in seama cateva chestii asa, cum sa le zic, de rostul lucrurilor pe lume.

Nu ma deranjeaza chestia cu albastrul. Am vazut site serios al unui producator de becuri (asta nu ca discutia de aici n-ar fi serioasa) care incerca sa explice de ce ar fi lumina albastruie buna pentru plafoniera (cica ofera un contrast mai bun; probabil, dar difera dupa ce inseamna albastru). Si oricum, peste tot e in voga "modingul" (ex. PC), deci putem sa punem si UV si nu mai trebuie sa mergem la mare.

Ce cauta 10 (zece) leduri cu lupa intr-un dispozitiv ce trebuie sa dea o lumina difuza (imprastiata)? Ei, asta n-o mai inteleg. Un luxeon de-al lui Soran probabil ca te rezolva mai rezonabil (la un pret inzecit decat un bec, dar cine mai are asa ceva la plafoniera, poate chiar Soran). Cateva SuperFluxuri probabil ca sunt optime. Mai ales daca, cand tot te apuci sa faci o imbunatatire la masina, o faci cu cap.

Si daca tot aveti acces la Internet, folositi-l. Cautati, cautati, cautati (dupa aia, faceti ce-a zis tatuca Lenin)!

Oricum, asta a fost asa o chestie mai mult... metafizica (e de la br).

Share this post


Link to post

Dom'le, din cauza formatiei tehnice care este la tine, tu ai pus foarte bine problema, si cu lumina si cu splituitul. Dar "viatza este complexa" si "ce conteaza este doar meciul urmator", asa ca trebuie sa te pozitionezi in alt punct de vedere. Lejii blio e pentru vazut de afara-inauntru si nu invers. Este lumina in care-ti proiectezi imaginea ta, iar in perioada asta modelul de promovare este pe blio.

Poate la anul se va purta alt culoare.

Share this post


Link to post
Mai ales daca, cand tot te apuci sa faci o imbunatatire la masina, o faci cu cap.

 

Cum zici tu... dar daca n-am cap, o fac cu mana!

Exact ca si tot romanu... de asta suntem in r**** pana la gura, si nu-s sanse sa iesim curand.

Share this post


Link to post

Daca tot suntem bagati pana la gura, cum bine zici, de ce mai facem valuri ... cu mainile ?

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Eu ma car de aici, ca vad ca sar stropi...

 

Daca iese ceva sa ma multumeasca pe deplin din plafoniera asta, ma mut cu ea la tunning. Acum mai experimentez - pe banii mei :-W

 

Da' poate vine unu mai destept, ca eu folosesc letconul doar ca sa ma las de telenovele :) >-

Share this post


Link to post

As vrea si eu niste leduri din acelea cum are Berti (prima pagina) la plafoniera. Cine ma poate ajuta? As vrea sa cumpar piesa gata facuta ... numai sa trebuiasca montata! Ma poate ajuta cineva? De unde o cumpar? Pret?

Edited by lordcalibras

Share this post


Link to post

Pentru cine mai cauta becuri din astea, se gasesc langa gara, vis-a-vis de hotelul Ibis.

De fapt aseara le-am luat eu pe ultimele dar cred ca mai apar.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...